

LEHTIKUVA
Elomaa: Maksamaton sähkölasku ei saisi johtaa maksuhäiriömerkintään tai ulosottoon
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaan mielestä yksi konkreettinen tukikeino sähkökriisissä olisi varmistaa, etteivät kuluvana talvena maksamatta jääneet sähkölaskut päätyisi perintään tai ulosottoon.
Sähkön hintataso on jo nyt todella korkea ja tulevien kuukausien sähkömarkkinatilanne vaikuttaa äärimmäisen haastavalta. Sähkön hinta aiheuttaa laajalti huolta suomalaisten keskuudessa ja nykyiset sekä tulevat sähkölaskut nakertavat monien joulutunnelmaa.
– Kaikilla ei ole yksinkertaisesti varaa kallistuviin sähkölaskuihin. Pimenevätkö suomalaisten tuvat, kun virrat laitetaan poikki maksamattomien laskujen takia?
– Tässä haastavassa tilanteessa Suomen hallituksen on otettava johtajan viitta harteilleen ja tehtävä kaikki mahdolliset toimet, jotta kotitaloudet selviävät talvikuukausien armottomista sähkölaskuista. Tarvitaan monipuolisia tukitoimia, joissa huomioidaan ihmisten erilaiset tilanteet, Ritva ”Kike” Elomaa sanoo.
Uhka on todellinen
Elomaan mielestä yksi konkreettinen tukikeino olisi varmistaa, etteivät kuluvana talvena maksamatta jääneet sähkölaskut päätyisi perintään tai ulosottoon.
– On selvää, että pienituloisilta loppuvat rahat ja keskituloisetkin ovat tiukoilla, jos asuminen kuluttaa paljon sähköä. Kaupan päälle yleinen kustannustaso on noussut valtavasti.
– Kaikki mittarit ovat nyt punaisella ja uhka on todellinen. Todella monet kotitaloudet ovat hätää kärsimässä poikkeuksellisen tilanteen seurauksena, Elomaa toteaa.
Kaikki tukiverkot tarpeen
Elomaa painottaa, että Marinin hallituksen on ryhdyttävä valmistelutöihin, jottei ihmisten ahdinko pahene entisestään maksuhäiriömerkintöjen ja ulosoton seurauksena.
– Ilmankin on jo tarpeeksi vaikeaa. Siihen kuinka moni suomalainen uhkaa saada sähkölaskun seurauksena maksuhäiriömerkinnän tai joutua ulosottoon, voi hallitus vaikuttaa muilla tukitoimillaan, mutta vallitsevassa tilanteessa kaikki tukiverkot ovat tarpeen.
– Jätin hallitukselle toimenpidealoitteen, jossa vaadin ettei maksamaton sähkölasku johtaisi maksuhäiriömerkintään tai ulosottoon kuluvan talven aikana. Toivon sydämestäni, että hallitus tekee kaikkensa, jotta tämä asia ottaisi edetäkseen, Elomaa sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tukitoimet maksuhäiriömerkintä sähkön hinta ulosotto kotitaloudet toimenpidealoite Ritva ”Kike” Elomaa Velkaantuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sähkön kulutuksesta ei saa syyllistää ketään – ”Tavallisilla ihmisillä suurin osa käytöstä on lämmityskäyttöä”

Eduskuntapuolueet huomenna koolle puimaan sähkön hintakattoa – Purra pohtii, syntyykö parlamentaarisesta hälystä vain uusi kallis ja tehoton malli

Purra: Sähkön hintaa on saatava alas – ”Mikään tukipaketti ei asiaa yksinään korjaa”

Suomi on keskellä energiakriisiä – Riikka Purra kysyi Annika Saarikolta: ”Oletko mielestäsi mukana järkivihreässä hallituksessa?”

Pääministeri Marinin mukaan sähkötukia olisi alettu valmistella jo syksyllä – ministeriön virkamies ja VATT:n tutkija eri mieltä: ”Tietoa olisi, mutta puhelin ei ole soinut”

Elomaa: Eläkkeet eivät riitä arjen menoihin

Tavio: Määräaikaisten sähkösopimusten irtisanomista helpotettava

Niikko: Määräaikaisista sähkösopimuksista voitava irtautua ilman venkoilua – ”Piilottelu ja asiakkaiden epäoikeudenmukainen kohtelu on saatava loppumaan”
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat

Garedew: Median puolueellisuus ruokkii Israel-vastaisuutta

Charlie Kirkille myönnettiin postuumisti presidentin vapaudenmitali
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää