

Jussi Nukari
Viikon 15/2016 luetuin
Halla-aho: Komission kaavailema taakanjako olisi toteutuessaan katastrofi
Euroopan komissio julkisti tänään tiedonantonsa uudesta yhteisestä eurooppalaisesta turvapaikkajärjestelmästä, jonka tarkoituksena on korvata käytännössä jo kuopattu Dublinin sopimus. Komission paperissa esitetään mm. pysyvää turvapaikanhakijoiden jakoa jäsenmaiden kesken, yhteistä turvapaikkajärjestelmää, turvapaikkaa koskevan lainsäädännön harmonisointia ja Euroopan turvapaikka-asioiden tukiviraston vallan kasvattamista. Europarlamentaarikko Jussi Halla-aho (ps.) pitää komission tiedonantoa Suomen kannalta erittäin huolestuttavana.
Jussi Halla-aho moittii jyrkin sanoin Euroopan komission hetki sitten julkistamaa ehdotusta uudesta Eurooppalaisesta turvapaikanhakumekanismista.
”Jakomekanismi tarkoittaisi käytännössä peruuttamatonta vallansiirtoa eduskunnasta Brysseliin, ja sitä etteivät suomalaiset pystyisi enää vaikuttamaan itsenäisesti rajojen yli tulevien pakolaisten määrään tai laatuun.”
– Komission ehdotus Dublin-järjestelmän uudistamiseksi uhkaa toteutuessaan tehdä turvapaikanhakijoiden jakamisesta pysyvän järjestelyn. Toteutuessaan jakomekanismi tarkoittaisi käytännössä peruuttamatonta vallansiirtoa eduskunnasta Brysseliin, ja sitä etteivät suomalaiset pystyisi enää vaikuttamaan itsenäisesti rajojen yli tulevien pakolaisten määrään tai laatuun.
– Mikäli Eurooppalainen ratkaisu ongelmaan on tämä, niin meidän tulee mitä pikimmin siirtyä pohtimaan kansallisia ratkaisuja joilla keväällä jälleen kiihtyvä pakolaisvirta saadaan käännettyä laskuun.
Uusien laillisten reittien avaaminen Eurooppaan ei Halla-ahon mukaan ole ratkaisu, koska kotoutumishaasteellisia tulijoita on enemmän kuin eurooppalaiset maat pystyvät taloudellisesti tai yhteiskunnallisesti ottamaan vastaan. Hänen mukaansa tulisi ennemminkin kannattaa epäterveiden houkuttimien kuten vastikkeettomien etuisuuksien ankaraa leikkaamista sekä kansallisella että eurooppalaisella tasolla.
– Tunnustusta komissiolle voi kuitenkin antaa sen seikan tunnustamisesta, että kansainvälisen suojelun pitäisi olla aina luonteeltaan tilapäistä. Nythän suojeluperusteiset oleskeluluvat johtavat lähes automaattisesti jatkuvaan oleskelulupaan ja sen jälkeen kansalaisuuteen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elo: Vauhtia perheenyhdistämisen tiukennuksiin

Raatikaiselta jatkokysymys sisäministerille: Onko kaikkien Suomeen saapuneiden turvapaikanhakijoiden taustoja edes mahdollista selvittää?

Tavio: Komission ehdotus ylimielinen – ”EU:n pitäisi pikemminkin maksaa Suomelle turvapaikanhakijoista”
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat

PS-tunnelmia Linnan juhlista

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










