

Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto. / LEHTIKUVA
Kansanedustajat Antikainen ja Vornanen: Haluaako Teollisuusliitto todella haitata Suomen puolustuskykyä ja Ukrainan puolustusta poliittisella lakollaan?
Teollisuusliitto on ilmoittanut laajoista poliittisista lakoista. Lakkojen ajankohta tulee olemaan 1.–2. helmikuuta. Ne kohdistuvat useille teollisuuden toimialoille.
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Timo Vornanen ihmettelevät työtaistelutoimen, lakon, käyttämistä politiikan teon välineenä. Kaksikon mielestä tämän ay-pamppujen masinoiman lakon ydinsanoma on, että hallituksessa ovat väärät puolueet.
Lakolla kauaskantoiset seuraukset
Antikainen ja Vornanen huomauttavat, kuinka suurta epäisänmaallisuutta ja piittaamattomuutta osoittaa se, että Teollisuusliitto on ottanut lakkokohteeksi myös neljä ammusvalmistaja Nammon tehdasta.
– Hakaniemen herroilla riittää röyhkeyttä haitata jopa isänmaan turvallisuutta oman ja vasemmistopuolueiden vallan pönkittämisen kiihkossaan. En voi mitenkään hyväksyä, että näin vaikeassa Euroopan turvallisuustilanteessa lähdetään kampittamaan puolustusteollisuuttamme, Antikainen kritisoi.
– Jos lakko toteutuu, voi sillä olla vaikutuksia myös Ukrainalle. Puolustusvoimat ja valtio toimittavat sinne tavaraa. On selvää, että kaksipäiväinen lakko aiheuttaisi jonkin asteen loven Nammon tehtaiden tuotantoon ja siirtäisi toimituksia eteenpäin, Vornanen sanoo.
”Haluatteko toimia Venäjän käsikassarana?”
Kansanedustajakaksikon mielestä ei ole oikein, että kansallinen turvallisuus vaarantuu ja Ukrainan ja näin koko Euroopan maksimaalista puolustuskykyä haitataan, vain koska liittoöykkärit eivät voi antaa tuumaakaan periksi politiikassaan.
– Kysymmekin nyt vakavasti Teollisuusliitolta: haluatteko te todella toimia näin Venäjän käsikassarana? Aikaisemmin Suomessa oli itsestään selvää, että kansallista turvallisuutta ei vaaranneta missään tilanteessa. Kansa on ollut myös hyvin yksimielinen Ukrainan avustamisessa, eikä sitä ole kukaan halunnut haitata. Työtaistelu uhkaa muuttua sanatarkasti Ukrainan kannalta veriseksi. Näin ei saa tapahtua, kansanedustajat sanovat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nammo lakkoilu Timo Vornanen Teollisuusliitto puolustuskyky ammukset valtio Puolustusvoimat Sanna Antikainen Ukraina Turvallisuus Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Seppänen hallitusohjelman työelämäuudistuksista: “Tavoitteena on nimenomaan lisätä työpaikkoja”

Keskituloiselle palkansaajalle yli 500 euroa vuodessa enemmän käteen – ”SAK pillastuu ja käynnistää lakkotoimet”

Kyselytunnin satoa: Tämän poliittisen lakkopäivän hinta on jopa 130 miljoonaa euroa

Vigelius: Vasemmiston lakkoilusta laskun maksavat veronmaksajat

Terveisiä Hakaniemeen: Nyt on painava syy lopettaa lakkoilu ja mennä töihin

Bergbom: Ay-liike teki epäisänmaallisen ratkaisun

Ay-liike vaarantaa lakoillaan aseteollisuuden – Koponen: ”Teollisuusliitto pelaa pelleilyllään täysin Venäjän pussiin”

Poliittisia lakkoja ei voi ulottaa yhteiskunnan kannalta kriittisiin toimintoihin – Ronkainen: “Näillä työtaistelutoimilla on merkitystä turvallisuudelle”
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.