

Matti Matikainen
Venäläistä energiaa virtaa edelleen länteen – Kansanedustaja Jussi Wihonen: Miten estetään Venäjä-pakotteiden kiertäminen?
Kansanedustaja Jussi Wihonen on jättänyt kirjallisen kysymyksen toimista Venäjä-pakotteiden kiertämisen estämiseksi.
Kansanedustaja Jussi Wihosen mukaan Venäjän häikäilemätön hyökkäys Ukrainaan on muuttanut Euroopan ja koko maailman ilmapiiriä ja poliittisia suhteita.
– Useat maat ovat osoittaneet viime kuukausien aikana tukeaan Ukrainalle, Suomi mukaan luettuna. Venäjän toimia on tuomittu ja useita venäläisiä toimijoita on asetettu pakotteiden alle.
Pakotteet ovat kohdistuneet yksittäisiin henkilöihin, yrityksiin ja organisaatioihin.
– Useat länsimaiset yritykset ovat jättäneet toimintansa Venäjällä, ja tavaroiden toimitukset maahan on lopetettu. Vaikka pakotteet ovat aiheuttaneet useassa maassa inflaatiota erityisesti energian hinnan osalta, on kansalaisten keskuudessa pakotteille ollut vankka tuki, Wihonen toteaa.
Jäävätkö vastatoimet vain puheiden tasolle?
Wihosen mukaan puheissa pakotteiden merkitystä on korostettu, mutta samalla niitä on pystytty kiertämään.
– Venäläistä energiaa virtaa edelleen länteen, ja esimerkiksi venäläisturisteja on turistiviisumien avulla edelleen virrannut moniin maihin. Esimerkkejä löytyy monilta eri aloilta, ja ajatuksena toimijoilla tuntuu olevan, ettei oma toiminta liity sotaan.
Wihonen toteaa kysymyksessään, että Suomessa kansalaiset ovat olleet valmiita pakotteisiin, vaikka niiden seurauksena on nähty kustannusten nousua ja oman elämän vaikeutumista.
Kriisin pitkittyessä pakotteista on pidettävä kiinni
– Kriisin pitkittyessä ja kustannusten noustessa moraalinen kestävyys joutuu koetukselle. Siksi on erityisen tärkeää, että pakotteista pidetään kiinni ja varmistetaan niiden toimivuus. Venäjän hyökkäyksen tuomitsemisen tulee näkyä paitsi puheissa myös toiminnassa. Ei voi olla niin, että kansalaisten kustannukset kasvavat pakotteiden seurauksena, mutta samalla pakotteita pystytään kiertämään ja erilaiset keplottelijat tienaavat itäisessä naapurissa, Wihonen sanoo.
Kirjallisessa kysymyksessään Wihonen kysyy hallitukselta, miten se aikoo varmistaa sen, ettei asetettuja pakotteita päästä kiertämään. Wihonen haluaa tietää myös, aiotaanko yksityisten henkilöiden ja yritysten yhteistyötoiminta Venäjän valtion kanssa hyväksyä vai aiotaanko kyseisille toimijoille määrätä sanktioita.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- venäläisturistit Ukrainan sota Venäjän hyökkäys venäläinen energia energian hinnannousu turistiviisumi Venäjä-pakotteet Jussi Wihonen kirjallinen kysymys Inflaatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäläisten ostosmatkailu Suomessa kiihtynyt, tavaraa viedään rajan yli suuret määrät vientikiellosta huolimatta – Jani Mäkelä: ”Tilanne koettelee kansalaisten oikeustajua”

Pakotteista huolimatta venäläisaseet pullistelevat länsimaista tekniikkaa

Kotitalouksien ahdinko jatkuu – Kansanedustaja Jussi Wihonen: Saadaanko sähkön hinnan nousuun konkreettista apua nyt, vai katsellaanko vaalien jälkeen?

Perussuomalaiset vaatii kansainvälisiä sopimuksia järkeviksi, kehitysapua maksettavaksi vain ylijäämästä ja kaksoiskansalaisuudesta luopumista

Rajan ylittäminen ei ole absoluuttinen oikeus – Wihonen vaatii hallitusta tarkastelemaan linjauksiaan venäläisille myönnettävien viisumien osalta
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.















