

LEHTIKUVA
Autot tuleen, ikkunat säpäleiksi – Marokon voitto jalkapallossa sai kannattajat kaduille Belgiassa ja Hollannissa
Maahanmuuttajien kotoutuminen on onnistunut ilmeisen huonosti, jos entisen kotimaan voitto jalkapallossa saa kansan kaduille tuhoamaan nykyisen kotimaan irtaimistoa ja ottamaan yhteen poliisin kanssa. Patoutunut viha herättää kysymyksen Euroopan unionista, jossa kansallistunne ei katoa ja kiittämättömyys on maailman palkka.
Marokko voitti sunnuntaina Belgian 2–0 jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa. Yllätystulos sai marokkolaislähtöiset maahanmuuttajat kaduille Belgiassa ja Hollannissa. Belgiassa asuu 500 000 marokkolaistaustaista henkilöä.
Poliisi yritti hillitä kyynelkaasulla
Riemuitseva ihmisjoukko riehui, rikkoi kauppojen ikkunoita ja poltti autoja Brysselissä, Antwerpenissa sekä Liegessä. Poliisi yritti hillitä väkijoukkoja vesitykein ja kyynelkaasulla.
Brysselin pormestari Philippe Close kehotti kaupunkilaisia pysymään poissa kaupungin keskustasta. Sekä metro- että raitiovaunuliikenne keskeytettiin mellakoinnin takia.
Väkivallan taustat syytä selvittää
Hollannissa mellakointia oli ainakin Rotterdamin satamakaupungissa, jossa 500 väkivaltaista Marokon kannattajaa heitti poliiseja ilotulitteilla ja pulloilla. Median mukaan levottomuuksia oli myös Amsterdamissa, Utrechtissa sekä Haagissa.
Marokkolaisyhteisön johtajat tuomitsivat väkivaltaisuudet. Yhteiskuntatieteilijöillä olisi kerrankin iskun paikka selvittää syyt äkkiä leimahtaneen ja väkivaltaisuuksiksi puhjenneen kansallistunteen takana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Utrecht Amsterdam Liege marokkolaistaustainen kiittämättömyys ikkunoiden rikkominen Philippe Close jalkapallon MM-kisat väkivaltainen mielenosoitus kyynelkaasu vesitykki kansallistunne viha Rotterdam Haag Antwerpen Autojen polttaminen Euroopan unioni maahanmuuttajat Marokko Bryssel Mellakka Belgia Hollanti EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kiirastorstai päättyi kaaokseen Linköpingissä: Poliisiautot tuusan nuuskaksi ja tuleen – virkavallan varusteet mellakoitsijoille

Nettipoliisi Taposelta erikoinen selitys kiihkouskovaisten muslimien väkivaltaisuuksiin

Perussuomalaiset vaati eduskunnassa hallitusta puuttumaan katuväkivaltaan ja jengirikollisuuteen – keskustan ja vasemmistoliiton ministereitä alkoi naurattaa

Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.














