

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallituksen läpi junttaama työttömyysturvan lisäpäivien poisto kurjistaa yli 55-vuotiaiden työttömien aseman
Eduskunta äänesti tiistaina esityksestä, jolla lakkautetaan asteittain yli 55-vuotiaiden työttömien työttömyysturvan lisäpäivät. Perussuomalaisten kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen esittivät esityksen hylkäämistä, koska se tarkoittaa hallitukselta merkittävää heikennystä kohteena olevien työttömien asemaan.
– Perussuomalaiset pitävät yli 55-vuotiaiden työttömyyttä ja erityisesti heihin kohdistuvia irtisanomisia vakavana yhteiskunnallisena ongelmana, johon pitää löytyä ratkaisu. Nyt hallitus kuitenkin junttasi läpi esityksen, joka ei luo yhtään uutta työpaikkaa tai vaikeuta yli 55-vuotiaiden irtisanomista, vaan tekee siitä työnantajille entistä edullisempaa ja kaiken lisäksi heikentää samalla irtisanottujen työttömyysturvaa, Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen kiteyttävät.
Irtisanotuille pelkkää keppiä
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan kuulemat asiantuntijat nostivat esiin useita epäkohtia esityksessä.
– Esityksessä lisäpäivät ollaan korvaavinaan muutosturvalla, jonka sisältö kuitenkin riippuu irtisanotun aikaisemmista tuloista. Korkeakoulutettu, hyväpalkkainen asiantuntija saa siis laadukkaampaa koulutusta kuin matalapalkka-alalta irtisanottu duunari. Asiantuntijat epäilivät lisäpäivien poiston työllisyysvaikutuksia, mutta katsoivat sen johtavan entistä useampien ikääntyvien työttömien putoamiseen ansiosidonnaiselta työttömyysturvalta työmarkkinatuelle. Samalla kasvatetaan toimeentulotuen ja asumistuen menoja ja kuntien velvoitetyöllistämisen kustannuksia.
– Jo aikaisemmin hallitus junttasi läpi aktiivimalli kakkosen, jonka se nimesi uudelleen pohjoismaiseksi työnhakumalliksi. Hallitus vähentää työnantajilta irtisanomisen kustannuksia ja samaan aikaan tarjoilee irtisanotuille työntekijöille pelkkää keppiä, eikä porkkanaan inflaation ja maatalouden toimintaedellytysten heikentämisen takia pian ole kenelläkään varaa. Tämänkö vasemmistohallituksen mielestä irtisanottu duunari ansaitsee? perussuomalaiset ihmettelevät.
Työssäkäynnistä tullut kallista
Perussuomalaiset edustajat näkevät työttömien kurittamisen sijasta kustannuskilpailukyvyn parantamisen avainasemassa työllisyysasteen nostamiseksi.
– Vasemmistohallitus tuntuu omaksuneen kokoomukselta ideologian, jossa työttömyys johtuu laiskuudesta ja on työnhakijan oma vika, josta häntä pitää rangaista, jotta hän menisi töihin. Sen sijaan hallitukselta tuntuu unohtuvan, että etenkään kasvukeskusten ulkopuolella irtisanotuille työntekijöille ei välttämättä ole uusia työpaikkoja tarjolla, ovatpa he kuinka aktiivisia tahansa. Tällöin aktiivimalli ei toimi.
– Jotta työttömät saadaan töihin, tarvitaan lisää työllistäviä yrityksiä, ja tässä on avainasemassa kansallinen kilpailukyky. Hallitus on kuitenkin keskittynyt lähinnä kilpailukyvyn alas ajamiseen, kun se on opposition toistuvista vetoomuksista huolimatta laiminlyönyt puuttumisen mm. hälyttävälle tasolle kohonneisiin polttoaineiden hintoihin, jotka tekevät kuljetusten ja työssäkäynnin kustannuksista kohtuuttomia. Pitkien etäisyyksien maassa sen enempää yrittäminen kuin työssäkäyntikään ei kannata, jos kaikki tulot hupenevat autoa tankatessa, Juvonen, Juuso ja Reijonen muistuttavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vasemmistohallitus polttoaineiden hinnankorotukset työssäkäynti irtisanomiset työllistäminen duunarit sosiaali- ja terveysvaliokunta Aktiivimalli Kaisa Juuso Minna Reijonen Yritykset Arja Juvonen Työttömyysturva Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranne: Puhutaan sitten maahanmuutosta, verotuksesta, yrityspolitiikasta tai ilmastotoimista – kaikki nämä tekevät työn tekemisen ja yrittämisen kannattamattomaksi

Perussuomalaiset julkisen talouden suunnitelmasta: Hallitus vieraantunut suomalaisten arjesta – valtion menoja on priorisoitava ja veroja laskettava

Lehto: Hallitus poistamassa eläkeläisiltä työttömyysturvan lisäpäivät – ”Jokohan eläkeläisille alkaisi riittämään?”

Saarikko syyttää inflaatiosta Putinin hintoja – talousprofessori Matti Virénilta tyrmäys: Tyhjiä sanoja – ”Olisi puhuttava rehellisesti syistä”
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
Uusimmat

Lakivaliokunta torjuu kannabiksen laillistamisen

Segregaatio ei katoa Ruotsista – ongelmalähiöiden määrä ennallaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












