

Vaalitulokseen pettynyt Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki teki Trumpit – yllyttää kannattajiaan vastarintaan kaduilla
Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestari käyttää erittäin rajua retoriikkaa viitaten Suomen sisällissodan aikaan. Hän yllyttää ihmisiä vastarintaan kaduilla ja puhuu tulevasta hallituksesta ”sysimustana oikeistohallituksena”.
Perussuomalaisten saama kutsu hallitusneuvotteluihin tuntuu laittaneen monen vasemmistolaisen henkisen tasapainon todella koville. Sosiaalinen media on täynnä katkeria tilityksiä, nettivihaa ja öyhötystä, vaikka hallitusta ei ole vielä edes saatu kokoon.
Yksi pahimmista uhoajista on Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestari Paavo Arhinmäki, jonka Facebook-kirjoituksessa on synkkiä kaikuja Suomen sisällissodan ajalta. Arhinmäki liehuttaa punalippuaan ja puhuu ”perusrasisteista” ja ”sysimustasta oikeistosta”. Käytännössä Arhinmäki yllyttää vasemmistolaisia katuriehumiseen, vaikka ei sitä ihan suoraan sanokaan.
Arhinmäen Facebook-kirjoitus:
”Suomen historian oikeistolaisin hallitus?”
”Suomen historian oikeistolaisin hallitus?”, otsikoi Arhinmäki Facebook-kirjoituksensa, joka hakee innoituksensa vuoden 1918 hengestä. Tuolloin Suomessa käytiin verinen sisällissota, joka alkoi 26. tammikuuta, kun Helsingin työväentalon torniin sytytettiin punainen lyhty vallankumouksen alkamisen merkiksi. Punakapina johti kymmenien tuhansien suomalaisten kuolemaan.
– Pitää mennä yli sata vuotta taaksepäin historiassa kansakuntamme synkimpään vuoteen 1918, että löytyy yhtä oikeistolainen hallitus kuin mitä Petteri Orpo nyt lähtee muodostamaan, Arhinmäki kirjoittaa.
– Marraskuussa 1918 kasattiin Ingmanin hallitus, jossa oli mukana edistyspuolue, kokoomus ja RKP.
– Tämä pohja on jopa tuota Ingmanin hallitusta oikeistolaisempi, kun mukana on myös perusrasistit.
– Ingmanin hallitus oli vallassa 142 päivää. Toivon Orpon sysimustan porvarihallituksen olevan vallassa vielä lyhyemmän aikaa.
Arhinmäki toivoo RKP:n estävän porvarihallituksen muodostumisen
Arhinmäki panee toivonsa siihen, että RKP estäisi porvarihallituksen muodostumisen vielä viime hetkellä.
– Toivon, että lopulta hallitusneuvotteluissa RKP liberaalina puolueena tulee oikeaan ainoaan tulokseen. Se ei voi tehdä yhteistyötä puolueen kanssa, joka inhoaa rkpläisiä ja laajemminkin isoa osa meistä suomalaisista. Silloin tämä Orpon nyt esittämä pohja ei koskaan astu valtaan.
– Joka tapauksessa nyt tarvitaan vastarintaa, niin kaduilla kuin kabineteissa. Siihen onkin hyvä mahdollisuus jo maanantaina, työväen vappujuhlissa.
– Nyt kaikkien on syytä lähteä marssimaan punalippujen kanssa sysimustaa oikeistohallitusta vastaan, Arhinmäki päättää kirjoituksensa.
Toistuvatko Capitolin tapahtumat Helsingissä?
Monet ovat kommentoineet Arhinmäen vihanlietsontaa. Perussuomalaisten Jussi Halla-aho kehottaa Facebookissa poliisia olemaan tarkkana.
– Toivottavasti poliisi on tarkkana vapun aikaan, kun vasemmiston voimahahmo ja apulaispormestari kehottaa kannattajiaan ”vastarintaan kaduilla”, Halla-aho kirjoittaa.
– Myös eduskunta- ja Säätytalon kulmia on syytä pitää silmällä, jotta Capitolin tapahtumat eivät toistu Helsingissä.
Capitolin tapahtumiin viittaa myös prosessioikeuden professori Mikko Vuorenpää omalla, sarkastisella huumorillaan.
– Minusta Trump toimi sikamaisesti, ja suorastaan rikollisesti, kun hän vaalitappionsa jälkeen yllytti amerikkalaisia kadulle.
– Onneksi Suomen vastuulliset päättäjät ja apulaispormestarit eivät toimi samalla tavalla, Vuorenpää vinoilee.
Minusta Trump toimi sikamaisesti, ja suorastaan rikollisesti, kun hän vaalitappionsa jälkeen yllytti amerikkalaisia kadulle.
Onneksi Suomen vastuulliset päättäjät ja apulaispormestarit eivät toimi samalla tavalla.
— Mikko Vuorenpää (@MikkoVuorenpaa) April 27, 2023
Arhinmäen eriskummallisesta viestistä nousi verkossa melkoinen äläkkä. Suomessa ei ole aivan tyypillistä, että vaalien tulokseen pettyneet korkeat poliitikot alkavat uhitella voimakeinoilla. Arhinmäki päätyi muuttamaan Facebook-kirjoitustaan torstai-iltana kello 20:24. Hän lisäsi kirjoituksen yhteyteen linkin SAK:n vapputapahtumaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ingmanin hallitus punakapina öyhötys vihanlietsonta porvarihallitus Capitolin valtaus nettiviha sisällissota Hallitusneuvottelut Petteri Orpo Paavo Arhinmäki RKP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäki kärähti töhrimästä omaa kaupunkiaan – poliisit paikalle

Kytkökset ääriryhmiin ja vihapuhe eivät haitanneet Arhinmäen ministerinä toimimista – medialla on selvä kaksoisstandardi suhtautumisessa vasemmistoon ja oikeistoon
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











