

LEHTIKUVA
WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”
Maailman terveysjärjestö WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom kertoi mediatilaisuudessa Euroopan olevan koronapandemian keskus. Monet eurooppalaiset maat ovat ottaneet rajut toimet käyttöön pandemian hillitsemiseksi. Atlantin toisella puolella Yhdysvaltain presidentti Donald Trump julisti kansallisen hätätilan koronaviruksen vuoksi.
WHO:n pääsihteeri Tedros Adhanom muistutti, että pandemian ohella terveydenhuollon henkilöstöä tarvitaan myös muihin tehtäviin. Hän kiitti puheessaan sairaanhoitajia ja kätilöitä, jotka tekevät tärkeätä työtään pandemian täyttämien otsikoiden takana.
Viruksella yli 5 000 uhria
Adhanom ilmoitti koronaviruksen vaatineen jo yli viisi tuhatta uhria. Tauti leviää nyt nopeiten Euroopassa.
– Euroopasta on nyt tullut pandemian keskus, jossa on tilastoitu enemmän tartuntoja ja kuolemantapauksia kuin koko maailmassa yhteensä Kiinaa lukuunottamatta, Adhanom kertoi.
– Meidän viestimme maailmalle ei ole muuttunut: teidän täytyy toimia laajalla rintamalla.
Adhanomin mukaan nyt ei ole sijaa tuudittautumiselle.
– Älkää vain testatko. Älkää vain seuratko tartuntaketjuja. Älkää vain asettako karanteeneja. Älkää vain pitäkö etäisyyttä muihin. Tehkää nämä kaikki toimet, Adhanom painotti.
– Maat, jotka katsovat sivusta muiden maiden epidemioita ajatellen: ”Tämä ei voi sattua maassamme”, tekevät kohtalokkaan virheen. Näin voi käydä missä tahansa maassa, Adhanom alleviivasi.
Yhdysvalloissa kansallinen hätätila
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump julisti perjantai-illalla Suomen aikaan kansallisen hätätilan virusepidemian vuoksi. Trump huolestui myös Britannian tautimäärän kasvusta ja piti mahdollisena, että brititkin voivat joutua maahantulokieltoon määräajaksi.
Trump kertoi, että opintolainojen hoitamiseen tulee hetkellinen jäädytys. Yhdysvallat aikoo myös ostaa varastoihin raakaöljyä, mitä saa nyt huokella Saudi-Arabian aloitettua öljyn hintasodan.
Yhdysvallat aikoo myös kiihdyttää virustestausta.
Markkinoilla Trumpin toimet ilahduttivat. Keskeiset pörssi-indeksit kääntyivät lähes kymmenen prosentin nousuun laskettuaan torstaina roimasti. Osakemarkkinat ovat silti noin viidenneksen helmikuun huippulukemien alla. Vähintään kahdenkymmenen prosentin pudotus vuoden aiempiin huippuihin määritellään laskumarkkinoiksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: THL:n pääjohtaja silminnähden flunssaisena tiedotustilaisuudessa – viittaa kintaalla koko koronalle ja omille ohjeistuksilleen

Koronavirustilanne aiheuttaa isoja muutoksia Puolustusvoimissa: ”Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa”

Halla-aho: Suomi ei voi jatkaa miljardien kippaamista kehitysavun, haittamaahanmuuton ja ilmastoposeerauksen kaltaisiin kohteisiin tällaisissa olosuhteissa

Perussuomalaiset kysyivät hallitukselta päiväkotien ja koulujen sulkemisesta – Marin ei suosittele valmiuslain käyttöönottoa

EU joutui taas tositestiin – pandemiaan varautuminen sekavaa ja hidasta

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Italialainen lääkäri lähetti järkyttävän vetoomuksen kollegoilleen Itävallassa

Israel ottaa käyttöön kovat keinot taistelussa koronavirusta vastaan

Emeritusprofessori: Useimmat koronaviruskuolemat Suomessa voitaisiin välttää – ”laumaimmuniteetin rakentamiseen perustuva politiikka on tuhon tie”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Maahanmuutto ei ratkaise Suomen talouden haasteita

Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












