

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Koteihinsa kadonneet lapset tarvitsevat apua enemmän kuin koskaan aiemmin
On arvioitu, että jopa 70 000 alaikäistä lasta asuu päihdeongelmaisten vanhempien kanssa. Koulujen sulkeminen, lomautukset ja etätyö ajavat perheitä yhä enemmän neljän seinän sisälle, pois ulkopuolisten silmistä. Useat asiantuntijat ovat esittäneet huolensa lasten hyvinvoinnista poikkeustilanteen aikana.
Helsingin Sanomien haastattelema A-klinikan toimitusjohtaja Kaarlo Simojoki on huolissaan sekä päihdehoitopalveluiden saatavuudesta poikkeustilan aikana että töissä käyvien päihteidenkäyttäjien pärjäämisestä arkirutiinien muuttuessa.
Baarien ja ravintoloiden sulkeminen sekä sosiaalisen kontrollin puute voivat johtaa lisääntyneeseen alkoholinkäyttöön kotioloissa, mikä väistämättä näkyy myös kotona olevien lasten arjessa.
– Lastensuojelu on pitkään ollut vaikeassa tilanteessa, mutta koronapandemia pahentaa tilannetta entisestään. Resurssipula on valtava ja avuntarvitsijoita paljon jo normaalioloissakin – saati nyt poikkeusoloissa. Lastensuojelu tarvitsee tässä tilanteessa lisää resursseja ja hallituksen on ne annettava. Entisenä lastensuojelun työntekijänä olen erittäin huolissani lapsista tässä tilanteessa. Pahimmillaan elämä turvattomissa kotioloissa on lapselle puhdasta helvettiä, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen toteaa.
Opettajat eivät tavoita kaikkia lapsia
Myös Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen on huolissaan etäopetuksessa olevien oppilaiden tavoitettavuudesta ja hyvinvoinnista. Ylen haastattelussa Luukkainen kertoi, että kunnilla on vaihtelevasti resursseja koulun ja oppilaiden väliseen yhteydenpitoon oppilaiden ollessa etäopetuksessa.
Opettajien keinot seurata oppilaiden hyvinvointia ovat hyvin rajalliset, kun oppilas ei ole läsnä. Opetusministeri Li Anderssonin (vas.) mukaan koulun on viime kädessä otettava yhteyttä lastensuojeluun, mikäli lapseen ei saada yhteyttä etäopetuksen aikana.
– Koulu on ollut tukena vaikeassa tilanteessa oleville perheille, mutta etäopetus on tehnyt yhteydenpidosta haastavampaa ja siirtänyt vastuuta opintojen etenemisestä vanhemmille. Kaikkia lapsia opettajat eivät ole edes tavoittaneet etäopetuksen alkamisen jälkeen. Pahimmillaan näitä lapsia uhkaa koulupudokkuus heidän jäädessä jälkeen opetuksessa. Koteihinsa kadonneet lapset tarvitsevat apua enemmän kuin koskaan aiemmin, Antikainen painottaa.
Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen lastensuojelun resursseista poikkeusolojen aikana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronapandemia vamhemmat alholismi etäopetus hyvinvointi OAJ lapset Opettajat Sanna Antikainen koulu perussuomalaiset lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Simula valmiuslain jatkamisesta: ”Meidän on turvattava suomalaisten hyvinvointi nyt ja kriisin jälkeen”

Sivistysvaliokunnan jäsen Ari Koponen haluaa pitää koulut suljettuina ja harkitsisi oppivelvollisuuden pidentämisen uudistuksen lykkäämistä

Etäoppilaiden ilmainen ateriointi järjestettävä yhdenvertaisesti

Kempele nöyryyttää etäopiskelevien koululaisten perheitä: Kouluruokaa saa vain sosiaalitoimiston kautta

Halla-aho patistaa Yleä, Sitraa, puolueita jne kulukuurille koronan vuoksi – “Nyt jos koskaan on kyettävä panemaan asioita tärkeysjärjestykseen”

Rantanen ja Ronkainen koulujen avaamisesta: ”Vielä ei ole aika”

Sivistysvaliokunnan jäsen Koponen: Osalle opiskelijoista etäopetus voi olla helpotus
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.