

MATTI MATIKAINEN
Grönroos: Vappusatanen jäi vaiheeseen, hoitajamitoituksen tiukentaminen häämöttää kaukana tulevaisuudessa – suomalaiset saivat hallitukselta lisää maahanmuuttoa
Pääministeripuolue sdp:n kannatus on koronan aikana kasvanut merkittävästi, kuten pääministeripuolueiden kannatus usein tekee kriisien aikana. Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos toteaa, että demarien kannatus rakentuu pettävälle pohjalle. – Tämä johtuu siitä, että hallituksen politiikka ei edusta sellaista politiikkaa, jota suomalaiset kannattavat.
Simo Grönroos muistutti Tuumaustunnilla maanantaina, että eduskuntavaaleissa sosialidemokraatit voittivat perussuomalaiset vain muutamalla tuhannella äänellä.
– Vaalivoittonsa sdp saavutti lupaamalla eläkeläisille 100 euroa lisää kuukausittaisiin tuloihin sekä lupaamalla nostaa vanhustenhoidon hoitajamitoituksen 0,7:ään hoitajaan vanhusta kohden.
– Vappusatanen ei lopulta ollutkaan satanen eikä tavoita kaikkia eläkeläisiä. Viime viikolla säädetty laki hoitajamitoituksesta toteutuu taas aikaisintaan huhtikuussa 2023, eli viimeisenä hetkenä, jolloin hallitus voi ennen seuraavia eduskuntavaaleja ylipäätään tehdä yhtään, Grönroos sanoo.
Sdp:n kannatus on koronan aikana kasvanut merkittävästi, kuten pääministeripuolueiden kannatus usein tekee kriisien aikana. Grönroos toteaa, että demarien kannatus kuitenkin rakentuu pettävälle pohjalle.
– Tämä johtuu siitä, että hallituksen politiikka ei edusta sellaista politiikkaa, jota suomalaiset kannattavat. Pääministeripuolueen vaalilupauksista jäi käteen vaiheeseen jäänyt vappusatanen ja jossain kaukana tulevaisuudessa mahdollisesti häämöttävän hoitajamitoituksen tiukentaminen.
Kehitysapuun yli miljardi euroa vuodessa
Mitä suomalaiset sitten ovat saaneet hallitukselta? Vastaus kuuluu, että suomalaiset ovat saaneet ainakin lisää maahanmuuttoa.
– Varapuheenjohtaja Riikka Purra kävi pari viikkoa sitten Tuumaustunnilla läpi hallituksen maahanmuuttolinjauksia koronan aikana ja hallituksen linja on selvä: suomalaisten hyvinvointi ja turvallisuus eivät merkitse hallitukselle mitään, kun toisessa vaakakupissa on mahdollisuus edistää monikulttuuri-ideologiaa ja avointen rajojen maahanmuuttopolitiikkaa, Grönroos sanoo.
Hän huomauttaa, että kiitos hallituksen, suomalaiset saavat nyt maksaa lisää kehitysapua.
– Näin siitä huolimatta, että jo ennestään velkainen Suomi joutuu ottamaan avun maksamiseen lisää velkaa.
Valtion budjetin kehitysyhteistyön määrärahat ovat tänä 1 030 miljoonaa euroa. Kehitysapuun siis hupenee joka ikinen päivä vuodessa 2,8 miljoonaa euroa.
Viherverot rokottavat asumista ja liikkumista
Grönroos toteaa, että suomalaiset saavat hallitukselta myös tavallisten suomalaisten asumista ja liikkumista rokottavia viherveroja.
– Viherverot iskevät erittäin epätasa-arvoisesti eri väestön osiin. Tästä Taloustutkimus on tehnyt puolueen tilauksesta laajan tutkimuksen, joka on esitelty alkuvuodesta Tuumaustunnilla.
– Suomalaiset saavat hallitukselta lisäksi turhia ja kalliita ideologisia projekteja, kuten oppivelvollisuuden laajentamisen ja sukupuolineutraalin henkilökorttiuudistuksen, Grönroos mainitsee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sukupuolineutraali henkilökorttiuudistus vappusatanen viherverot oppivelvollisuus hoitajamitoitus ideologia haittamaahanmuutto perussuomalaiset SDP Simo Grönroos hallitus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho Uutisaamussa: Vasemmisto keksinyt oman velkatodellisuuden – satoja miljoonia kipataan menokohteisiin, jotka eivät liity suomalaisten hyvinvointiin

Valtiovarainministerin mukaan jaettavaa ei ole – Suomi kylvää kehitysapuun lähes 3 miljoonaa euroa joka päivä

Halla-aho: Hallituksen ongelmana kyvyttömyys priorisoida rahankäyttöä – ”On pystyttävä karsimaan menoja, joilla ei ole mitään tekemistä suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden kanssa”

Perussuomalaiset: Sdp vesitti hallitukseen päästyään ensin eläkelupauksensa ja nyt hoitajamitoituksen

Tutkimus paljastaa: Suomalaiset eivät halua maksaa hallituksen ideologisista lempihankkeista – avointen rajojen maahanmuuttopolitiikan takana vain pieni vähemmistö

Tutkimus: Enemmistö suomalaisista ei ole valmis maksamaan uusia EU-menoja

EU-elvytysrahastosta jopa 2 000 euron lisälasku joka ainoalle työssäkäyvälle suomalaiselle – tutkimuksen mukaan kansalaiset olisivat valmiita maksamaan korkeintaan 50 euroa

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.
