

Lontoon poliisi julkaisi Zakaria Boufassilin (vasemmalla) ja Mohammed Ali Ahmedin valokuvat tiistaina. Miehet lahjoittivat Brysselin ja Pariisin terrori-iskuista epäillylle Mohamed Abrinille tuhaisia puntia tietäen, että rahat käytettäisiin terroristisiin tarkoituksiin. / AFP / Lehtikuva
Britit raivoissaan – terroristit rahoittivat toimintaansa väärin perustein myönnetyllä sosiaalituella
Kerätkää kaikki mahdolliset ”jihadistituet”, kehottaa brittiläinen vihasaarnaaja Anjem Choudary. Hän tekee itse niinkuin opettaa – sanomalehti Telegraph kertoo saarnaajan lypsäneen sosiaalitukijärjestelmältä jopa puoli miljoonaa puntaa.
Britanniassa on huolestuttu sosiaalietuuksien väärinkäytöksillä saatujen varojen kanavoinnista terrorismin rahoitukseen. Satojen terrorismiverkostoihin kytkeytyneiden pelätään käyttävän hyväkseen sosiaaliturvajärjestelmää rahoittaakseen toimintaansa. Asia nousi julkisuuteen, kun kahden islam-fanaatikon havaittiin nostaneen asumistukea väärin perustein ja kanavoineen varat Pariisin ja Brysselin terrori-iskujen toteutukseen.
Asian julkistamisesta raivostuneet britit ovat vaatineet lisäselvityksiä. Brittiviranomaiset ovat joutuneet myöntämään, ettei heillä ole tarkkaa käsitystä ongelman mittaluokasta.
Toiminta vaikuttaa systemaattiselta. Esimerkiksi Birginhamin kaupunki on maksanut 5400 puntaa etuuksia belgialaiselle Anouar Haddouchi -nimiselle miehelle sillä aikaa, kun tämä oli asunut Syyriassa. Hänen epäillään osallistuneen terroristijärjestö ISIS:n toimintaan.
Haddouchin entinen vuokraisäntä oli yrittänyt viestittää viranomaisille, ettei mies enää asu ilmoittamassaan osoitteessa, mutta tällä ei ollut vaikutusta tukien maksatukseen. Vaikka Haddouchi oli jo poistunut maasta, kaupunki jatkoi rahan syytämistä hänen pankkitililleen yhdentoista kuukauden ajan.
Kertyneet varat kanavoitiin kahdelle Haddouchin tuttavalle, Mohamed Ali Ahmedille ja Zakaria Boufassille. He nostivat rahat pienissä erissä ja luovuttivat ne lopulta Mohamid Abrinille. Viimeksi mainittu tunnetaan Brysselin lentokenttäiskun ”hattumiehenä”.

Brysselin lentokenttä. Mohamed Abrini kuvassa oikealla. Kuva: wikipedia.
Scotland Yardin terrorismin vastaisen osaston esimies David Videcette summaa tilanteen kolkon kuvan.
– Etuusjärjestelmän hyväksikäyttö tiedetään yleiseksi tavaksi rahoittaa terroristien toimintaa jo vuosien ajalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS Helsinki: Suomeen palaavilta islamistitaistelijoilta peruutettava oleskelulupa – ”Vakava uhka Suomelle”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Säätiövalta, yhdistykset, julkinen raha ja RKP – näin suomenruotsalainen verkosto kietoutuu yhteen
Ruotsalaisen kansanpuolueen poliittinen vaikutusvalta on selvästi suurempi kuin sen valtakunnallisesta kannatuksesta voisi päätellä. Suomenruotsalaiset valvovat etujaan paitsi eduskunnassa, myös säätiöiden, yhdistysten ja julkisesti rahoitettujen järjestöjen kautta.

Purra: Hallitus tekee enemmän kuin kukaan vuosikymmeniin – demarit vain vastustavat
Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra arvosteli demareita Ylen Kohti vaaleja -tentissä eilisiltana. Purra muistutti, että nykyhallitus on tehnyt enemmän kasvutoimia kuin yksikään hallitus vuosikymmeniin, ja kritisoi oppositiota heidän jatkuvasta vastustuksestaan.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.














