

JOHANNES EISELE
WSJ: Nuoret tukevat Saksan eurovastaista puoluetta
Joka viidennes alle 30-vuotias saksalainen on kertonut äänestäneensä puoluetta, joka ei ylittänyt Saksan liittopäivävaaleissa viiden prosentin äänikynnystä. Saksalainen eurovastainen puolue Alternativ für Deutschland (AfD) on yksi näistä. Puolue on uusi, eikä se ennen viime vuoden vaaleja ole asettanut ehdokkaita. Asiasta kertoi Wall Street Journal.
AfD:tä on tavattu pitää hyvin konservatiivisena puolueena, joka vetoaisi enemmän iäkkäisiin saksalaisiin. Todellisuudessa puolue kasvaa nuorten äänestäjien voimin.
– Isäni sanoi EU:n turvaavan meille rauhan. Tämä tietysti sivuttaa täysin sen tosiasian, että rajanaapurinamme on unioniin kuulumaton maa, jonka kanssa emme ole sotineet 200 vuoteen, kuten Sveitsi, AfD:n nuorisojärjestön puheenjohtaja Torsten Heinrich kertoo WSJ:lle.
Nuoria AfD:n kannattajia harmittaa puolueen leimaaminen äärioikeistolaiseksi vain siksi, että he kritisoivat Euroopan yhdentymisestä koituneita haittavaikutuksia.
– Meillä saksalaisilla on ylpeydenkin aiheita. Meillä on kahden tuhannen vuoden historia ja silti kaikki redusoidaan kahteentoista sodan vuoteen, kertoo André Müller.
Puolueen iäkkäämpien edustajien mielestä nuoret myös kyseenalaistavat asioita, joita on ennen tavattu pitää vain kiellettyinä puheenaiheina. Esimerkiksi taloudellisen tuen jakaminen pitkin Eurooppaa on herättänyt epäilyjä siitä, että liittokansleri Angela Merkel ainoastaan ostaa puhdasta omaatuntoa saksalaisten veronmaksajien rahoilla.
Puolue on kannatusmittauskyselyissä saamassa edustuksen europarlamenttiin toukokuun vaaleissa. Europarlamenttiryhmän muodostamisessa nuorilla on ennakkoluuloton ja avoin asenne. Nuoret muistuttavat, että jos teemana on pelkkä saksalainen isänmaallisuus, niin ryhmää olisi mahdotonta muodostaa.
HENRI MYLLYNIEMI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Euro ”Lucky Lucken” tähtäimessä
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Garedew: Avustuslaivue oli Israel-vastainen tempaus ilman avustuksia
Palestiina-aktivistien temppu onnistui täydellisesti - Israel tuomittiin ja media vaikenee siitä, ettei avustuslaivueen kyydistä löytynyt avustuksia.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää