

PS ARKISTO
Hallitus leikkaamassa lapsikuolemaperheiltä – Koponen: ”Lapsensa menettäneitä ei tule rangaista tällä tavoin”
Hallituksen laatiman perhevapaauudistuksen uskotaan lisäävän perheiden hyvinvointia ja tasa-arvoa. Mahdollinen uusi perhevapaauudistus rankaisisi kuitenkin lapsikuolemaperheitä todella kovalla kädellä, sillä läpi mennessään vanhempi saisi lapsen kuoleman jälkeen vanhempainpäivärahaa vain 12 arkipäivän ajalta, jonka jälkeen vanhempien tulisi uudistuksen mukaan palata takaisin töihin.
— Olen seurannut useiden lapsensa menettäneiden perheiden arkea menetyksen jälkeen, eikä kukaan heistä ole ollut valmis palaamaan normaaliin arkeen muutamien päivien päästä lapsensa kuolemasta, aloittaa perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
Lapsen kuolema vie vanhemmilta kaiken
Lapsen menettäminen on varmasti yksi pahimmista tilanteista, mitä kukaan voi kohdata. Lapsen kuolema vie monelta vanhemmalta kaiken. Lapsikuolemat ovat onneksi melko harvinaisia Suomessa, sillä vuosittain lapsia kuolee noin 300 ennen heidän 2-vuotissyntymäpäiväänsä. Jokainen näistä kuolemista on suuri inhimillinen tragedia, joka koskettaa yleensä laajaa ihmisjoukkoa.
Perhevapaauudistus jättää lapsikuolemaperheet uudistuksesta hyötyjien ulkopuolelle, sillä näiden perheiden etuuksia ollaan leikkaamassa ilman minkäänlaisia perusteluita. Koposen mielestä on pöyristyttävää, että hallituksen sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) on luonnehtinut perhevapaauudistusta rakkauden teoksi perheitä kohtaan.
— Tällaisenaan perhevapaauudistus vie kaiken menettäneiltä vielä lisää. Hallitusohjelmassa luvataan, että Suomi on entistä tasa-arvoisempi ja yhdenvertaisempi maa, jossa luottamus lisääntyy ja jokainen ihminen on arvokas. Lapsikuolemaperheiden on tätä uudistuksen läpi mennessä varmasti hyvin vaikea uskoa. Jokainen voi miettiä, onko vain 12 päivää riittävä aika toipua lapsen kuolemasta ja palata takaisin töihin.
Vanhemmat tarvitsevat suruaikaa
Esimerkiksi Tanskassa lapsikuolemaperheet on huomioitu aivan eri tavalla. Tanskassa laki takaa molemmille vanhemmille 26 viikon jakson, jolta maksetaan päivärahaa. Tätä ajanjaksoa kutsutaan surulomaksi. Se antaa vanhemmille mahdollisuuden käydä suurta surua läpi ilman, että perheen toimeentulo romahtaa ja tilanne heikkenee vielä lisää. Tämä voi pahimmillaan johtaa kierteeseen, josta on todella vaikea päästä pois.
— Uudistuksen kustannusarvio on noin 80 miljoonaa euroa. Tässä kokonaisuudessa 300 lapsikuolemaperheen etujen leikkaaminen on hävytöntä, ja lisäksi siitä tuleva säästö on mitätön. Esitys on tällä hetkellä kuitenkin onneksi vielä lausuntokierroksella, joten muutoksia on mahdollista tehdä, mikäli niin halutaan, päättää Koponen.
Koponen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekoselle.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vanhempainpäiväraha lapsikuolema Ari Koponen kirjallinen kysymys perhevapaauudistus Aino-Kaisa Pekonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Ari Koponen vaatinut Tuppuraiselta kolme kertaa vastausta kysymykseen: ”Mitä tapahtuisi, jos Suomi ei hyväksyisi EU-tukipakettia tällaisenaan” – ministeri vaikenee edelleen

Ari Koponen: ”Huijataanko suomalaiset sähköautoihin väliaikaisilla tukimuodoilla?”

Suomalaisrokotteiden kehittäminen etenee hitaasti – Koponen: ”Kuka muu meitä auttaa, jos emme me itse?”

Koposelta jo toinen yli 100 nimeä kerännyt lakialoite: ”Koulukiusaaminen ei lopu pelkällä pääntaputtelulla”

Koponen piti aihetta tiukasti esillä eduskunnassa – perhevapaauudistukseen parannuksia lausuntokierroksen jälkeen

Perussuomalaiset: Perheille täysi valinnanvapaus vanhempainvapaan jakamiseen ja omaishoitajille 100 päivää vapaata – tasa-arvon edistämisen hintana ei saa olla perheiden taloudellinen selviytyminen
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















