

PS ARKISTO
Tynkkynen: Hallituksen on lopetettava politikointi kriisin keskellä välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen vaatii hallituksen ja opposition välistä yhteistoimintaa koronapandemian aikana. Tynkkynen toteaa perussuomalaisten kannattaneen jo viime viikolla valmiuslain käyttöönottoa, perustaen näkemyksensä WHO:n asiantuntijatietoon pahoin kärsineistä epidemiamaista.
Sebastian Tynkkynen toteaa hallituksella olevan nyt täysi tuki tehdä tarvittavia toimia kansalaisten suojelemiseksi pandemian vaikutuksilta.
– Hallitus on nyt aivan poikkeuksellisessa tilanteessa, sillä me oppositiona olemme osoittaneet maksimaalista tukea teille yli puoluerajojen tässä kriisitilanteessa. Heillä on nyt baana auki ja me olemme perussuomalaisina omalta osaltamme luomassa sellaista ilmapiiriä, että heiltä poistuu entisestään esteitä tieltään, jotta he voivat ottaa käyttöön yhä tiukempia varautumistoimia suomalaisten suojelemiseksi, Tynkkynen sanoo.
Opposition saatava laajasti tietoa
Ylen tietojen mukaan 3,9 % todetuista tartunnan saaneista on kuollut ja Tynkkynen varoittaakin, että ilman poikkeusolojen järeitä varautumisia moni menettää rakkaita ikäihmisiä ja riskiryhmiin kuuluvia läheisiään.
Tynkkysen mukaan vakava tilanne vaatii sitä, että hallitukselle annetaan poikkeuksellisen suuret valtuudet toimia valmiuslain turvin, mutta se edellyttää toimimista opposition osoittaman luottamuksen mukaisesti.
– Kun me oppositiona osoitamme näin suurta luottamusta hallitusta kohtaan, on hallituksen osoitettava myös luottamusta meitä kohtaan. Se tarkoittaa sitä, että jotta tämä yksimielinen eteneminen on mahdollista, oppositio on pidettävä mukana.
– Opposition on saatava hallituksen tavoin laajasti tietoa koko kriisin ajan ja uusista toimista on keskusteltava yhdessä, kuten tehtiin viime viikolla pääministerin kutsuessa puolueiden johdon säätytalolle, Tynkkynen painottaa.
Keskitytään nyt maan hätätilaan
Tynkkysen mukaan nyt ei ole hyväksyttävää käyttää tilannetta hyväksi päivänpolitikoinnissa, josta on nähty jo varoittavia esimerkkejä hallituspuolueiden edustajien toimesta.
Tynkkynen nostaa esiin hallituspuolueiden politikoinnin muun muassa ilmastopolitiikan ujuttamisella mukaan keskusteluun ja turvapaikanhakijoiden maahantulon sallimisella Ruotsin vastaisella rajalla valmiuslainkin aikana.
– Keskitytään nyt maan hätätilaan. Me emme mene päivänpoliittiseen asentoon, jos hallitus ei meitä näihin aiheisiin pakota menemään. Toivottavasti hallitus ymmärtää sen, että luottamustamme ei saa käyttää hyväksi kriisin varjolla, Tynkkynen muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- politikointi Hätätila koronavirus yhteistyö oppositio Tiedonvaihto Luottamus Sebastian Tynkkynen perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lundén: Yritykset lomauttavat työntekijöitään, ihmisillä kova hätä – ”Apua tarvitaan nyt eikä vasta valtavan paperisodan jälkeen”

STM:n tietokielto ihmetyttää – Juvonen: ”koronasta on puhuttava avoimesti ja oikea-aikaisesti”

Veikko Vallin: 90-luvun laman painajainen ei saa toistua koronan takia – yrittäjät ja heidän perheensä erityisessä vaarassa

Meri: Päättäjien pitäisi viestittää, että nyt huolehditaan ensi sijassa omien kansalaisten asioista – ”Vapaamatkustajia ei pidä hyväksyä”

Tynkkynen: Siirtolaismiehet saavat edelleen vapaamatkustaa Ruotsin ja Suomen välillä – ”Ei istu suomalaisten oikeustajuun”

Halla-aho: Mitä nopeammin epidemia saadaan kuriin, sitä nopeammin päästään eroon myös poikkeustilasta

Suuri osa väestöstä sairastaa koronan tietämättään – he levittävät tautia kaikkein tehokkaimmin

Saksalainen tutkimuslaitos: Saksan talous voi pakittaa yli 20 prosenttia – satojen miljardien lasku

Koponen: Menevätkö veroeuromme koronan vastaisiin toimiin vai WHO:n silkkaan törsäilyyn?
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”
Karkotuksia vastustavat aktivistit ryntäsivät sunnuntaina kirkkoon Minneapolisissa keskeyttäen jumalanpalveluksen. Lapsiperheiden paetessa kirkosta aktivistit huusivat iskulauseitaan, kuten "ICE ulos" ja "hävetkää". Seurakuntalaisten poistuttua aktivistit jäivät huutelemaan, että he ovat se oikea yhteisö. Aktivistien mukana oli CNN-kanavan entinen huippujuontaja, joka saarnasi pastorille perustuslain takaamasta mielenosoitusoikeudesta. Liittovaltion lain mukaan kirkko on kuitenkin häirinnältä suojattu yksityisalue, joten seuraamuksia saattaa olla tulossa.















