

LEHTIKUVA
EU ja Tunisia sopimukseen luvattoman siirtolaisuuden kitkemiseksi – hintalappu miljardi euroa
Euroopan unioni ja Tunisia ovat päässeet sopimukseen, jonka tavoitteena EU:n kannalta on rajoittaa luvattomien siirtolaisten määrää ja Tunisian kannalta lisätä maan valuuttatuloja. EU on jälleen selkä seinää vasten, kuten aiemmin Turkin kanssa vastaavassa tilanteessa.
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin seurana sopimuksesta tiedottamassa olivat Italian pääministeri Giorgia Meloni sekä Hollannin väistyvä pääministeri Mark Rutte. Von der Leyen kutsuu kokoonpanoa nimellä ”Team Europe”.
Tunisian presidentin Kais Saiedin linnassa julkaistu yhteistyöasiakirja tai ”kommunikea” lepää viiden ”pilarin” varassa. Ensimmäinen pilari koskee Tunisian opiskelevaa nuorisoa, joka otetaan mukaan Erasmus-opiskelijavaihtoon. Samaten maan koulujärjestelmää kehitetään.
Vesihuoltoa, turismia, energiaa
EU tukee suoraan myös Tunisian julkista taloutta ja digitalisaatiota. Kolmas pilari ovat suorat investoinnit yrityselämään sekä yritysten vientiponnistelujen tukeminen. Maan vesihuoltoon ja kestävään maatalouteen panostetaan, kuten myös turismin kehittämiseen.
Neljäs pilari on yhteistyö uusiutuvan, puhtaan energian tuottamiseksi, erityisesti Euroopan tarpeisiin.
EU:n tukipaketin arvo on kokonaisuudessaan kutakuinkin miljardi euroa. Suurin yksittäinen investointi on energiayhteistyö, johon sijoitetaan 300 miljoonaa euroa. EU-rahoituksen ehtona tiettävästi on, että Tunisia hyväksyy Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n kahden miljardin dollarin lainaan sisältyvät ehdot.
Yhteisvoimin ihmissalakuljettajia vastaan
Vasta viidentenä pilarina von der Leyen mainitsee ponnistelut luvatonta siirtolaisuutta ja ihmissalakuljetusta vastaan. Siihen laitetaan EU-rahaa vähintään 100 miljoonaa euroa.
– Meidän on tuhottava salakuljettajien ja ihmiskauppiaiden rikollisverkostot. Nämä käyttävät törkeästi hyväkseen ihmisten epätoivoa ja tällaiselta vastuuttomalta liiketoiminnalta on vietävä kaikki edellytykset, von der Leyen painotti sopimuksen julkistamistilaisuudessa pääkaupunki Tunisissa.
EU ja Tunisia aikovat lisätä yhteistyötä Välimeren etsintä ja pelastusoperaatioissa. Myös laillisen, EU:n alueelle suuntautuvan siirtolaisuuden edellytyksiä parannetaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU:n ja Tunisian sopimus viisi pilaria energiayhteistyö laillinen siirtolaisuus EU:n tukipaketti keskeisen Välimeren reitti luvattomat siirtolaiset Kansainvälinen valuuttarahasto uusiutuva energia ihmiskauppiaat Team Europe Kais Saied ihmissalakuljettajat Giorgia Meloni laittomat maahanmuuttajat Ursula von der Leyen Euroopan unioni Tunisia Mark Rutte Turkki IMF EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:lta kauppaetuja kehittyville maille – jos ottavat vastaan ilman oleskelulupaa jääneitä paluumuuttajia

Euroopan turvapaikkapolitiikka tappaa ihmishenkiä enemmän kuin pelastaa – yhteiskuntatieteilijä Ruud Koopmansin ”Turvapaikkalotto” esittää vakavaa kritiikkiä nykyistä turvapaikkajärjestelmää kohtaan

Pakolais- ja turvapaikanhakijatulvan miljardimenot suivaannuttavat Saksassa – kustannukset leikkuriin ja palautuksiin vauhtia

Maahanmuutto hiertää edelleen valtioiden välejä – EU:n huippukokous päättyi ilman yhteistä näkemystä pakkosijoituksista
Viikon suosituimmat

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Ruotsin kuukausia jatkunut hallituskriisi sai perjantaina yllättävän täyskäänteen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoitti puolueen luopuvan ministerivaatimuksistaan ja olevansa valmis hyväksymään Ulf Kristerssonin pääministeriksi ilman vastapalveluksia.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Tynkkynen pudotti uutispommin RKP:lle: Ruotsinkieliset nuoret tyrmäävät lisämaahanmuuton
Suomenruotsalaisten nuorten suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut kielteisemmäksi, ilmenee Ajatushautomo Magman tuoreesta nuorisobarometrista. Muutos näkyy tyttöjen ja poikien keskuudessa. Yli puolet nuorista arvioi, että maahanmuuton lisääntyminen johtaa yhä vaikeampiin konflikteihin yhteiskunnassa.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Kappalainen kritisoi kirkon toimintaa: ”Kirkon pitäisi olla poliittisesti neutraali”
Antti Kruus on tullut tunnetuksi värikkäistä mielipiteistään. Hän sanoo, että kirkon kannat muistuttavat liikaa vasemmistolaista ajattelua, vaikka suuri osa seurakuntalaisista edustaa oikeistoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











