Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Venäläiskenraalille kenkää – lähetti sotilaita varmaan kuolemaan Ukrainassa

Venäjän hyökkäyssota polkee paikoillaan Ukrainassa. Uusimmat kenraalipotkut ovat seurausta maahantunkeutujan tappioista Vuhledarissa. Ilmeisen kovat paineet ajavat sodanjohtoa järjettömiin operaatioihin ja sotilaita varmaan kuolemaan.

Venäjän puolustusministeriö on erottanut maan itäistä sotilaspiiriä komentaneen kenraali Rustam Muradovin. Potkut ovat seurausta hyökkäyssodan epäonnistumisista Ukrainan Vuhledarissa. Venäjä on menettänyt tammi-helmikuussa huomattavan määrän sotilaita ja kalustoa strategisesti tärkeän hiilikaupungin ympäristössä käydyissä taisteluissa.

Yksityiskohdista on tuotu esiin muun muassa tapaus, jossa venäläistankit ajoivat jonossa ukrainalaisten RAAM-miinoitteeseen. Katastrofaalisen operaation on kerrottu johtuneen raivauskaluston puutteesta.

Sotilaat lähetettiin varmaan kuolemaan

– Muradov pistettiin sivuun, koska tämä hullu idiootti lähetti sotilaita varmaan kuolemaan, kuvailee Moscow Timesin haastattelema puolustusministeriön lähde.

Puolustusministeriö ei ole virallisesti kommentoinut tietoja. On siten epäselvää, järjestyykö kenraalille seuraava pesti ja millainen sekä missä se mahdollisesti sijaitsee. Myöskään Muradovin seuraaja ei ole tiedossa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
6.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
8.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19
9.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää