

PS ARKISTO
Halla-aho: Keskusteluyhteyttä Venäjään täytyy pitää yllä, mutta on oltava tarkkana siitä, mistä neuvotellaan – ”Venäjä pyrkii siirtämään maalitolppia ja keskustelun aihetta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho kommentoi tänään Ylen aamun haastattelussa Ukrainan tilannetta, joka on muuttunut monimutkaiseksi. – Alkuperäinen ongelma on se, että Venäjä miehittää Krimiä ja on liittänyt sen alueisiinsa. Tämä on se asia, josta pitäisi ennen kaikkea keskustella, mutta Venäjä on luonut tämän konfliktin puskuriksi ja suojaksi uuden konfliktin Itä-Ukrainaan, jolloin Krim on unohtunut, Halla-aho sanoi.
Venäjä on keskittänyt joukkojaan Ukrainan rajoille ja esittänyt useita vaatimuksia EU-jäsenmaille ja Natolle. Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan johtoon nouseva Jussi Halla-aho sanoo, että keskusteluyhteyttä Venäjän kanssa on kuitenkin pidettävä yllä.
– Ehdottomasti keskusteluyhteyttä täytyy pitää yllä, koska muuten konfliktista tulee entistä enemmän arvovaltakysymys ja Venäjä kokee olevansa pakotettu esimerkiksi sotilaallisiin toimiin, jos Venäjällä voimistuu kokemus ja tuntemus siitä, että Venäjää ei kuunnella.
Halla-ahon mukaan täytyy kuitenkin olla tarkkana siitä, mistä neuvotellaan.
– Esimerkiksi toisen valtion alueen laiton miehitys tai sotatoimet toista valtiota vastaan ovat asioita, joista ei voi saavuttaa kompromissia. Niissä on vain yksi oikea toimintatapa ja se on se, että Venäjä vetäytyy miehittämältään Krimiltä ja että Venäjä lopettaa terroristisen toiminnan tukemisen ja rahoittamisen Itä-Ukrainassa sekä – ennen kaikkea – Venäjä lopettaa sodalla uhkaamisen.
– Mielestäni nämä asiat ovat edellytyksenä sille, että Venäjän ja EU:n suhteet voivat palautua normaaliksi.
Venäjä luonut uuden konfliktin puskuriksi
Halla-aho katsoo, että Venäjän taktiikkana on luoda uusia konflikteja peittämään edellisiä.
– Alkuperäinen ongelmahan on se, että Venäjä miehittää Krimiä ja on liittänyt sen alueisiinsa. Tämä on se asia, josta pitäisi ennen kaikkea keskustella, mutta Venäjä on luonut tämän konfliktin puskuriksi ja suojaksi uuden konfliktin Itä-Ukrainaan, jolloin Krim on ikään kuin unohtunut.
– Nyt se (Venäjä) uhkaa invaasiolla Ukrainaa, joka on tavallaan sitten sysännyt hiukan katveeseen tämän Itä-Ukrainan konfliktin. Tämä on tapa, jolla Venäjä toimii tässä tilanteessa. Meidän täytyy pitää koko ajan kirkkaana mielessämme, mistä neuvottelemme Venäjän kanssa, kun Venäjä selkeästi pyrkii siirtämään jatkuvasti maalitolppia ja keskustelun aihetta.
Ukrainan puolustuskykyä vahvistettava
Yhdysvallat, Iso-Britannia, Puola ja monet länsimaat ovat toimittaneet Ukrainalle aseistusta. Halla-aho sanoi, ettei hän ainakaan tuomitse näitä länsimaita.
– Venäjällä ei ole Ukrainan suhteen sellaisia tavoitteita, jotka olisivat hyväksyttävissä. Uskon, että paras tapa estää tilanteen kärjistyminen sodaksi on vahvistaa Ukrainan kykyä puolustaa itseään, koska se samalla nostaa sotilaallisten toimien kynnystä Venäjän taholta.
Halla-aho kuitenkin totesi, että kenelläkään ei ole tarkkaa käsitystä siitä, mitä Venäjä aikoo tehdä.
– Pikemminkin kyse on nyt siitä, että koko muuta maailmaa pidetään jännityksen ja epävarmuuden tilassa, ja ennen kaikkea ylläpidetään epävakautta Ukrainassa, koska se palvelee Venäjän intressejä.
Aiemmin tällä viikolla Facebook-kirjoituksessaan Halla-aho katsoi, että Venäjälle on luotava vahva intressi olla hyökkäämättä Ukrainaan, eli hyökkäämisen kynnys on nostettava mahdollisimman korkeaksi.
– Mitä parempi on Ukrainan puolustuskyky, sitä kalliimmaksi käy invaasio ja sitä pienemmäksi käy invaasion todennäköisyys.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sotatoimet kriisiytyminen EU-jäsenmaat puolustuskyky neuvottelut konflikti epävarmuus Krim Ukraina Venäjä Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-eduskuntaryhmä valitsi Jussi Halla-ahon ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi

Purra: Hallitus ei ymmärrä, että maahanmuuttoa käytetään horjuttamaan EU-jäsenmaita – ”Suomella pitäisi tarvittaessa olla mahdollisuus estää turvapaikanhaku itärajalla”

Euroopan ex-eliitin matkatyöt mahtimaalla herättävät kysymyksiä kytkennöistä

Eversti antoi kasvot Venäjää jäytävälle korruptiolle – kahmi lahjuksilla 22 kiinteistöä, 8 loistoautoa, 2 valtaistuinta sekä kultaisen vessanpöntön

Yhdysvallat ja Ukraina huolissaan Venäjän joukoista rajaseudulla – Ukraina pelkää uutta hyökkäystä talvella

PS-Nuoriso vaatii pääministeriä selvittämään Saksan liittokanslerin lausuntoja: EU-kärkimaat eivät päätä suvereenien valtioiden puolesta

Onko kriisi Ukrainan rajoilla eskaloitumassa? – Halla-aho arvioi, että Venäjä hakee myönnytyksiä ja puntaroi riskejä: ”Venäjällä arvioidaan, millainen hinta hyökkäyksestä pitäisi maksaa”

Halla-aho: Euroopassa on toimijoita, jotka suhtautuvat väärällä tavalla ymmärtäväisesti Venäjään – ”Jotkut saavat siitä taloudellista hyötyä”
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.

Puolet ruotsalaisista burkakiellon kannalla – vihervasemmisto vastustaa luonnollisista syistä
Ajatus kasvot kokonaan peittävien huivien kieltämisestä julkisilla paikoilla nousee Ruotsissa toistuvasti esiin ja näin on tapahtunut erityisesti nykyisen porvarihallituksen aikana. SVT:n ja mielipidetutkimusyhtiö Verianin kyselyn mukaan burkan ja niqabin kieltoa kannattaa jo useampi ruotsalainen kuin vastustaa.











