

PS ARKISTO
Hallitus pyrkii väkisin runnomaan läpi nykyistä huonomman sote-mallin – perussuomalaiset eivät hyväksy tilannetta, jossa hoitoon pääsy vaikeutuu ja sote-ammattilaisten työoloja heikennetään
Perussuomalaisten mukaan hallituksen sote-uudistuksen keskeinen ongelma on kustannusten kasvu, jolloin uudistus toteutuessaan tarkoittaisi säästöjä henkilöstöstä ja palveluista. – Hallitus ei ole onnistunut ratkaisemaan hoitoon pääsyä, vaikka se on juuri ydinkysymys, perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen toteaa.
Oppositiopuolueet ovat tänään kertoneet tekevänsä yhteisen välikysymyksen hallituksen sote-uudistuksesta.
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen toteaa, että tapa, jolla hallituspuolueet runnovat sote-uudistusta läpi valiokunnassa piittaamatta eduskunnan vakiintuneista toimintatavoista pakotti perussuomalaiset kokoomuksen kanssa tekemään välikysymyksen.
– Sosiaali- ja terveyspalveluissa on kyse äärimmäisen tärkeistä asioista eli kansalaistemme hyvinvoinnista ja terveydestä. Alalla työskentelee satojatuhansia ammattilaisia ja terveydenhuollon menot ovat yli 20 miljardia euroa vuodessa.
Asiantuntijat kyseenalaistaneet rahoitusmallin
Juvonen huomauttaa, että asiantuntijakuulemisissa hallituksen sote-mallista paljastui lukuisia epäkohtia ja puutteita.
– Asiantuntijat ovat kyseenalaistaneet rahoitusmallin. On selvinnyt esimerkiksi, että malli ei vähennä kustannuksia, mutta se aiheuttaa mittavat, jopa yli kolmen miljardin, muutoskustannukset vuoteen 2031 mennessä. Sote-malli vaarantaa yliopistosairaaloiden toimintakyvyn, uhkaa lakkauttaa päivystyssairaaloita ja johtaa HUS:n alueella satojen miljoonien rahoitusvajeeseen.
Juvonen sanoo, että hallituksen sote-malli ei tuo uusia työpaikkoja kuin ainoastaan hallintotehtäviin. Sen sijaan malli uhkaa vähentää hoitavia käsiä.
– Perussuomalaiset eivät voi hyväksyä tilannetta, jossa hoitoon pääsy vaikeutuu ja samalla jo ennestään koronakriisin aikana ahtaalle ajettujen sote-ammattilaisten työoloja heikennetään. Emme hyväksy jopa 1 500 henkilötyövuoden vähennyspainetta muun muassa Uudellamaalla.
Hallitus ei ole löytänyt ratkaisua yhteen pahimmista ongelmista eli vanhustenhuollon hoitajamitoitukseen.
– Säästöpaineet uhkaavat johtaa siihen, että vanhusten hoivapalvelut hoidetaan tulevaisuudessa halvimmalla mahdollisella työvoimalla, eli ulkomailta tuotavilla, jopa kielitaidoltaan puutteellisilla hoiva-avustajilla. Perussuomalaiset vastustavat hoivapalvelujen kurjistamista ja me vaadimme, että hoitoalalla työskentelyn edellytyksenä on Suomen kansalliskielten riittävä osaaminen. Tämä varmistaa potilasturvallisuuden, Juvonen sanoo.
Hoivan saatavuus vaarantumassa
Sote-uudistuksen toteutuessa kansalaiset eivät välttämättä saa oikeaa diagnoosia tai lähetettä asiantuntijalle. Perussuomalaiset eivät hyväksy kehitystä, jossa hyvän hoivan saatavuus on entistä enemmän kiinni henkilön omasta varallisuudesta.
– Emme hyväksy tilannetta, jossa kelakorvausten karsimisen takia vähävaraiset kansalaiset joutuvat miettimään ylityöllistettyjen terveyskeskusten jonossa, onko patti syöpäkasvain vai ei. Jo nyt julkisen sektorin kautta erikoissairaanhoitoon pääsy kestää liian kauan.
– Haluammeko, että tulevaisuudessa, kun patti löytyy, niin ihminen ei saa diagnoosia eikä hoitoon pääse ajoissa, mutta rikkaat voivat mennä asiantuntijalle ja hoitoon. Tämä tapahtuu, jos esimerkiksi Kela-korvauksia ollaan leikkaamassa yksityisistä lääkärikäynneistä, Juvonen huomauttaa.
Perusasiat olisi pitänyt laittaa kuntoon
Perussuomalaiset katsoo, että jos uudistus on huonompi kuin nykytila, uudistus on parempi jättää tekemättä.
– Uudistus ei paranna suomalaisten terveyttä ja hyvinvointia, mutta se ei myöskään paranna demokratian tilaa Suomessa. Uudistus uhkaa viedä päätösvallan kunnilta, mutta myös tehdä hyvinvointialueista kumileimasimia, joilla ei ole päätösvaltaa, kun hallitus ja sosiaali- ja terveysministeriö toimivat kirstunvartijoina. Pienet kunnat uhkaavat jäädä maakuntavaltuustoissa kokonaan ilman edustusta, Juvonen sanoo.
Hän kysyy, ymmärtääkö hallitus, mihin sen esittämä malli johtaa.
– Jos hallitus ymmärtää, niin miksi härkäpäisesti viedään tällaista uudistusta eteenpäin? Hallituksen ajaman sote-uudistusmallin myötä vanhustenhoidon tilanne repaleistuu ja välimatkat hoitoon pääsyssä kasvavat ja aikataulu on epärealistinen.
– Selko-sote puuttuu, eli pakettiin on ympätty mukaan liian paljon kaikkea, vaikka perusasiat olisi ensinnä pitänyt laittaa kuntoon. Ydintehtävä on unohdettu, ja siksi lääkäriin pääsy, sairauksien ennaltaehkäisy, vanhusten kotihoito ja kustannusten kasvu ovat niitä, jotka huolestuttavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vanhusten hoito hoitajamitoitus rahoitus sote-uudistus palvelut Kunnat Terveydenhuolto Velkaantuminen perussuomalaiset Arja Juvonen hallitus Välikysymys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten keskeinen tavoite on käyttää viisaasti veronmaksajien rahoja: ”Menojen priorisointi ja maltillinen verotus hyödyttävät sekä työntekijöitä että yrittäjiä”

Perussuomalaiset ja kokoomus suunnittelevat opposition yhteistä välikysymystä – Tavio: ”Kestävyysvaje ei katoa uudella hallintohimmelillä”

Meri: Suomen ja kuntien tie – velkaa ja veroja

PS: Sote-esityksessä viedään suuremmilta alueilta rahat ja pienemmiltä päätösvalta – palvelutasosta puhumattakaan

Lakialoite suolistosyöpäseulonnoista etenee – Juvonen: ”Kun uskoo asiaansa, sitkeys palkitaan ja oppositiostakin voi vaikuttaa”

Juvonen: Puhejudo ei aina riitä vanhustenhoidossa – tarvitaan suunnitelma vaarallisten tilanteiden varalle
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.
















