

LEHTIKUVA
WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”
Maailman terveysjärjestö WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom kertoi mediatilaisuudessa Euroopan olevan koronapandemian keskus. Monet eurooppalaiset maat ovat ottaneet rajut toimet käyttöön pandemian hillitsemiseksi. Atlantin toisella puolella Yhdysvaltain presidentti Donald Trump julisti kansallisen hätätilan koronaviruksen vuoksi.
WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom muistutti, että pandemian ohella terveydenhuollon henkilöstöä tarvitaan myös muihin tehtäviin. Hän kiitti puheessaan sairaanhoitajia ja kätilöitä, jotka tekevät tärkeätä työtään pandemian täyttämien otsikoiden takana.
Viruksella yli 5 000 uhria
Adhanom ilmoitti koronaviruksen vaatineen jo yli viisi tuhatta uhria. Tauti leviää nyt nopeiten Euroopassa.
– Euroopasta on nyt tullut pandemian keskus, jossa on tilastoitu enemmän tartuntoja ja kuolemantapauksia kuin koko maailmassa yhteensä Kiinaa lukuunottamatta, Adhanom kertoi.
– Meidän viestimme maailmalle ei ole muuttunut: teidän täytyy toimia laajalla rintamalla.
Adhanomin mukaan nyt ei ole sijaa tuudittautumiselle.
– Älkää vain testatko. Älkää vain seuratko tartuntaketjuja. Älkää vain asettako karanteeneja. Älkää vain pitäkö etäisyyttä muihin. Tehkää nämä kaikki toimet, Adhanom painotti.
– Maat, jotka katsovat sivusta muiden maiden epidemioita ajatellen: ”Tämä ei voi sattua maassamme”, tekevät kohtalokkaan virheen. Näin voi käydä missä tahansa maassa, Adhanom alleviivasi.
Yhdysvalloissa kansallinen hätätila
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump julisti perjantai-illalla Suomen aikaan kansallisen hätätilan virusepidemian vuoksi. Trump huolestui myös Britannian tautimäärän kasvusta ja piti mahdollisena, että brititkin voivat joutua maahantulokieltoon määräajaksi.
Trump kertoi, että opintolainojen hoitamiseen tulee hetkellinen jäädytys. Yhdysvallat aikoo myös ostaa varastoihin raakaöljyä, mitä saa nyt huokella Saudi-Arabian aloitettua öljyn hintasodan.
Yhdysvallat aikoo myös kiihdyttää virustestausta.
Markkinoilla Trumpin toimet ilahduttivat. Keskeiset pörssi-indeksit kääntyivät lähes kymmenen prosentin nousuun laskettuaan torstaina roimasti. Osakemarkkinat ovat silti noin viidenneksen helmikuun huippulukemien alla. Vähintään kahdenkymmenen prosentin pudotus vuoden aiempiin huippuihin määritellään laskumarkkinoiksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: THL:n pääjohtaja silminnähden flunssaisena tiedotustilaisuudessa – viittaa kintaalla koko koronalle ja omille ohjeistuksilleen

Koronavirustilanne aiheuttaa isoja muutoksia Puolustusvoimissa: ”Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa”

Halla-aho: Suomi ei voi jatkaa miljardien kippaamista kehitysavun, haittamaahanmuuton ja ilmastoposeerauksen kaltaisiin kohteisiin tällaisissa olosuhteissa

Perussuomalaiset kysyivät hallitukselta päiväkotien ja koulujen sulkemisesta – Marin ei suosittele valmiuslain käyttöönottoa

EU joutui taas tositestiin – pandemiaan varautuminen sekavaa ja hidasta

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Italialainen lääkäri lähetti järkyttävän vetoomuksen kollegoilleen Itävallassa

Israel ottaa käyttöön kovat keinot taistelussa koronavirusta vastaan

Emeritusprofessori: Useimmat koronaviruskuolemat Suomessa voitaisiin välttää – ”laumaimmuniteetin rakentamiseen perustuva politiikka on tuhon tie”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää