
Wille Rydman: Toisin kuin muut puolueet, perussuomalaiset ei haistele tuulia ”Me teemme sitä, mikä on tämän maan parhaaksi – silloinkin, kun tarvittavat päätökset eivät ole suosittuja”
Elinkeinoministeri Wille Rydman palaa vappupuheessaan äsken käytyihin lähivaaleihin, joiden suurimmaksi voittajaksi nousi vasemmistopopulismi. – Me perussuomalaiset olemme valtiovarainministeripuolueena kantaneet vastuuta isänmaan hyvinvoinnin ja talouden tervehdyttämisessä. Tämän kevään vaaleissa meitä ei työstämme palkittu. Lindtmanin vaalikojulle, jolla tarjoiltiin miellyttäviä epätotuuksia, oli näissä vaaleissa pidempi jono. Me seisomme silti pää pystyssä, koska se, mitä me teemme, on oikein.
Elinkeinoministeri Wille Rydman sanoo vappupuheessaan, että vasemmistopopulismia tarjoilee käytännössä koko oppositio.
-Katteettomia lupauksia ja tosiasioista piittaamatonta taivaanrannanmaalailua. Kuvitelmaa siitä, että taloutemme raaka todellisuus olisi vain jotenkin taianomaisesti sivuutettavissa.
-Me perussuomalaiset olemme valtiovarainministeripuolueena kantaneet isänmaan hyvinvoinnin ja talouden tervehdyttämisessä raskainta vastuuta. Me emme punavihreiden puolueiden tapaan suostuneet jatkamaan ongelmien sysäämistä tulevien hallitusten ratkaistaviksi. Me emme myöskään keskustan tapaan jättäneet hallitustunnustelijalle tyhjää paperia paetaksemme vastuunkantoa oppositioon.
Tämän kevään vaaleissa perussuomalaisia ei tästä työstä palkittu.
-Antti Lindtmanin vaalikojulle, jolla tarjoiltiin miellyttäviä epätotuuksia, oli näissä vaaleissa pidempi jono. Me seisomme silti pää pystyssä työmme takana, koska se, mitä me teemme, on oikein. Me teemme sitä, mitä meidän jälkeemme tulevat sukupolvet meiltä odottavat ja jonka tekemättä jättämisestä he ankarasti moittisivat, Rydman sanoo.
Vaalitulokset eivät heiluta perussuomalaista linjaa
Elinkeinoministeri Rydman vakuuttaa, että perussuomalainen linja ei muutu vaalituloksien mukana.
-Vaalien jälkeen sekä poliittinen vasemmisto että siihen lukemattoman tihein sitein linkittyneet tiedotusvälineet ovat kieli pitkällä odottaneet, että heikko vaalitulos ajaisi perussuomalaiset hajaannukseen ja poliittisen linjan muuttamiseen. He ovat odottaneet sitä, koska he kuvittelevat, että me olisimme samanlaisia kuin kaikki muutkin puolueet, jotka haistelevat tuulia.
-He erehtyvät. Kun vasemmistoliiton Li Andersson kuuli viime viikolla pitämämme hallituksen puoliväliriihen tuloksista, hän parahti voivottelemaan, että eikö perussuomalaiset nyt sitten muuttanutkaan poliittista linjaansa vaalituloksen myötä. No ei tietenkään muuttanut. Me emme tee politiikkaa kalastellaksemme suosiota vaan tehdäksemme sen, mikä on tämän meille niin rakkaan maan parhaaksi – silloinkin, kun tarvittavat päätökset eivät välttämättä ole suosittuja.
Perussuomalaisia on kautta aikain haukuttu populisteiksi. Rydman sanoo, että itse asiassa käsite kuvaa perussuomalaisia huonosti.
-Kaikilla muilla puolueilla on meitä enemmän taipumusta tarjoilla halpahintaista hölynpölyä äänestäjien sumuttamiseksi ja näiden suosion kalastelemiseksi. Me sitä vastoin olemme se ryhmä, joka on valmis sanomaan julki epämiellyttävät totuudet silloinkin, kun niillä ei suosiota saavuteta.
Perussuomalaiset on todellinen kansanliike
Perussuomalaiseen kansanliikkeeseen lähdetään mukaan siksi, että sydämen vakaumus kutsuu mukaan työhön isänmaan parhaaksi. Perussuomalaiset on todellinen kansan puolue, mistä kertoo sekin, että mukana on väkeä kaikista yhteiskuntaluokista.
-Meidän puoluekokouksissamme näkee kaikenlaista väkeä. On korkeakoulutettuja huippuosaajia, on opintiensä keskeyttäneitä. Tapaa ihmisiä kaikista tuloluokista. Kuulee jokaista suomen kielen murretta ja molempia kotimaisia kieliä. Näkee syntyperäisiä suomalaisia ja muualta muuttaneita.
-Mikä noita kaikkia perussuomalaisia sitten yhdistää? Se on sinivalkoinen sydän. Se on ajatus siitä, että tällä planeetalla on vain yksi Suomi ja jollemme me sitä ylläpidä ja rakenna, ei sitä tee kukaan muukaan. Se on ajatus siitä, että tämän maan ainutkertainen kulttuuri on säilyttämisen ja puolustamisen arvoinen ja että on meidän tehtävämme kyetä taistelemaan sen puolesta – kuten meitä edeltäneet sukupolvetkin tekivät.
Vapunpäivän puhetilaisuuden videotallenne:
Suomen Uutiset
Lue myös
Kevät tulee ja vappu sen myötä – elinkeinoministeri Wille Rydman pitää vapunpäivän puheen kello 11 alkaen (suora lähetys)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












