

LEHTIKUVA
Hakkarainen ei hyväksy heikennyksiä EU-jäsenmaiden rajavalvonnan suvereniteettiin: ”Kun Ruotsi huutaa armeijaa ja Suomen poliisia apuun, ehkä monikulttuurisuus on viimein mennyt liian pitkälle”
Euroopan parlamentti äänesti tänään neuvotteluvaltuuden myöntämisestä Schengenin rajasäännöstön tarkistamista koskevalle LIBE-valiokunnan mietinnölle, joka heikentäisi jäsenmaiden suvereniteettia rajojensa valvontaan. Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen kertoo edustamansa ECR-ryhmän äänestäneen hyvästä syystä mietintöä vastaan.
Komissio on pitänyt Schengenin sopimusta EU:n kruununjalokivenä, joka mahdollistaa ihmisten, tavaroiden ja palveluiden vapaan liikkumisen ulkorajojen sisällä. Useat viimeaikaiset ja pitkittyneet haasteet, kuten massamaahanmuutto, turvapaikanhakijoiden liikkeet EU:n sisällä, laittomien siirtolaisten käyttö hybridisodan välineinä, terrorismi ja järjestäytynyt rikollisuus ovat kuitenkin pakottaneet komission Schengenin rajasäännöstön päivittämiseen.
– ECR äänesti hyvästä syystä LIBE:n mietintöluonnosta vastaan valiokunnassa, ja vastustimme tietysti myös kolmikantaneuvotteluiden aloittamista tällä vasemmistoliberaalien vesittämällä kannalla, europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen kommentoi äänestystä Strasbourgissa.
”Laiton maahantulo on nitistettävä”
Esityksestä on mm. poistettu viittaukset siirtolaisten käyttöön hybridisodan välineinä, luotu esteitä rajavalvontateknologian laajemmalle käytölle, kielletty pidempään jatkuvat rajatarkastukset, rajoitettu rajalla kiinni otettujen henkilöiden siirtomahdollisuutta ja kavennettu sisäisen turvallisuuden tai yleisen järjestyksen vakavan uhan määritelmää.
Sen sijaan mietinnössä esitetään yhteistä lähestymistapaa vakaviin sisäiseen turvallisuuteen tai yleiseen järjestykseen kohdistuviin uhkiin ja matkustusrajoituksiin ulkorajoilla.
– Emme tule hyväksymään mitään heikennyksiä jäsenvaltioiden oikeuteen valvoa, kuka näiden alueelle saapuu.
– Sellaiset ilmiöt kuin laiton maahantulo, turvapaikkashoppailu ja kiihkosaarnaajien jihadin levittäminen EU:ssa on yksinkertaisesti nitistettävä, Hakkarainen jyrähtää.
Joko kukkahattujen aika on ohi?
Perussuomalaiset on toiminut sekä Suomen että EU:n naiivin maahanmuuttopolitiikan leppymättömänä kriitikkona jo reilun vuosikymmenen ajan. EU:n yhteistä maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikkaa on yritetty päivittää lähes yhtä kauan, tuloksetta.
– Silmät maahanmuuton haittavaikutuksille alkavat aueta muillakin pikkuhiljaa. Kun Ruotsi huutaa armeijaa ja Suomen poliisia apuun, ehkä monikulttuurisuus on viimein mennyt liian pitkälle.
– Joko kukkahattujen aika on ohi? Hakkarainen kysyy.
Euroopan parlamentti myönsi neuvotteluvaltuuden LIBE-mietinnölle äänin 370 puolesta, 163 vastaan ja 31 tyhjää.
Schengenin rajasäännöstö luo puitteet EU:n ulkorajojen valvonnalle ja sisärajavalvonnan tilapäiselle palauttamiselle erityistilanteissa. Useat jäsenmaat ovat palauttaneet sisärajavalvonnan rajoilleen käytännössä pysyvästi ulkorajojen petettyä vuosien 2015-2016 maahanmuuttoaallossa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajasäännöstö hybridisota Schengen-sopimus suvereniteetti laittomat siirtolaiset jihadistit turvapaikkashoppailu rajatarkastukset järjestäytynyt rikollisuus Euroopan unioni massamaahanmuutto EU:n rajavalvonta Sisäinen turvallisuus Monikulttuurisuus Turvapaikanhakijat Terrorismi Teuvo Hakkarainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen ja Antikainen: Turvallisuuspoliittinen tilanne on kiristynyt – raja-aidan rakentaminen itärajalle on aloitettava viipymättä

EU aikoo vihdoin hillitä laitonta maahantuloa – rahaa ulkorajoille ja aitaa pystyyn siirtolaisvyöryn taas yltyessä

Kreikka kiistää laittomasti maahan pyrkijöiden pakkopalautukset: ”Suojelemme vastakin Euroopan ulkorajoja”

EU-virkamiehen arvion mukaan Geneven pakolaissopimuksesta luovutaan, jos se vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden sisärajoilla

Ruotsin tie — kuinka massamaahanmuutto romutti pohjoismaisen hyvinvointivaltion

Lääkkeellä on kahdet kasvot – tramadoli rohkaisee rikollisia tekemään hirveyksiä

Löysän maahanmuuttopolitiikan aiheuttamat ongelmat näkyvät nyt entistä kirkkaammin julkisuudessa – ”Perussuomalaiset olivat oikeassa maahanmuutosta”

Hallitus valmistelee rajoituksia itärajan liikenteeseen – Rantanen: ”Tilanteeseen, jossa olimme 2015, emme aio enää joutua”

Joka kolmas jengirikollinen omistaa Ruotsissa yrityksen tai istuu sen hallituksessa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat

Lehtisen lakialoite lähetekeskustelussa: Ruotsin tie on vältettävä

Vigelius: Suomella ei ole varaa hyväntekeväisyysmaahanmuuttoon

Reijonen kritisoi SDP:n monikielisiä vaaliohjelmia: ”Ei yllättänyt”

Riikka Purra: Eurojäsenyys on maamme suurimpia virheitä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää