Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Marttaliitto on tiedottanut hiljattain, että se on sitoutunut tarjoamaan omissa tilaisuuksissaan vain kasvisruokaa vuosien 2025 ja 2026 aikana. Liiton mukaan sitoumus kasvisruokaan on yksi konkreettinen teko liiton toiminnan hiilijalanjäljen ja muiden ympäristövaikutusten pienentämiseksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä sitoumus tarkoittaa käytännössä suomalaisen monipuolisen ruokakulttuurin ja perinteisten ruokailutottumusten syrjäyttämistä ideologisista syistä.

– Olen hämmästynyt siitä, että Marttaliitto lähtee mukaan tähän kasvisruokatrendiin ja osallistuu poliittiseen hyvesignalointiin. Ihminen on sekasyöjä, ja monipuolinen ruokavalio, joka sisältää myös lihaa ja kalaa, on terveyden kannalta tärkeä. Tällainen yksipuolinen linjaus ei palvele tavallisia suomalaisia, joille perinteinen, monipuolinen ruokavalio on arkipäivää, Sanna Antikainen toteaa.

Marttaliitosta on kerrottu, että tämä linjaus ei ole laajempi kannanotto lihantuotantoa tai suomalaista ruoantuotantoa vastaan. Antikaisen mukaan se on valitettavasti juuri sitä.

– On käsittämätöntä, että Marttaliitto haluaa osaltaan heikentää kotimaista maataloutta ja ruokatuotantoa. Tämä päätös on vain yksi osa laajempaa kasvisagendaa, jolla yritetään ohjata ihmisten ruokailutottumuksia poliittisten suuntausten mukaisesti. Suomen maataloutta ja sen tuottajia ei saa ajaa alas minkään kasvisagendan vuoksi, jota yritetään pitää ratkaisuna päästöihin ja ympäristöystävällisyyteen. Suomalainen ruoka ja maatalous ansaitsevat arvostusta, eivätkä tällaiset linjaukset tue kotimaisia tuottajia, hän sanoo.

Monipuolinen ruokavalio on terveyden kannalta olennainen

Antikaisen mielestä ihmisten ruokailutottumuksia ei pidä yrittää muuttaa tarkoitushakuisesti ja poliittisten agendojen mukaan. Terveellinen ruokavalio perustuu monipuolisuuteen, ja lihalla on siinä keskeinen rooli.

– Ei voida olettaa, että kaikki ihmiset sopeutuvat kasvisruokaan tai haluavat tehdä niin. Monet kokevat lihan tärkeäksi osaksi ruokavaliotaan ja arvostavat sen ravitsemuksellisia hyötyjä. Kasvisruoka ei automaattisesti tarkoita terveellistä ruokavaliota. Proteiininsaannin, vitamiinien ja muiden ravintoaineiden kannalta tasapainoinen ruokavalio on elintärkeää, Antikainen painottaa.

Ruokailutottumuksia ei tule ohjata poliittisesti

Antikaisen mukaan päätös on osa laajempaa trendiä, jossa kasvisruokaa pyritään määrätietoisesti nostamaan ainoaksi hyväksytyksi vaihtoehdoksi julkisessa keskustelussa ja ruokailutottumuksissa.

– Suomalaiset eivät tarvitse ylhäältä ohjailtua ruokapolitiikkaa. On väärin, että perinteiset ruokailutottumukset syrjäytetään poliittisten linjausten takia. Ruokavalinnat kuuluvat jokaiselle itselleen, eivät ideologisille liikkeille. Tällainen pakkosyöttö ei ole tervettä, eikä se johda muuhun kuin turhaan vastakkainasetteluun. Marttaliiton tulisi keskittyä ruokakasvatukseen ja perinteisiin suomalaisiin arvoihin sen sijaan, että se myötäilee poliittisia virtauksia. Suomalaisilla on oikeus päättää itse, mitä he lautaselleen laittavat.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
5.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
10.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää