

LEHTIKUVA
Arvaamattoman Venäjän ainoa valttikortti on ydinase
Venäjä käyttää ydinaseita, jos se kokee olemassaolonsa olevan uhattuna. Venäjä on käytännössä diktatuuri, jossa johtajaa ja valtiota ei voi erottaa toisistaan. Tämä on se todellinen ydinriski.
Venäjä voi loukata törkeästi kaikkia kansainvälisiä sopimuksia ja tehdä sotarikoksia, koska sillä on käyttövalmiina 1 588 ydinkärkeä. Niiden käyttöä säätelee periaatteessa maan ydinasedoktriini, johon tosin lienee syytä suhtautua varauksella. Kuten kaikkeen muuhunkin, mitä Venäjä virallisesti ilmoittaa.
Länsimaat eivät ole puuttuneet sotaan Ukrainan maaperällä, koska lentokoneiden tai maajoukkojen lähettäminen Ukrainan alueelle voisi tietää sodan eskaloitumista maailmansodaksi. Maailmasodasta voi käyttää ihan selvyyden vuoksi myös muotoa maailmanloppu.
Putin on Venäjä
Presidentti Vladimir Putinia seuraa kuin hai laivaa sotilashenkilö, joka kantaa mukanaan Chegetiksi nimettyä salkkua. Salkun sisällön avulla presidentti pääsee suoraan yhteyteen pääesikuntaan, joka puolestaan jakaa ydinaseiden laukaisu- eli valtuutuskoodit eri yksiköille. Päätöksen ydinaseiden käytöstä tekee yksiselitteisesti presidentti.
Kremlin viestintähenkilö Dmitri Peskov sanoi taannoin, että Venäjä käyttää ydinaseita, jos se ”kokee olemassaolonsa uhatuksi”. Kyseinen rajaus koskee ilmeisesti strategisia ydinaseita (SNF).
Kenraalimajuri evp. Pekka Toveri totesi viime torstaina Suomen Sotatieteellisen Seuran tilaisuudessa Venäjän ydinaseuhkaan liittyen, että ”Putinhan on Venäjä. Hän on diktaattori. Vallassa pysyminen on hänelle tärkeä asia ja jos se tulee uhatuksi, niin silloin kaikki keinot ovat sallittuja”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Suomen Sotatieteellinen Seura valtuutuskoodit päätös ydinaseiden käytöstä laukaisukoodit Cheget Pekka Toveri Dmitri Peskov maailmanlopu maailmansota ydinkärki riski ydinasedoktriini ydinaseet Ukrainan sota Venäjän hyökkäys diktatuuri Vladimir Putin
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Katso ex-tiedustelueversti Martti J. Kari uusin luento täältä – avaa Venäjän vallanpitäjien sikamaista toimintaa hätkähdyttävällä tavalla

Putinin pyhää sotaa lietsoo turvallisuuspalvelua palvova patriarkka – kirkonmiehellä miljardiomaisuus

Perussuomalaiset: Naton turvatakuut voivat turvata Suomen koskemattomuuden – Suomen ei tule millään muotoa ottaa riskiä ajautumisesta Venäjän etupiiriin

Purra eduskunnan Nato-keskustelussa: Naton ulkopuolella palaisimme myöntyväisyyspolitiikkaan

Venäjä haluaa “ystävälliset maat” kehittämään arktisia alueita – Suomi sivuun, Intia ja Kiina tilalle

He elävät öisin – asekuntoiset miehet pakenevat putinistien pakko-ottoja Donetskissa

Tekoäly antaa droonille luvan tappaa: Ukrainan taivaalla lentävät itsenäisiä päätöksiä tekevät koneet
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää