

LEHTIKUVA
Ihmisiä juoksutetaan apteekissa turhaan lääkkeiden perässä – Reijonen: ”Byrokraattinen ohjeistus on kääntynyt itseään vastaan”
Kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Minna Reijonen jätti ministeri Hanna Sarkkisen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen lääkeasioista. Moni joutuu nykyisin kääntymään apteekin tiskiltä takaisin, kun lääkettä ei voida myydä asiakkaalle Kela-korvattuna ylikireän byrokraattisen ohjeistuksen vuoksi. Sääntöjä on entisestään kiristetty.
– Kela-korvattavia lääkkeitä voi ostaa Kela-korvattuna, kun edelliset lääkkeet ovat melko vähissä, kertoo farmaseutin tutkinnon suorittanut kansanedustaja Minna Reijonen.
Kuukauden annoksen ostettuaan saa seuraavan annoksen Kela-korvattuna vasta sitten kun entisiä lääkkeitä on enintään viikon annos jäljellä kotona. Kolmen kuukauden annoksella joustoaika on kolme viikkoa.
– Monia eri lääkevalmisteita käyttäville saattaa muodostua tilanne, että yhden lääkkeen saa tänään, toisen huomenna ja kolmannen ylihuomenna. Apteekin on noudatettava ohjeistusta. Jos apteekkilainen antaa lääkkeet päivänkin liian aikaisin, siitä seuraa 50 euron virhemaksu Kelalta. Arkijärjen käyttöä näytetään minimoivan jopa sakon uhalla, Reijonen kummastelee.
Byrokratia voi estää toimittamisen
Outoa Reijosen mielestä on sekin, ettei asiakkaalle edullisinta pakkauskokoa voida aina toimittaa. Kelan säännöt ohjaavat toimittamaan enintään kolmen kuukauden annoksen korvattuna kerrallaan. Tiedossa on tilanteita, ettei esimerkiksi alkuperäisen pakkauskoon mukaista 105 päivän annosta ole voitu toimittaa, vaan lääkettä on annettu pienempinä, kalliimpina pakkauksina.
– Suurempi pakkaus säästäisi myös yhteiskunnan kuluja, muistuttaa Reijonen.
– Byrokraattinen ohjeistus on kääntynyt itseään vastaan. Ministeri Hanna Sarkkinen (vas.) jopa myönsi vastauksessaan tekemääni kirjalliseen kysymykseen (KK619/2022), että välilliset kulut asiakkaalle saattavat nousta. On selvää, että myös yhteiskunnalle tulee kuluja, ellei harkintavaraa ole.
Hölmöjä sääntöjä pitää muuttaa
– Tätä pitää järkeistää. Lääkkeitä toimittavat yliopistotason tutkinnon suorittaneet henkilöt, Reijonen kertoo ja korostaa, että apteekissa osattaisiin käyttää näissä asioissa tapauskohtaista harkintaa.
– Jos esimerkiksi henkilö tulee apteekkiin taksilla kymmenien kilometrien päästä, niin pitäisi mielestäni voida toimittaa lähes lopussa olevat lääkkeet samalla kertaa, toteaa Reijonen.
Suomessa on ollut ongelmia lääkkeiden saatavuuden kanssa. Sodan riehuessa Euroopassa on panostettava Suomen omaan lääketuotantoon. Sote-uudistuksen myötä tulee apteekkien ja lääkeneuvonnan rooli entisestään korostumaan. Reijonen pitää tärkeänä asiantuntevaa lääkeneuvontaa, jota annetaan jokaisessa Suomen apteekissa yliopistotasoisen koulutuksen saaneen henkilön toimesta.
– Nämä älyttömät Kela-korvaushankaluudet pitää korjata, vaatii Reijonen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lääkeneuvonta lääketuotanto Kela-korvaus apteekit lääkkeet kirjallinen kysymys Hanna Sarkkinen sote-uudistus Minna Reijonen Byrokratia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen huolissaan sosiaali- ja terveysministeriön suunnitelmista: ”Lähiapteekkisi voi olla lopetusuhan alla”

Jopa 160 apteekin toiminta loppumassa – PS-kansanedustaja Kaisa Juuso: ”Lääkehuollon uudistus on pommi”

Sosiaali- ja terveysministeriö toimii ilman strategiaa ja aiheuttaa kaaosta – Juvonen: Huoltovarmuuskeskuksen puututtava peliin

Ranne: Sote-uudistus ei ole korjattavissa

Reijonen huolissaan digitaalisesta kahtiajaosta – kaikilla ei ole edes tietokonetta

Reijonen: Omien reseptilääkkeiden tiedot kannattaa säilyttää myös paperisena
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".














