

Lehtikuva Pierre-Philippe Marcou
Viikon 12/2014 luetuin
Maaliskuu 2014 luetuin
FT: Belgia passittaa työttömät maahanmuuttajat takaisin kotimaihinsa
Belgian hallitus on lähettänyt ennätysmäärän kirjeitä vähintään puoli vuotta työttöminä olleille maahanmuuttajille, joissa pyydetään heitä palaamaan kotimaihinsa palautuksen uhalla. Ilmoitusten määrä on ollut voimakkaassa kasvussa, ja niitä lähetettiin viime vuonna jo 2712. Kirjeissään hallitus kertoo työttömien maahanmuuttajien muodostavan kohtuuttoman taakan maan sosiaaliturvajärjestelmälle. Maan sisäministeriön tilastot kertovat kirjeitä lähteneen viime vuonna pääsääntöisesti romanialaisille, espanjalaisille, bulgarialaisille ja italialaisille. Asiasta kertoo Financial Times.
Belgian maahanmuuttoviraston tiedottaja Dominique Ernould kertoo, ettei EU:n vapaa liikkuvuus ole absoluuttinen oikeus, vaan siihen kuuluu myös velvollisuuksia. EU:n oikeuskomissio toteaa, ettei Belgia ole tehnyt mitään sopimusten vastaista. EU-maalla on oikeus passittaa puoli vuotta työttömänä ollut maahanmuuttaja takasin kotimaahansa, jos tämä ei pysty muutoin itse ylläpitämään itseään.
Liberaalipuolueen maahanmuuttoministeri Maggie De Block saa osakseen myös kritiikkiä. Politiikan professori Marc Swyngedouw sanoo De Blockin vain kosiskelevan äänestäjiä maahanmuuttokriittisellä asennoitumisellaan. Cleemput vastaa kritiikkiin toteamalla, ettei tällaisesta ole kyse, vaan että he vain noudattavat lakeja. Maahanmuuttoministerin tiedottaja Els Cleemput kertoo, että Belgian suhtautuminen maahanmuuttoon on herättänyt kiinnostusta myös muissa EU-maissa.
EU:n sisäiseen maahanmuuttoon on alettu suhtautua kriittisemmin. Belgiassa maan pohjoisosassa tehdyn kyselyn mukaan lähes puolet (47 prosenttia) vastaajista katsoo, että maahanmuuttajat tulevat hyväksikäyttämään maan sosiaaliturvaa. FT:n mukaan jopa valtavirtaa edustavat johtajat, kuten Iso-Britannian pääministeri David Cameron ja Saksan liittokansleri Angela Merkel ovat nostaneet sosiaaliturvashoppailun keskustelun aiheeksi.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Maria Lohela: Suomelle lankeaa maksajan rooli

Mäntylä: EU-vaaleissa äänestetään myös suomalaisesta sosiaaliturvasta
Viikon suosituimmat

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.

Antikainen varoittaa: Iso-Britannia rajoittaa sananvapautta – kehitys on varoitus Suomelle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa Ison-Britannian kehityksestä, jossa tavallisia kansalaisia kohdellaan jo mielipiderikollisina vain siksi, että he uskaltavat arvostella sosialistihallitusta tai puhua maahanmuutosta kriittisesti.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.















