

MATTI MATIKAINEN
Järvenpään äänikuningas Jorma ”Remontti-Reiska” Piisinen: ”Ihmiset haluavat muutosta”
Takavuosien ”Remontti-Reiskana” tunnetuksi tullut Jorma Piisinen nousi Järvenpään kaupunginvaltuustoon oman kuntansa ääniharavana 1 038 äänen potilla. Kuntavaalien ensikertalainen on saamastaan äänimäärästä yllättynyt ja kiitollinen.
Järvenpään uusi kaupunginvaltuutettu, äänikuningas Jorma Piisinen ottaa kuntalaisilta saamansa vahvan mandaatin nöyränä vastaan.
– Se on käsittämätön määrä. Tuollaisesta äänimäärästä en voinut nähdä uniakaan. Ihmetellä täytyy. Varmaan se kertoo siitä, että ihmiset haluavat muutosta Järvenpään poliittiseen touhuun. Pitää olla kiitollinen, että ihmiset näin laajassa mittakaavassa ovat antaneet minulle luottamuksen. Vetää vakavaksi ja nöyräksi, ja odotukset ovat kovat. Parhaansa täytyy tehdä, että pystyy vastaamaan niihin, Piisinen kertoo.
Ei suuria ennakko-odotuksia
Piisisellä ei ennakkoon ollut suuria odotuksia sen suhteen, millaiseen äänisaaliiseen hän omalla vaalikampanjallaan yltäisi. Hän toivoi pääsevänsä läpi, mutta ei ottanut asiasta suuria paineita eikä asettanut itselleen vaatimuksia. Hän pyrki tekemään sen, minkä hän kykeni, osasi ja pystyi olemalla ihan oma itsensä, ja jos se kelpaa ihmisille, niin hyvä niin.
– Kyllä minä rouvalle vitsailin, että jos en saa kahta ääntä, niin meillä on perheneuvottelun paikka. Matkan varrella kolme ihmistä kertoi äänestäneensä minua, joten sanoin rouvalle, että nyt minulla pitäisi sitten olla viisi ääntä, mutta jos en saakaan kuin neljä, niin en enää tiedäkään, kuka puhuu muunneltua totuutta, Piisinen veistelee.
Määrätietoisesti neuvotellen
Piisisen tyyli on sellainen, että jos hänellä on asiaa, hän tuo sen esille, mutta ei suotta yritä puskea läpi harmaan kiven, jos kannatusta ei ole. Piisinen ajaa asioita eteenpäin määrätietoisesti neuvotellen. Hän ei ole ehtinyt vielä sen syvällisemmin pohtia saamansa äänivyöryn salaisuutta, mutta uskoo asian taustalla vaikuttaneen sen, että hänellä on tunnettuutta pitkältä ajalta.
– Ymmärtääkseni olen myös rehdin miehen maineessa. Yksi vaikuttava tekijä on varmasti myös se, että ihmiset haluavat muutosta Järvenpään poliittiseen kenttään. Täällä pyörii nyt pahasti tämä koulujen ja päiväkotien purkubuumi. Mitään ei korjata, kaikki vain halutaan purkaa. Välillä purkaminen onkin ihan oikein, mutta kyllä kunnossapitoon ja huoltoon pitäisi kiinnittää huomiota myös. Eihän me siitä voida lähteä, että rakennetaan 30 miljoonan koulu ja ensimmäisen remontin kohdalla puretaan se pois. Se on järjen köyhyyttä, Piisinen pohtii.
Julkiset rakennukset kehnossa kunnossa
Julkiset rakennukset ovat Piisisen mielestä Järvenpäässä aika huonossa kunnossa, jos niitä vertaa mihin tahansa yksityisessä omistuksessa olevaan saman ikäiseen rakennukseen. Tilanne kertoo siitä, että ketään ei tunnu kiinnostavan pitää huolta veronmaksajien omaisuudesta.
– Olen tässä puhunut Järvenpään tilanteesta, mutta saamani palautteen perusteella sama ongelma vaivaa ihan koko Suomea, Piisinen toteaa.
Kannatusta ja kannustusta ympäri Suomea
Piisinen kertoo kuntavaalien olleen hänelle ensikertalaisena aika jännä kokemus. Ehdokkaana hänellä oli valtava tiedonnälkä ja halua ja intoa tehdä asioita kampanjansa hyväksi, mutta oli vaikea löytää käytännön tietoa siitä, mitä pitäisi tehdä.
Häntä jäi myös hieman harmittamaan se, että hänellä olisi ollut videoita, joita hän yritti laittaa Facebookiin maksullisiksi, kohdennetuiksi mainoksiksi, mutta Facebook ei hyväksynyt hänen tunnistautumistaan.
– Toisaalta se voi olla ihan hyväkin, koska ei se ainakaan olisi parantanut tätä vaalitulosta. Runsas kiitos kaikille äänestäjille ja myös heille, jotka ovat olleet mukana tukemassa kampanjaani. Olen saanut hirveästi tukea ja rakakannustusta ympäri Suomea, mikä on ollut tosi mukavaa. Välillä on tuntunut siltä, että minulla on muualla Suomessa paljon enemmän kannatusta kuin tässä kotipitäjässä, Piisinen sanoo.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- julkiset rakennukset äänikuningas Remontti-Reiska Jorma Piisinen kaupunginvaltuusto Kuntavaalit Järvenpää Rakentaminen kannatus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisille iso vaalivoitto, Halla-aholta kiitokset kenttäväelle vaalityöstä: ”En ole koskaan kokenut tällaista yhteishenkeä ja yhteen hiileen puhaltamista”

Perussuomalaiset keräsi Kihniössä yli kolmasosan kaikista äänistä ja nousi suurimmaksi puolueeksi – ykköspaikka myös viidessä muussa kunnassa

Perussuomalaiset enemmän kuin tuplaamassa valtuustopaikat Järvenpäässä – Remontti-Reiska matkalla äänikuninkaaksi

Remontti-Reiskan äänisaaliista humahti tarkastuslaskennassa kymmenen prosenttia pois – mistä asiassa on kyse?

Hamina on nyt perussuomalainen kaupunki ja vaihtoehto metropolien menoon kyllästyneille

”Remontti-Reiska” Jorma Piisinen: Uusien sote-alueiden resurssit tulee keskittää käytännön työhön – hallinnosta voidaan tinkiä
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.














