

LEHTIKUVA
Julkisia esiintymisiä välttelevä Biden suostui vihdoin vaaliväittelyyn Trumpin kanssa – tiukoin ehdoin
Presidenttiehdokkaiden välillä järjestetään kaksi televisioitua väittelyä ilman studioyleisöä. Bidenin tiimi on asettanut väittelyjen järjestelyille muitakin ehtoja. Kesäkuun väittely on Bidenille ratkaiseva näytön paikka, joka voi romuttaa hänen ehdokkuutensa. Trumpin kannattajat puolestaan jännäävät, kompastuuko Biden sanakäänteisiinsä vai omiin jalkoihinsa.
Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenia on syytelty julkisten esiintymisten välttelystä. Etenkin republikaanit ovat väittäneet, että Biden ei uskalla lähteä julkiseen väittelyyn vaaligallupeissa selvästi johtavan Donald Trumpin kanssa.
Hieman yllättäen Biden kuitenkin esitti Trumpille haasteen kahdesta presidentinvaaliväittelystä ja Trump otti haasteen vastaan. Televisioväittelyt järjestetään 27. kesäkuuta ja 10. syyskuuta.
Ensimmäisen vaaliväittelyn ajankohta on poikkeuksellisen aikainen Yhdysvaltain poliittisessa kalenterissa, koska kumpaakaan osallistujaa ei vielä kesäkuussa ole virallisesti vahvistettu puolueensa presidenttiehdokkaaksi.
Tiukat ehdot vaaliväittelyjen järjestelyille
Poikkeuksellista vaaliväittelyissä on myös se, että ne järjestetään Bidenin tiimin vaatimuksesta ilman yleisöä. Väittelyt televisioidaan livenä mutta studioyleisöä ei ole läsnä.
Väittelyt suoritetaan siten, että ehdokkaat vastaavat vuorotellen toimittajan esittämiin kysymyksiin. Ehdokkaan vastatessa toisen ehdokkaan mikrofoni laitetaan pois päältä välihuutelun estämiseksi. Tämäkin tehdään Bidenin tiimin vaatimuksesta.
Yhdysvalloissa on pieni, Yleisradiota vastaava julkisen palvelun televisioverkko, mutta ”Amerikan Yle” ei järjestä vaaliväittelyitä, vaan niistä huolehtivat kaupalliset kanavat. Ensimmäisen väittelyn isännöi CNN, toisen ABC. Trump ei voi odottaa myötämielisyyttä kummankaan kanavan toimittajilta.
Trump halusi kolme väittelyä yleisön edessä
Omiin kykyihinsä luottava Trump olisi halunnut, että ehdokkaiden välillä järjestettäisiin normaalit kolme vaaliväittelyä. Lisäksi Trump haluaisi, että kukin väittely kestää kaksi tuntia puolentoista tunnin sijasta ja että ehdokkaiden pitää esiintyä seisten koko väittelyn ajan.
Trumpin tiimi olisi halunnut, että väittelyt järjestetään isossa konferenssihallissa suuren yleisön edessä, koska sellaisessa tilanteessa Donald Trump on omimmillaan.
Trump haluaa Bidenin huumetestiin
Trump on myös uhonnut, että hän aikoo vaatia vastaehdokastaan antamaan huumetestinäytteen ennen vaaliväittelyä. Kuten Suomen Uutisetkin raportoi, Joe Biden selviytyi aiemmin keväällä pitämästään Kansakunnan tila -puheesta yllättävän hyvin. Trumpin mielestä tämä johtui siitä, että Biden oli pumpattu täyteen piristäviä lääkeaineita ennen puhetta.
– Biden oli pilvessä kuin leija, Trump luonnehti vastaehdokkaansa kuntoa.
Presidentillä näytön paikka
Ensimmäisen vaaliväittely 27.6. on Bidenin ”viimeinen näyttö” ennen demokraattien puoluekokousta, jossa puolueen virallinen presidenttiehdokas vahvistetaan. Jos väittely menee penkin alle, demokraatit saattavat hyvinkin painostaa Bidenin luopumaan ehdokkuudesta ja nimittää jonkun toisen.
Republikaanit puolestaan jännäävät, kompastuuko Biden sanakäänteisiinsä vai omiin jalkoihinsa jo lavalle kävellessään. Tosin tällä kertaa tv-kamerat taidetaan laittaa päälle vasta kun ehdokkaat ovat jo istuneet pöytiensä taakse. Fox-kanavan juontajat toivovat, että CNN:n tai ABC:n toimittajat eivät ”vahingossa” vuoda vaalitenttikysymyksiä Bidenin tiimille etukäteen.
Sekoileeko Biden taas sanoissaan?
Istuva presidentti Joe Biden on tullut surullisen kuuluisaksi siitä, että hänellä menevät usein sanat sekaisin. Äskettäin ottaessaan vastaan afroamerikkalaisten kansalaisoikeuksia ajavalta NAACP-järjestöltä saamansa elämäntyöpalkinnon, Biden luki puheensa monessa kohdassa väärin teleprompterilta.
Hän muun muassa väitti olleensa varapresidentti koronapandemian aikana ja sanoi palkinnon antaneen kansalaisjärjestön nimen väärin. Valkoisen talon tiedottajat joutuivat julkaisemaan peräti yhdeksän oikaisua Bidenin tässä yhdessä ainoassa puheessa tekemiin lipsauksiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Toimittajan väite: Bidenia kohdeltiin silkkihansikkain haastattelussa – kanavan pomot hyväksyivät joka kysymyksen etukäteen

Trump johtaa selvästi presidentinvaalien kannatuskyselyssä – yliopistomellakat heikentäneet Bidenin suosiota entisestään

Politico: Palestiinalaisia tukevia mielenosoittajia rahoittavat Bidenin suurimmat avunantajat

Yhdysvaltojen yliopistomielenosoituksia suunniteltu kuukausien ajan – taustalla häärivät hämärät järjestöt

Biden ja Trump kävivät kampanjoimassa Meksikon rajalla – Trump: ”Tämä on Bidenin invaasio”

Trump julistettiin syylliseksi – mutta toteutuiko oikeus?

Biden peesaa vaalipaniikissa edeltäjäänsä: Laittomasti rajan ylittävät eivät saa enää hakea turvapaikkaa – tulijavirta tuskin kuitenkaan laantuu

Donald Trump läiski haurasta Joe Bidenia ensimmäisessä tv-väittelyssä: Avoin rajapolitiikka ja laiton maahanmuutto tuhoavat Yhdysvallat

Bidenin esiintyminen oli katastrofi – omatkaan eivät enää usko presidentin haaveisiin jatkokaudesta
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.