

PS ARKISTO
Hallituksen päätös 175 alaikäisen siirtämisestä Suomeen maksaa satoja tuhansia euroja viikossa – Purra: Eurooppaan haluavat ihmiset eivät näin vähene
Hallitus päätti perjantaina 175 alaikäisen ja yksinhuoltajaperheen jäsenen kuljettamisesta Suomeen EU:n sisäisenä siirtona Kreikan leireiltä ja muualta Välimereltä. Asia nousi julkisuuteen viime viikolla sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) ulostulossa, joka ainakin julkisuudessa esitettyjen tietojen mukaan yllätti hallituskumppani keskustan.
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra on kommentoinut asiaa useassa yhteydessä. Sisäministeri Maria Ohisalo oli myös torstaina kuultavana asiasta hallintovaliokunnassa, jonka puheenjohtaja Purra on.
Lauantaiaamuna Ylen aamussa Purra nosti esille sen, että päätös ei ole mistään suunnasta katsoen kestävä.
– Kreikassa ongelmana on EU:n ja Turkin välinen sopimus, joka ei enää toimi. Viime vuonna laittomat saapumiset Kreikkaan lisääntyivät 54 prosenttia edellisestä vuodesta. Joka viikko saapuu satoja uusia tulijoita. Saarten alaikäiset eivät lopu tällaisilla siirroilla, Purra sanoo.
Moni maa ei vastaanota ketään
EU:ssa ei ole yhtenäistä ja tehokasta turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikkaa. Suomi on yksi niistä harvoista maista, jotka osallistuvat taakanjakoon ja nimenomaan täyttävät kiintiönsä. Moni maa ei ota vastaan ketään.
Hallituksen budjetissa tälle vuodelle on vastaanotettavien alaikäisten määrän arvioitu olevan 65.
– Tämä yksi päätös jo moninkertaistaa tuon lukeman, Purra sanoo.
Vastaanoton hintalappu jopa 580 000 euroa viikossa
– Pelkät vastaanoton kulut 175 alaikäisen kohdalla maksavat valtavasti. Hallituksen arvion mukaan esimerkiksi yksi alaikäisen vuorokausi ryhmäkodissa kustantaa 477 euroa. Tästä saadaan, että 175 alaikäistä maksaa viikossa jopa 580 000 euroa.
– Tässäkin tapauksessa murto-osalla siitä rahasta, joka menee näiden ihmisten pelkkiin vastaanottokuluihin, puhumattakaan myöhemmistä kustannuksista, olisi voitu tarjota merkittävää humanitaarista apua Kreikkaan ja muualle leireille, Purra sanoo.
Suojeluasemaa seuraa perheenyhdistäminen
Uutiskuvissa näkyy yleensä hyvin pieniä lapsia ja vauvoja alkeellisissa leiriolosuhteissa. Purran mukaan todellisuus on kuitenkin toinen.
– UNHCR:n tilastoista tiedämme, että Kreikan leireillä olevista alaikäisistä yli 90 prosenttia on sekä yli 14-vuotiaita että poikia. Kun suojelupaikka on saatu, käynnistyy välittömästi perheenyhdistämisprosessi. Ei ole mitään syytä, miksi se ei käynnistyisi. Eivät nämä alaikäiset ole orpoja vaan perheidensä matkaan lähettämiä, Purra huomauttaa.
– Paitsi että humanitaarisen maahanmuuton kustannukset suomalaiselle veronmaksajalle ovat valtavat, on ymmärrettävä, että myös yksittäisillä sektoreilla on suuria haasteita jo nyt. Esimerkiksi terapiapalvelut. Lasten ja nuorten mielenterveysongelmien hoitaminen ja terapiaan pääsy on erittäin vaikeaa pitkin Suomea. En ymmärrä, miten joku voi väittää, että Suomella on hyvä kapasiteetti vastaanottaa näitä alaikäisiä, mahdollisesti hyvin traumatisoituneita lapsia.
Perussuomalaiset ovat realisteja, eivät välinpitämättömiä
Perussuomalaisia syytetään usein vihamielisyydestä ja kylmyydestä. Purra kuitenkin muistuttaa, että kyse ei ole mistään sellaisesta.
– Maailma on täynnä kärsiviä lapsia, joita vaikka haluaisimme auttaa, emme valitettavasti voi. Humanitaarinen maahanmuutto ei ole ratkaisu. Perussuomalaiset eivät ole myöskään kiinnostuneita kiillottamaan omaa sädekehäänsä vaan kannatamme realismia ja ymmärrämme todellisuuden rajoitteet, Purra sanoo.
– Kuinka monta viikkoa hallituksen sädekehä säihkyy tämän päätöksen myötä? Pian on varmasti taas aika kantaa lisää vastuuta, sillä eivät Eurooppaan haluavat ihmiset lopu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kustannukset Maria Ohisalo vastaanottokeskus Riikka Purra Perheenyhdistäminen Taakanjako Turvapaikanhakijat vihreät perussuomalaiset Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkynen: Uusi siirtolaiskriisi uhkaa Suomea

Perussuomalaiset tyrmäävät suunnitelmat uudesta siirtolaisten taakanjakomekanismista: ”Afrikan väkiluku voi nelinkertaisua tällä vuosisadalla – tulijat eivät lopu”

Ronkainen Erdoganin uhkauksesta lähettää pakolaiset Eurooppaan: ”Suomella pahin mahdollinen hallitus, pahimpaan mahdolliseen aikaan”

Rantanen ja Ronkainen EU-turvapaikkapolitiikasta: ”Miksi Suomi esittää taakanjakoa, kun entisetkään sopimukset eivät toimi?”

Rantanen kysyi suomalaisten turvallisuudesta – Ohisalo vastasi turvapaikanhakijoiden oikeuksista

Kreikan hallitus aikoo jatkaa suljettujen vastaanotto- ja palautuskeskusten rakentamista saarille protesteista huolimatta

Kreikka tehostaa rajavalvontaansa – maahanmuutto puheenaiheena niin hallinnossa kuin kaduillakin

Perussuomalaiset ihmettelevät Ohisalon linjaa – Huhtasaari: ”Turvapaikanhakijat menevät kaiken muun edelle, vaikka olisimme konkurssissa”

Nuorisojoukko hyökkäsi kaupunginvaltuutetun seurueen kimppuun – ”Ruotsi, täältä tullaan – ikävä kyllä”
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












