

MATTI MATIKAINEN
Viikon 23/2019 luetuin
Halla-aho: Lapsilisiin esitetään korotusta 4. ja 5. lapsen kohdalla – ”On helppoa nähdä, mikä on kohderyhmä”
Hallitusohjelmassa on useita painotuksia, joihin voi yhtyä. Esimerkiksi infrastruktuuriin ja koulutukseen liittyvät ”tulevaisuusinvestoinnit”, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
– Kysymyksiä herättää enemmänkin se, millä tämä aiotaan rahoittaa. Rahoitus tuntuu lepäävän epärealististen kasvuodotusten ja työllisyysasteen kehittymisen varassa. Verottamalla ja kustannuksia nostamalla harvoin luodaan kasvua. Pysyväisluonteisia menoja ei liioin pidä rahoittaa kertaluonteisilla tuloilla, esimerkiksi valtion omaisuutta myymällä.
– Kuten odottaa sopii, turhia menoja ei aiota karsia vaan paisuttaa. Esimerkiksi kehitysavun nostaminen tavoitteen mukaisesti 0,7 % bruttokansantuotteesta tarkoittaa 600 miljoonaa euroa lisää kuluja vuodessa. Pelkästään tämä nielee kokonaisuudessaan sen nettohyödyn, jonka hallitus laskee saavansa verojen kiristyksillä, Halla-aho varoittaa.
Turvapaikkajärjestelmän hyväksikäyttöä helpotetaan
Halla-aho painottaa, että kunnianhimoinen ilmasto-ohjelma ja polttoaineiden veronkorotukset osuvat ennen kaikkea suurten kaupunkien ulkopuolella asuviin ja pieni- ja keskituloisiin.
– Haittamaahanmuuttoon ei aiota puuttua. Pakolaiskiintiötä kasvatetaan vähemmän kuin olisi voitu pelätä, mutta esimerkiksi ”turvapaikanhakijoiden oikeusturvaa” aiotaan kehittää. Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että järjestelmän hyväksikäyttöä valituksia tehtailemalla ei vaikeuteta vaan helpotetaan. Laittomasti maassa oleville turvataan julkisia palveluja. Vaikuttavia keinoja epäterveiden houkuttimien karsimiseen ei esitetä, Halla-aho sanoo.
– Kuvaava yksityiskohta on, että lapsilisiin esitetään korotusta 4. ja 5. lapsen kohdalla. On helppoa nähdä, mikä on kohderyhmä.
Vahingollista politiikkaa luvassa laajalla rintamalla
Positiivista hallitusohjelmassa on Halla-ahon mielestä puuttuminen harmaaseen talouteen rakennus- ja ravintola-alalla ja tavoite korjata epäonnistuneen taksiuudistuksen vikoja.
– Nähtäväksi jää, hän kirjoittaa Facebookissa.
– Rkp saa palkinnoksi pakkoruotsin palauttamisen yo-kirjoituksiin, lisää rahaa Folktingetille sekä mittatilaustyönä tehdyn pilipalisalkun.
Halla-ahon mukaan vahingollista politiikkaa on luvassa laajalla rintamalla.
– Kokoomusta äänestäneet voivat kuitenkin lohduttautua sillä, että kokoomus olisi tehnyt pääpiirteissään samanlaista politiikkaa mutta LISÄKSI edistänyt hartiavoimin harmaan talouden kasvua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyväksikäyttö vetovoimatekijät turvapaikkajärjestelmä polttoainevero haittamaahanmuutto Pakolaiskiintiö Hallitusohjelma Lapsilisät perussuomalaiset RKP Jussi Halla-aho Kokoomus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Luvassa haittamaahanmuuttoa ja ympäristöveroja – Suomen ulko-, sisä- ja ympäristöministerit ovat nyt vihreitä

Perussuomalaisten ryhmäjohto: Hallitusohjelma enteilee Suomen konkurssia ja ulosliputusta

PS-Nuoret: Ei palata pakkoruotsiin – ”Ruotsiahan ei nykymenolla puhuta kohta edes Ruotsissa”

Tavio: Afrikka nähdään Suomen naapurimaana ja kehitysapua tahdotaan lisätä 700 miljoonaa euroa vuodessa – mistä rahat?

Meri: Ruuhkamaksut ja polttoaineen veronkorotukset ovat myrkkyä tavallisen ihmisen arkeen

Halla-aho: Oppivelvollisuuden pidentämisessä on kyse myös kotouttamis- eli maahanmuuttokustannusten piilottamisesta

Jussi Halla-ahon puhe perussuomalaisten ulko- ja turvallisuuspolitiikasta Paasikivi-Seuran kokouksessa
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.

Onni Rostilan kolumni: Laitaoikeiston menestysresepti
Uusi Suomi: ”Ääri- ja laitaoikeisto eli oikeistopopulistit tai radikaalioikeisto ovat nousseet Euroopan suosituimmaksi puolueperheeksi”. Median nimilista kasvaa, mutta ymmärrys ei, kirjoittaa kansanedustaja Onni Rostila kolumnissaan.
Uusimmat

Työllisten määrä kasvoi lokakuussa

Kolumni: Suomen suhtautuminen maahanmuuttoon muuttui 90-luvulla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










