

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Kotro: ”EU:n laajetessa suomalaisen leipä kapenee”
Perussuomalaisten eurovaaliehdokas Olli Kotro vaatii loppua Euroopan unionin laajentumiselle uusiin jäsenmaihin.
Kotro on huolissaan EU:n laajentumisen kielteisistä vaikutuksista suomalaisten hyvinvoinnille ja turvallisuudelle.
Pelko EU-kriittisten noususta
Kotro syyttää EU-eliittiä halusta lakaista maton alle laajentumiseen liittyvät kysymykset. Hän viittaa ranskalaisen Le Figaro -sanomalehden esille nostamaan (30.4.2019) tietoon, jonka mukaan Ranskan presidentti Emmanuel Macron olisi vaatinut EU-komissiota siirtämään laajentumispolitiikkaan liittyvän raportin julkaisua pelätessään EU-kriittisten puolueiden nousua eurovaaleissa.
EU:lla on käynnissä jäsenyysneuvottelut Montenegron, Serbian ja Turkin kanssa. Lisäksi EU pyrkii aloittamaan osana EU:n ja Länsi-Balkanin vakautus- ja assosiaatioprosessia jäsenyysneuvottelut Albanian, Bosnia-Hertsegovinan, Kosovon ja Pohjois-Makedonian kanssa.
Terrorismin uhka kasvaa
Kotron mielestä EU:n laajentumispolitiikka tuo ongelmia vanhoille jäsenmaille.
– Uudet jäsenmaat vaativat EU:lta suuria panostuksia infrastruktuurin ja maatalouden kehittämiseen. Osa ehdokasmaista kasvattaisi myös islamilaisen terrorismin uhkaa EU-alueella, perustelee Kotro.
– EU:n laajetessa suomalaisen leipä kapenee, kiteyttää Kotro.
Eliitti rankaisee toisinajattelijoita
EU:n tulisi Kotron mukaan keskittyä demokratian levittämisen sijaan turvaamaan kansanvalta nykyisissä jäsenmaissaan.
– EU haluaa uusien jäsenmaiden olevan tahdottomia ja kuuliaisia alamaisia. EU-eliitti haluaa rankaista kaikkia pyrkimyksiä omaan itsenäiseen linjaan, kuten olemme nähneet Unkarin vastustettua EU:n pakolaiskiintiöitä, sanoo Kotro.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pohjois-Makedonia Kosovo Bosnia-Hertsegovina Albania Montenegro laajentuminen jäsenmaat terrorismin uhka Olli Kotro Emmanuel Macron EU-komissio Serbia Unkari Turkki Suomi EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Kotro: Suomen olisi viisainta pitäytyä sotilasliittojen ulkopuolella ja keskittyä tiukasti oman kansallisen puolustuksensa kehittämiseen

Tässä ovat perussuomalaisten eurovaaliehdokkaat

Eurovaaliehdokas Kinnunen: Ketuttaako EU?

Eurovaaliehdokas Heltimoinen: ”Suomen on vaadittava EU:lta täyttä kompensaatiota vastuun kantamisesta”

Hollantilaisministeri: EU:lla riski luhistua
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Koponen vastaa Razmyarin rasismisyytöksiin: Kun SDP:ltä puuttuu uskottava talouslinja, se näkee rasisteja jo unissa ja sängyn alla
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar arvioi Iltalehden haastattelussa uskovansa, että perussuomalaiset tulevat tekemään vaalien alla rasistista kampanjaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää puheita hämäyksenä.

Demarit menettävät työläisäänestäjiään ruotsidemokraateille – vaikeneminen maahanmuutosta johtaa joukkopakoon
Sosialidemokraattinen puolue on Ruotsissa menettänyt huomattavan osan perinteisistä työläiskannattajistaan. Virta on vienyt ruotsidemokraatteihin, joka tänään kilpailee suurimman työväenpuolueen asemasta. Syynä puolueen vaihtoon näyttäisi tutkijoiden mukaan olevan demareiden näköalattomuus ja maahanmuuttoon liittyvien ongelmien väistely.















