

LEHTIKUVA
Brittiparlamentti lopetti venkoilun ja puolsi vaaleja joulukuulle
Yhdistyneen kuningaskunnan parlamentin alahuone hakee ratkaisua brexit-takalukon avaamiseen vaalien kautta. Pitkän istuntopäivän päätteeksi kansanedustajat hyväksyivät vaalit pidettäväksi 12.12. selkein luvuin 438-20.
Vaaleja ei ole järjestetty maassa joulukuussa sitten vuoden 1923. Kansanedustajien hyväksymä vaalilaki etenee vielä ylähuoneen hyväksyttäväksi. Tätä pidetään lähinnä muodollisuutena, koska vaalit aikaisemmin torpannut työväenpuolue puoltaa nyt vaaleja.
Puolueilla selkeät kampanjat
Puolueet ovat linjanneet selkeän kantansa brexitiin. Tämä voi helpottaa brexit-kohtalon ratkaisua.
Konservatiivipuolue puoltaa pääministeri Boris Johnsonin solmimaa erosopimusta. Työväenpuolue ja Skotlannin kansallispuolue haluavat järjestettäväksi uuden kansanäänestyksen brexitistä. Liberaalidemokraatit haluavat kumota koko eroprosessin. Brexit-puolue eroaisi EU:sta ilman sopimusta.
Konservatiivipuolue on ennakkosuosikki vaalien voittajaksi. Puolue on saanut hiljattain 40 prosentin kannatuksen Opiniumin kyselyssä. Britannian yleisradioyhtiö BBC:n arvioissa puolue saisi noin 36 prosenttia äänistä.
Muutosehdotukset venyttivät iltaa
Varsin yksinkertainen vaalien järjestämistä koskeva lakiesitys joutui nopeasti muutosehdotusten kouriin. Kansanedustajat hyväksyivät ensin oikeuden muokata lakiesitystä.
Muutosehdotuksia sateli. Yksi kiperä muutosehdotus koski äänestysikärajan laskemista 16 ikävuoteen sekä maassa asuvien EU-kansalaisten äänestämisen sallimisen tulevissa parlamenttivaaleissa. Hallitus vastusti tätä jyrkästi ja uhkasi vetää esityksensä takaisin. Hallituksen mukaan ikärajan laskeminen tietäisi äänestäjärekisterin pidempiaikaista tarkistusta.
Lopulta parlamentin varapuhemies Lindsay Hoyle ei tuonut 16-vuotiaiden ja EU-kansalaisten äänioikeutta edes äänestettäväksi. Äänestysikärajan muutos ei hänen mielestään ollut niin pieni asia, että siitä olisi voitu päättää hetken mielijohteesta.
Toinen muutosehdotus koski vaalipäivää. Työväenpuolue kirjasi ehdotuksessaan vaalit järjestettäväksi joulukuun yhdeksäntenä. Esitys kaatui luvuin 295-315.
Työväenpuolueen kansanedustaja Kate Hoey ihmetteli alahuoneen toimintaa. Hän kertoi lukeneensa vaalien järjestämistä koskevan lakiesityksen muutaman rivin ja ihmetteli, miten asiaan saadaan uppoamaan neljän tunnin pähkäily.
– Me joko haluamme äänestää uusien vaalien puolesta tai me emme halua, brexitiä puoltava Hoey kertoi vaihtoehdoista.
Kymmenen konservatiivia palasi puolueeseen
Pääministeri Johnson erotti 21 kansanedustajaa konservatiivien ryhmästä heidän äänestettyään syyskuussa ryhmäkurin vastaisesti. Kymmenen heistä toivotettiin tervetulleeksi takaisin.
BBC:n arvioiden mukaan myös loput erotetut otetaan takaisin konservatiivien riveihin. Ryhmäpalautuksen jälkeen konservatiiveilla on 297 kansanedustajaa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kanaalin laittoman ylityksen hinta nousee Brexitin lähestyessä

Laaja brittikysely: Yli puolet haluavat brexitin toteutuvan

Suomen EU:n nettomaksuosuus noussut yli puoleen miljardiin – PS: EU maksaa työssäkäyvälle suomalaiselle 220 euroa vuodessa

Politico: Brexit-vitkuttelun synkkä hinta – yli puolet briteistä valmiita turvautumaan väkivaltaan ratkaisun vuoksi

Huhtasaari lakkauttaisi nykymuotoisen unionin kokonaan: ”EU:n pitäisi olla pelkkä kauppaliitto”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Oikeusministeri Meri: Islannin malli Suomeen – perussuomalaisten on oltava seuraavassa hallituksessa viemässä asia maaliin
Oikeusministeri Leena Meri haluaa Suomeen kesällä Islannissa käyttöön otetun mallin, jossa karkotettava ulkomaalainen vanki voisi päästä ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan kolmanneksen rangaistuksestaan ja poistuisi sen jälkeen maasta. Hänelle määrättäisiin maahantulokielto, joka voisi koskea koko Schengen-aluetta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














