Artikkeli kuva

Lontoon poliisi julkaisi Zakaria Boufassilin (vasemmalla) ja Mohammed Ali Ahmedin valokuvat tiistaina. Miehet lahjoittivat Brysselin ja Pariisin terrori-iskuista epäillylle Mohamed Abrinille tuhaisia puntia tietäen, että rahat käytettäisiin terroristisiin tarkoituksiin. / AFP / Lehtikuva

Britit raivoissaan – terroristit rahoittivat toimintaansa väärin perustein myönnetyllä sosiaalituella

13.12.2016 |12:26

Kerätkää kaikki mahdolliset “jihadistituet”, kehottaa brittiläinen vihasaarnaaja Anjem Choudary. Hän tekee itse niinkuin opettaa – sanomalehti Telegraph kertoo saarnaajan lypsäneen sosiaalitukijärjestelmältä jopa puoli miljoonaa puntaa.

Britanniassa on huolestuttu sosiaalietuuksien väärinkäytöksillä saatujen varojen kanavoinnista terrorismin rahoitukseen. Satojen terrorismiverkostoihin kytkeytyneiden pelätään käyttävän hyväkseen sosiaaliturvajärjestelmää rahoittaakseen toimintaansa. Asia nousi julkisuuteen, kun kahden islam-fanaatikon havaittiin nostaneen asumistukea väärin perustein ja kanavoineen varat Pariisin ja Brysselin terrori-iskujen toteutukseen.

Asian julkistamisesta raivostuneet britit ovat vaatineet lisäselvityksiä. Brittiviranomaiset ovat joutuneet myöntämään, ettei heillä ole tarkkaa käsitystä ongelman mittaluokasta.

Toiminta vaikuttaa systemaattiselta. Esimerkiksi Birginhamin kaupunki on maksanut 5400 puntaa etuuksia belgialaiselle Anouar Haddouchi -nimiselle miehelle sillä aikaa, kun tämä oli asunut Syyriassa. Hänen epäillään osallistuneen terroristijärjestö ISIS:n toimintaan.

Haddouchin entinen vuokraisäntä oli yrittänyt viestittää viranomaisille, ettei mies enää asu ilmoittamassaan osoitteessa, mutta tällä ei ollut vaikutusta tukien maksatukseen. Vaikka Haddouchi oli jo poistunut maasta, kaupunki jatkoi rahan syytämistä hänen pankkitililleen yhdentoista kuukauden ajan.

Kertyneet varat kanavoitiin kahdelle Haddouchin tuttavalle, Mohamed Ali Ahmedille ja Zakaria Boufassille. He nostivat rahat pienissä erissä ja luovuttivat ne lopulta Mohamid Abrinille. Viimeksi mainittu tunnetaan Brysselin lentokenttäiskun “hattumiehenä”.

Brussels_suspects_CCTV
Brysselin lentokenttä. Mohamed Abrini kuvassa oikealla. Kuva: wikipedia.

Scotland Yardin terrorismin vastaisen osaston esimies David Videcette summaa tilanteen kolkon kuvan.

– Etuusjärjestelmän hyväksikäyttö tiedetään yleiseksi tavaksi rahoittaa terroristien toimintaa jo vuosien ajalta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää