Jalonen oppositiolle: Kuin itseänne moittisitte

18.11.2015 |15:01

Kansanedustaja Ari Jalonen (ps.) muistutti tiistain välikysymyskeskustelussa, ettei opposition kritiikki rautateiden ja bussiliikenteen kilpailun avaamisessa ole kestävällä pohjalla, koska oppositio on itse avaamassa kilpailua edellisellä vaalikaudella. 

– Kritiikki menettää merkityksensä, jos sillä ei ole vaihtoehtoja, liikennevaliokunnan puheenjohtaja Jalonen aloitti.

– Osa kritiikistä osoittaa kilpailun avaamiseen. Viime hallituskaudella EU:n rautatiepaketti 4 avasi kilpailun rautateille.

– Myös linja-autoliikenne aukesi kilpailulle viime vaalikaudella. Jo silloin varoitimme kermankuorinnasta. Tämä on ihan kuin itseänne moittisitte, Jalonen ihmetteli.

Perussuomalaisten ryhmäjohtaja Sampo Terho sanoi, että on hyvä, että hallitus pohtii liikennekysymyksiä kokonaisvaltaisesti, myös henkilöautoilun ryöstöverotuksen osalta.

Hallitus etsii Terhon mukaan tasapainoa julkisen tuen ja yksityisen liiketoiminnallisen kannattavuuden välillä. Eihän voi odottaa, että hallitus ylläpitää kaikkia yhteyksiä, joilla ei ole kysyntää.

Kokoomuksen ryhmäjohtaja Arto Satosen mielestä oppositionkin pitäisi huomata hallituksen poikkeuksellinen hyökkäys liikenteen korjausvelan kimppuun.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?

01.07.2025 |09:59

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää