Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

EU:lta kauppaetuja kehittyville maille – jos ottavat vastaan ilman oleskelulupaa jääneitä paluumuuttajia

08.03.2023 |09:37

Euroopan unioni on Ruotsin puheenjohtajakaudella terästämässä linjaansa laittomaan maahanmuuttoon. Unioni ajaa tullietuuksia kehittyville maille, jotka suostuvat vaille oleskelulupaa jääneiden siirtolaistensa palauttamiseen. Ihmisoikeusaktivistit pitävät kaupan kytkemistä palautuksiin kiristyksenä.

EU valmistautuu uudistamaan kansainvälistä kauppaa sääntelevän ja kehittyville maille tullietuja tarjoavan GSP-sopimuksen (Generalised Scheme of Preferences). Ruotsin puheenjohtajakaudella EU haluaa sopimukseen vastavuoroisen ehdon vailla oleskelulupaa olevien henkilöiden palauttamisesta lähtömaahansa.

Runsaat 50 vuotta sitten luotu GSP-järjestelmä pyrkii auttamaan kehittyviä maita vahvistamaan talouttaan ja rohkaisemaan niitä toteuttamaan ihmisoikeus-, työ- ja ympäristöuudistuksia.

Kauppa keinoksi rajoittaa siirtolaisvirtaa

EU valmistelee parhaillaan uutta sopimusta, joka olisi voimassa seuraavat 10 vuotta. Nykyinen sopimus umpeutuu vuoden lopussa.

Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, että vaikkapa Afganistanin ja Bangladeshin kaltaiset valtiot menettäisivät mahdolliset kaupalliset etunsa, jos ne eivät suostu ottamaan vastaan EU:n alueella laittomasti oleskelevia kansalaisiaan.

Maahanmuuttajien vyöry EU:n alueelle on jälleen kasvamassa ennätysmittoihin ja se vaikuttaa GSP:n valmisteluun. Yhä useammat valtiot ovat valmiita ottamaan kansainvälisen kaupan järjestelyt mukaan keinoksi rajoittaa siirtolaisvirtaa.

Ristivetoa palautusehdon laillisuudesta

Laittomaan maahanmuuttoon puuttuminen ei Politicon mukaan ole miellyttänyt kaikkia. Entinen WTO:n juristi Geraldo Vidigal toteaakin kahden kansalaisjärjestön tilaamassa lausunnossa, että tullietuuksien sitominen laittomien siirtolaisten palauttamiseen on ”maailman kauppajärjestön oikeusperustan vastaista”.

Ehdotus on herättänyt tuohtumusta myös ihmisoikeusaktivistien keskuudessa. Aktivistit väittävät, että EU kiristää palautusehdolla kolmansia maita. Viime viikolla 20 järjestön ryhmä kehotti EU:ta hylkäämään kiistanalaisen aloitteen. Järjestöt väittävät kirjeessään, että sopimus asettaa kumppanuudet ”vaaraan” kolmansien maiden kanssa .

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää