

LEHTIKUVA
Autot tuleen, ikkunat säpäleiksi – Marokon voitto jalkapallossa sai kannattajat kaduille Belgiassa ja Hollannissa
Maahanmuuttajien kotoutuminen on onnistunut ilmeisen huonosti, jos entisen kotimaan voitto jalkapallossa saa kansan kaduille tuhoamaan nykyisen kotimaan irtaimistoa ja ottamaan yhteen poliisin kanssa. Patoutunut viha herättää kysymyksen Euroopan unionista, jossa kansallistunne ei katoa ja kiittämättömyys on maailman palkka.
Marokko voitti sunnuntaina Belgian 2–0 jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa. Yllätystulos sai marokkolaislähtöiset maahanmuuttajat kaduille Belgiassa ja Hollannissa. Belgiassa asuu 500 000 marokkolaistaustaista henkilöä.
Poliisi yritti hillitä kyynelkaasulla
Riemuitseva ihmisjoukko riehui, rikkoi kauppojen ikkunoita ja poltti autoja Brysselissä, Antwerpenissa sekä Liegessä. Poliisi yritti hillitä väkijoukkoja vesitykein ja kyynelkaasulla.
Brysselin pormestari Philippe Close kehotti kaupunkilaisia pysymään poissa kaupungin keskustasta. Sekä metro- että raitiovaunuliikenne keskeytettiin mellakoinnin takia.
Väkivallan taustat syytä selvittää
Hollannissa mellakointia oli ainakin Rotterdamin satamakaupungissa, jossa 500 väkivaltaista Marokon kannattajaa heitti poliiseja ilotulitteilla ja pulloilla. Median mukaan levottomuuksia oli myös Amsterdamissa, Utrechtissa sekä Haagissa.
Marokkolaisyhteisön johtajat tuomitsivat väkivaltaisuudet. Yhteiskuntatieteilijöillä olisi kerrankin iskun paikka selvittää syyt äkkiä leimahtaneen ja väkivaltaisuuksiksi puhjenneen kansallistunteen takana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Utrecht Amsterdam Liege marokkolaistaustainen kiittämättömyys ikkunoiden rikkominen Philippe Close jalkapallon MM-kisat väkivaltainen mielenosoitus kyynelkaasu vesitykki kansallistunne viha Rotterdam Haag Antwerpen Autojen polttaminen Euroopan unioni maahanmuuttajat Marokko Bryssel Mellakka Belgia Hollanti EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kiirastorstai päättyi kaaokseen Linköpingissä: Poliisiautot tuusan nuuskaksi ja tuleen – virkavallan varusteet mellakoitsijoille

Nettipoliisi Taposelta erikoinen selitys kiihkouskovaisten muslimien väkivaltaisuuksiin

Perussuomalaiset vaati eduskunnassa hallitusta puuttumaan katuväkivaltaan ja jengirikollisuuteen – keskustan ja vasemmistoliiton ministereitä alkoi naurattaa

Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.