

LEHTIKUVA
Unkarin pääministeri Orbán elvytyspaketista ja EU-budjetista: ”Unkarilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin olla hyväksymättä pakettia”
Unkarin pääministeri Viktor Orbán on kirjoittanut Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michelille kirjeen, jossa Unkari kertoo torppaavansa elvytyspaketin.
Victor Orbán kertoo, ettei viime viikolla neuvoston ja Euroopan parlamentin saavuttama sopu rahojen ja oikeusvaltioperiaatteen kytköksestä sovi Unkarille. Aiheesta uutisoi Politico.
Vesitetty kompromissi
Europarlamentin EPP-ryhmän johtaja Manfred Weber suitsutti alustavaa sopua oikeusvaltioperiaatteen kytkemisestä rahoitukseen historiallisena. Euroopan parlamentti tosin halusi vielä tiukemman kytkennän.
Neuvoston ja meppien sorvaama kompromissi on vesitetty sopu, jonka tehokkuus jättää paljon arvailujen varaan. Rahahanojen katkaisu vaatii neuvoston enemmistöpäätöksen. Rima voi olla siten turhan korkealla.
Saksalainen vihreiden meppi Daniel Freund ei ole varma, tuleeko jarrumekanismia ylipäätään käytettyä.
Elpymispaketti tarvitsee yksimielisyyden
Unkarin ukaasi perustuu siihen, että Eurooppa-neuvoston pitää yksimielisesti saada hyväksyntä EU:n ”omien varojen” eli käytännössä verotusoikeuden saantiin. EU olisi velkaantumassa 750 miljardin elvytyspaketin vuoksi ja unioni aikoisi hoitaa velkaansa kehittämillään veroilla.
EU-johtajat sitoivat elpymisvälineen ja EU:n monivuotisen budjetin toisiinsa viime heinäkuussa. Ilman kyseistä sidosta elpymisväline olisi kaatunut herkemmin vastustukseen.
Unkari ei hyväksy verotusoikeutta
Orbánin kirje painottaa, että Unkari on valmis torppaamaan EU:n verotusoikeuden. Elpymisväline kaatuisi siihen. Linkityksen myötä kaatuisi siten myös EU:n budjetti.
– Yleisesti hyväksytyn ”mistään ei olla sovittu ennen kuin kaikesta on sovittu” -periaatteen mukaisesti joudun tiedottamaan teille, ettei Unkarille jää muuta vaihtoehtoa kuin olla hyväksymättä EU:n monivuotisen rahoituskehyksen ja elpymisvälineen muita elementtejä, mukaan lukien yksimielisyyttä vaativat kohdat, Orbán kirjoitti.
Weber arvelee käyvän toisin.
– Mielestäni meidän tulee puskea eteenpäin, eikä Viktor Orbán muuta viime torstaina saavutettua sopua, Weber sanoi viitaten meppien ja neuvoston alustavaan sopuun oikeusvaltioperiaatteen kytkennästä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Daniel Freund Elpymisväline Charles Michel Oikeusvaltioperiaate Manfred Weber EU-budjetti Viktor Orbán
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puola liittyy Unkarin rintamaan – EU:n tulonsiirrot pohjoisesta etelään kaatumassa oikeusvaltioperiaatteen noudattamiseen?

Euroopan talous ja moraali jakaantumassa taas kahtia

Eteläisten maiden sosialistimepit aloittivat moraalintaivutusharjoituksensa – rahan virtaaminen pohjoisesta etelään etusijalle

Bulgarian korruptiota vastustavat protestoijat paljastavat EU:n kaksinaismoraalin oikeusvaltiokäsitteessään

Pelastaako Unkari suomalaiset kalliilta elvytyspaketilta? – Maa uhkaa kaataa paketin

Halla-aho Ylellä: EU-elvytyspaketista olisi pitänyt kieltäytyä jo kesällä – ”Suomen paikka ei ole velkaunionissa”

Perussuomalaisten Halla-ahoa lukuun ottamatta kaikki suurimpien puolueiden puheenjohtajat tukevat sitä, että Suomi kippaa 6,6 miljardia euroa EU-elvytykseen

Puolan ja Unkarin odotettu torppaus iski elpymisvälineeseen ja EU-budjettiin – mutta miksi?

Vihreät kannattaa EU-verotusta ja Italian talouden tukemista – Huhtasaari: ”EU on laittomuuden tilassa”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.