

LEHTIKUVA
Itävallan liittokansleri: ”Jos emme taistele laitonta maahanmuuttoa vastaan, Eurooppa ei ole entisensä viiden, kymmenen tai kahdenkymmenen vuoden kuluttua”
Itävallan liittokansleri Sebastian Kurz kertoi talouslehti Financial Timesille laittoman maahanmuuton olevan yhtä suuri uhka kuin ilmastonmuutos. Kurzin johtama Kansanpuolue esitteli vuoden alussa hallitusohjelman yhdessä vihreiden kanssa.
Vihreiden leirissä Kurzin tiukka maahanmuuttopolitiikka ei ole mieluinen. Vihreät ovat saaneet ohjelmaan lukuisia ympäristötavotteitaan. Mikäli konsepti toimii, sen on arveltu toimivan malliesimerkkinä Saksalle, missä konservatiivit ja vihreät ovat menestyneet parhaiten mielipidemittauksissa.
Vihreiden puheenjohtaja Werner Kogler toimii varaliittokanslerina. Hän on myös maansa virkamies-, urheilu- ja kulttuuriministeri.
Hallitusohjelman mukaan Itävalta pitää julkiset menot kurissa ja jatkaa verojen keventämistä.
Identiteetti vaarassa
Kurzin mukaan on tärkeää saada päättää, ketkä voivat asua maassa. Jos kontrolli maahantulijoista katoaa, häviää myös turvallinen elämä. Hänen mukaansa tällöin myös identiteetti katoaa.
Kurzin maahanmuuttopolitiikka kulminoituu varsin yksinkertaiseen asiaan:
– Jos emme taistele laitonta maahanmuuttoa vastaan, Eurooppa ei ole entisensä viiden, kymmenen tai kahdenkymmenen vuoden kuluttua, hän kertoi FT:lle.
Kurzin mukaan hallituskumppanin valinta onnistui, sillä kumpikaan puolue ei halunnut torpedoida kumppaninsa vaalilupauksia. Kurzin johtama Kansanpuolue miehittää Itävallan hallituksen avainministeriöt.
Huivikielto suojelemaan tyttöjä
Hallitusohjelman mukaan alle 14-vuotiailta tytöiltä kielletään päähuivit kouluissa. Kieltoa perustellaan tyttöjen suojelemisella maahanmuuton haitallisilta lieveilmiöiltä.
– Monilla lähtöalueilla on mielestäni vaarallista vaikutusvaltaa, Kurz totesi.
Hallitusohjelmassa mainitaan myös maahanmuuttajien uskonnollisten ekstremistien ennalta ehkäisevä telkeämismahdollisuus.
Kurz kertoi olevansa ylpeä siitä, että Itävalta on kristillinen maa. Hän lupasi toimia Euroopassa laittoman maahanmuuton estämiseksi Välimerellä. Hän kritisoi EU:n nykyistä linjaa ”matkalipuksi EU:iin”.
Hän kehui edellistä hallitusta Vapauspuolueen kanssa. Kurz mainitsi aiemman hallituksen saaneen kevennettyä velka- ja verotaakkaa, sekä lopetettua laittoman maahanmuuton Itävaltaan.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ex-sisäministeri esittää: Itävallan kansalaisuus pois Isis-vaimoilta

Purra: Ruotsi ja Tanska valvovat rajojaan, Suomi vaatii lisää avoimuutta

Itävallan sisäministeri varoittaa Brysseliä uudesta kriisistä: 70 000 pakolaista haluaa heti Eurooppaan.

Itävallan hallituspuolueet haluavat uuden EU-perussopimuksen ja pisteen väestönvaihdolle

Purra: Suomen on seurattava Itävaltaa huntu- ja huivikiellon määräämisessä

Itävalta aikoo torpata EU:n Välimeren aluspartiot
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












