

Työhanskat makaa kupariseosrenkaiden päällä Nammo Lapua Oy:n ammustehtaalla Sastamalassa 19. tammikuuta 2024.
Bergbom: Ay-liike teki epäisänmaallisen ratkaisun
Venäjä on Ukrainan hyökkäyssodan alkamisen myötä vain kiihdyttänyt omaa tuotantokapasiteettiaan ja sotateollista kompleksiaan voittaakseen käynnissä olevan kulutussodan. Samaan aikaan Hakaniemessä ”ay-mafia” koventaa otteitaan, ja nyt Teollisuusliitto aikookin ulottaa oman lakkonsa kattamaan muun muassa Nammon ammustehtaita, jotka sylkevät ammuksia kovalla kapasiteetilla markkinoille, ihmettelee perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom.
Nammon lisäksi lakkoa ollaan kohdentamassa myös Sakon asetuotantoon ja Patriaan, jonka tehtävänä on valmistaa mm. Puolustusvoimille ajoneuvoja.
– Kansalliselle turvallisuudelle keskeisiä toimintoja ei pitäisi vaarantaa, varsinkaan tällaisessa maailmantilanteessa. Ukraina ja Eurooppa tarvitsevat kipeästi uutta puolustusmateriaalia, ja nyt puolustusteollisuutta ollaan ajamassa Teollisuusliiton toimesta mukaan lakkoon.
– On täysin käsittämätöntä, että kansalliselle turvallisuudelle keskeisimpiä yrityksiä laitetaan tässä ay-mafian ja demareiden valtataistelussa kiinni vain sen vuoksi, että voidaan kiukutella hallitukselle. Tämä on täysin epäisänmaallinen ratkaisu, Miko Bergbom sanoo.
Liittopomot kilistelevät lasejaan
Puolustusvälineiden ja -kaluston tuotannossa puhutaan huoltovarmuudesta. Ylen julkaisemassa artikkelissa Nammon Lapuan tehtaan tehtaanjohtaja Pekka Himanka kertoo Nammolla olevan paljon sitoumuksia, joissa asiakkaille on luvattu tietty toimitusaika. Lakkoilu hankaloittaa väistämättä paitsi näiden viattomien kolmansien osapuolten elämää ja toimintaedellytyksiä, myös itse duunareiden tavanomaista arkea.
– Se, että Hakaniemen liittopamput eivät piittaa pätkääkään Suomen kansallisesta edusta eikä hyvinvoinnista, ei valitettavasti ole enää minkäänlainen uutinen. Lakkojen johdosta tavalliset suomalaiset duunarit seisovat ay-edustajiensa määräyksestä pakkasessa samalla, kun itse pääjehut suunnittelevat kabineteissaan persujen kannatuksen tuhoamista lasejaan kilistellen, Bergbom moittii.
– Suomessa on eduskunta ja hallitus, jotka laativat maahamme lakeja – tämä ei ole ay-mafian tehtävä, eikä suinkaan oikeus, vaikka SDP niin haluaisikin. Nyt olisi painava syy kuunnella ja peruuttaa nämä Nammon, Patrian ja Sakon tehtaiden kiinniajamiset.
Talous saatava terveelle pohjalle
Bergbomin mukaan Suomi ei tarvitse politisoitunutta, vaan ratkaisuhakuista ay-liikettä.
– Ay-liikkeen historialliset saavutukset työntekijöiden eduksi eivät voi olla mikään automaattinen peruste sille, että he voisivat kerta toisensa jälkeen pistää koko maan polvilleen.
– Olisikin kaikkien kannalta parasta ja jokaisen duunarin edun mukaista, että Suomen talous saataisiin terveelle pohjalle, yritykset menestymään ja lisää työpaikkoja syntymään. Näihin haasteisiin ei lakkoilu ole minkäänlainen ratkaisu, tämä pitäisi myös Hakaniemessä ja demareissa varsin hyvin ymmärtää, summaa Bergbom.
Hakaniemen fantasia ei ole totta
Bergbom muistuttaa, etteivät työntekijät ja yrittäjät ole toistensa vihollisia.
– Ay-liikkeen on ymmärrettävä Suomen talouden tilanne, joka on täysin katastrofaalinen, eikä se muutu siitä lakkoilemalla mihinkään. Hallituksen rakenteelliset toimet tehdään siksi, että vältettäisiin yhä järeämmät leikkaukset valtion tehtäviin.
– On ymmärrettävä, että julkinen talous on kriisissä, eikä sen korjaaminen ole helppoa. Työntekijät ja yrittäjät eivät ole toistensa vihollisia, vaikka sellaista sairasta fantasiaa Hakaniemessä halutaan edelleenkin viljellä, Bergbom sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rakenteelliset toimet ammustehtaat Nammo ay-pomot lakkoilu Teollisuusliitto Miko Bergbom ammattiyhdistysliike yrittäjät työpaikat työntekijät Julkinen talous Eurooppa Ukraina Venäjä Huoltovarmuus perussuomalaiset SDP hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiovarainministeri Purra: Hallitus tekee työllisyyttä vahvistavaa politiikkaa – ”Nimenomaan suomalaisen työntekijän etu”

Vigelius: Vasemmiston lakkoilusta laskun maksavat veronmaksajat

Terveisiä Hakaniemeen: Nyt on painava syy lopettaa lakkoilu ja mennä töihin

Keskituloiselle palkansaajalle yli 500 euroa vuodessa enemmän käteen – ”SAK pillastuu ja käynnistää lakkotoimet”

Ay-liike uhittelee työtaistelutoimilla – jatkossa työllistyminen on helpompaa ja palkasta jää enemmän käteen – ”Työntekijän ei tarvitse olla huolissaan”

Ay-liike vaarantaa lakoillaan aseteollisuuden – Koponen: ”Teollisuusliitto pelaa pelleilyllään täysin Venäjän pussiin”

Poliittisia lakkoja ei voi ulottaa yhteiskunnan kannalta kriittisiin toimintoihin – Ronkainen: ”Näillä työtaistelutoimilla on merkitystä turvallisuudelle”

Mira Nieminen toivoo ay-liikkeeltä vastuullisuutta – sisäisesti epävakaa Suomi hyödyttää Venäjää

Työtaistelujen tulisi olla suhteessa tavoitteisiin ja vahingoittaa vain työriidan osapuolia – Ronkainen: Onko ay-liike kehityksen vauhdittaja vai jarru?
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

EVA:n tutkimus paljastaa arvomuutoksen: Suomalaiset kallistuvat oikealle, identiteettipolitiikka ei enää vetoa kansaan kuten ennen
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuore arvo- ja asennetutkimus osoittaa, että suomalaisten asenteet ovat siirtyneet selvästi oikeistolaisempaan suuntaan kuluneen vuosikymmenen aikana. Suomalaisista noin puolet (49 prosenttia) asemoi itsensä poliittisesti oikealle, vajaa kolmannes vasemmalle (31 prosenttia) ja viidesosa (19 prosenttia) keskelle.