

LEHTIKUVA
DN: Turkin armeija mukana rahtaamassa pakolaisia Kreikkaan
Turkin armeija kuskaa laittomia siirtolaisia ja pakolaisia Kreikan rajajoelle, sopii venekuljetukset joen yli ja vielä tarkistaa, että ihmisrahti on päässyt perille Eurooppaan. Näin kertoo Dagens Nyheter raportissaan Turkin Kreikan vastaiselta rajalta.
Syyrialaisia, afgaaneja, länsiafrikkalaisia ja pakistanilaisia virtaa jatkuvalla syötöllä rajakaupunki Edirneen Turkin puolella. Monet tulevat ilmaisella bussikyydillä Istanbulista.
Arabiankielinen, valtion masinoima somekanava opastaa tarkoin kartoin, missä ovat otollisimmat paikat rajanylitykselle Euroopan puolelle. Kanavalla on Twitterissä yli 727 000 seuraajaa.
Sotilaat kantavat pakolaisten laukkuja
Dagens Nyheterin haastattelemien turkkilaisten rajasotilaiden mukaan he saivat torstaina 28.2. yksikön päälliköltä käskyn auttaa väkeä Kreikan puolelle.
– Hän sanoi, että pian tänne tulee massoittain pakolaisia ja meidän täytyy opastaa heidät Kreikan puolelle, Ahmet sanoo ja näyttää sotilaspassinsa toimittajille.
Ahmetin mukaan homma menee käytännössä siten, että sotilaat hakevat pakolaiset ja laittomat maahanmuuttajat Doyranin leireiltä Edirnen läheltä ja kuljettavat väkijoukon rajajoelle, muutaman kilometrin päähän.
Armeijan tiedustelu selvittää ylityspaikat
Sotilaat sopivat paikallisten ihmissalakuljettajien kanssa lastinsa matkasta ja hinnasta joen yli Kreikkaan. Sotilaat vielä seuraavat, että väkijoukko varmasti rahdataan Euroopan puolelle.
– Varmistamme, etteivät salakuljettajat veloita ylettömästi ja että kaikki muutenkin tapahtuu asiallisesti. Meillä on myös käytettävissä tiedustelutietoa varmoista ylityspaikoista ja otollisista hetkistä, Ahmet selventää.
– Uskoisin, että olen kolmen päivän aikana auttanut rajan yli 700-800 henkilöä.
Isänmaallista toimintaa
Dagens Nyheter haastatteli myös paikallista joenrannan asukasta, joka on rahdannut pienellä veneellään väkeä Kreikan puolelle.
– En ota maksua, haluan vain auttaa ihmisiä hädässä, sanoo Osman Balik. Hän tosin lopetti kuljetukset, kun kreikkalaiset rajasotilaat ampuivat varoituslaukauksia.
Turkin televisiokanavilla on haastateltu nimen ja kasvojen kera ihmissalakuljettajia, jotka auttavat maksua vastaan pakolaisia ja laittomia maahanmuuttajia hengenvaaralliselle matkalle Kreikan saarille. Hädänalaisten hyväksikäytöstä on yllättäen ja ilmoittamatta tullut isänmaallista toimintaa. Vielä viime viikolla kyseessä oli rikos.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkin sisäministeri Twitterissä: 120 000 laitonta maahantulijaa Kreikan ja Bulgarian rajoilla

Videotallenne: Turkin rannikkovartiosto saattaa siirtolaisten kumiveneen Kreikan vesille

Junnila: Rajavalvontaa ja kriisinhallintaa Kreikan ”helvetin porteille”

Leena Meri MTV:n uutisaamussa Eurooppaa uhkaavasta siirtolaisvyörystä: Suomen ei pidä ottaa ketään vastaan

Packalén MTV:n uutisaamussa: Terroristijärjestöjen tukeminen kiellettävä – ”Jos Idlib kaatuu, Turkki ei tule ottamaan näitä jihadisteja itselleen”

Purra Ylen A-studiossa: EU:n ja Turkin neuvoteltava rajalla olevista siirtolaisista uudestaan – ”EU-valtiot eivät halua ottaa näitä ihmisiä vastaan”

EU-maat eivät halua taipua Turkin maahanmuuttokiristykseen – Ranskan presidentti Macron pelkää Venäjän mahtia

Halla-aho: Jos EU ei pysty suojelemaan jäsenmaitaan haittamaahanmuutolta eikä anna keinoja ratkaista ongelmia kansallisesti, se on vapaan liikkuvuuden ja unionin loppu
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Saksassa kansalaiset voivat ilmiantaa toisiaan epäilyttävistä mielipiteistä – lähes joka toinen saksalainen ei uskalla sanoa enää vapaasti mielipidettään
Vaikka Saksan perustuslaki takaa kaikille mielipiteen- ja sananvapauden, niin lähes joka toinen pelkää sanoa vapaasti mielipiteensä. Kriittiselle medialle vaaditaan yhä herkemmin sensuuria. Loukkaaviksi kokemistaan mielipiteistä ja vihapuheesta kansalaiset voivat ilmoittaa kymmenille ilmiantokeskuksille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää














