

LEHTIKUVA
EU:lta kauppaetuja kehittyville maille – jos ottavat vastaan ilman oleskelulupaa jääneitä paluumuuttajia
Euroopan unioni on Ruotsin puheenjohtajakaudella terästämässä linjaansa laittomaan maahanmuuttoon. Unioni ajaa tullietuuksia kehittyville maille, jotka suostuvat vaille oleskelulupaa jääneiden siirtolaistensa palauttamiseen. Ihmisoikeusaktivistit pitävät kaupan kytkemistä palautuksiin kiristyksenä.
EU valmistautuu uudistamaan kansainvälistä kauppaa sääntelevän ja kehittyville maille tullietuja tarjoavan GSP-sopimuksen (Generalised Scheme of Preferences). Ruotsin puheenjohtajakaudella EU haluaa sopimukseen vastavuoroisen ehdon vailla oleskelulupaa olevien henkilöiden palauttamisesta lähtömaahansa.
Runsaat 50 vuotta sitten luotu GSP-järjestelmä pyrkii auttamaan kehittyviä maita vahvistamaan talouttaan ja rohkaisemaan niitä toteuttamaan ihmisoikeus-, työ- ja ympäristöuudistuksia.
Kauppa keinoksi rajoittaa siirtolaisvirtaa
EU valmistelee parhaillaan uutta sopimusta, joka olisi voimassa seuraavat 10 vuotta. Nykyinen sopimus umpeutuu vuoden lopussa.
Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, että vaikkapa Afganistanin ja Bangladeshin kaltaiset valtiot menettäisivät mahdolliset kaupalliset etunsa, jos ne eivät suostu ottamaan vastaan EU:n alueella laittomasti oleskelevia kansalaisiaan.
Maahanmuuttajien vyöry EU:n alueelle on jälleen kasvamassa ennätysmittoihin ja se vaikuttaa GSP:n valmisteluun. Yhä useammat valtiot ovat valmiita ottamaan kansainvälisen kaupan järjestelyt mukaan keinoksi rajoittaa siirtolaisvirtaa.
Ristivetoa palautusehdon laillisuudesta
Laittomaan maahanmuuttoon puuttuminen ei Politicon mukaan ole miellyttänyt kaikkia. Entinen WTO:n juristi Geraldo Vidigal toteaakin kahden kansalaisjärjestön tilaamassa lausunnossa, että tullietuuksien sitominen laittomien siirtolaisten palauttamiseen on ”maailman kauppajärjestön oikeusperustan vastaista”.
Ehdotus on herättänyt tuohtumusta myös ihmisoikeusaktivistien keskuudessa. Aktivistit väittävät, että EU kiristää palautusehdolla kolmansia maita. Viime viikolla 20 järjestön ryhmä kehotti EU:ta hylkäämään kiistanalaisen aloitteen. Järjestöt väittävät kirjeessään, että sopimus asettaa kumppanuudet ”vaaraan” kolmansien maiden kanssa .
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maailman kauppajärjestö Geraldo Vidigal ihmisoikeus- työ- ja ympäristöuudistukset Ruotsin puheenjohtajakausi kauppasopimus Generalised Scheme of Preferences GSP kehittyvät maat Bangladesh ihmisoikeusaktivisti kiristäminen laittomat maahanmuuttajat palautukset tullit siirtolaiset Euroopan unioni WTO pakkopalautukset oleskelulupa Afganistan EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kokoomus esitti ensin satojen miljoonien sosiaaliturvan leikkaamista – muutama tunti myöhemmin halusi tarjota toimeentulotukea laittomasti maassa oleville

Purra ja Rantanen äimistyneinä: Olipa kriisi mikä tahansa, hallitus haalii lisää turvapaikanhakijoita Suomeen

Nyt on veronmaksajille luvassa kylmää kyytiä: Näin hallitus lisää maahanmuuttajien kotouttamishyysäämistä – enää ei puutu kuin torvisoittokunta ja punainen matto

Laittomien maahanmuuttajien vyöry Eurooppaan vilkkainta sitten vuoden 2016

Pakolaispaine kasvaa edelleen EU:ssa – turvapaikanhakijat nukkuvat jo kaduilla Belgiassa

Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tulleelle – Britannian uusi lakiesitys haluaa pysäyttää kumiveneet

Pakolaiskriisi on täällä taas – Välimeren ylittää yli 2 000 laitonta siirtolaista vuorokaudessa ja luvut lähestyvät vuoden 2015 tasoa

EU ja Tunisia sopimukseen luvattoman siirtolaisuuden kitkemiseksi – hintalappu miljardi euroa
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.
Uusimmat

Lehtinen ehdottaa nollatuntisopimuksien lopettamista

Jani Mäkelä polttoainekeskustelusta: Keskusta levittää väärää tietoa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää









