

Juuso: Lainvalmistelun tasoa on nostettava
Kansanedustaja Kaisa Juuso on jättänyt kirjallisen kysymyksen ministerille koskien lainvalmistelun tasoa. Useat oikeusoppineet ovat julkisuudessa kiinnittäneet vakavaa huomiota nykyiseen hallituksen tekemän lainvalmistelun tasoon.
Kuluvan hallituskauden aikana perustuslakivaliokunta on löytänyt lukuisista hallituksen esityksistä huomattavia perustuslaillisia ongelmia. Perustuslakivaliokunta on viimeisen vuoden aikana jo monta kertaa esittänyt ankaraa arvostelua lakiehdotuksista tai valmiuslain mukaisista asetuksista koronaviruspandemian aikana.
– Hallituksen epäonnistuneen liikkumisrajoituksia koskevan lakihankkeen jälkeen on vakavasti kiinnitettävä huomiota hallituksen lainvalmistelun tasoon ja toisaalta myös oikeuskanslerin suorittama lainvalmistelun valvontaan, Kaisa Juuso vaatii.
Perustuslakivaliokunnan mukaan hallituksen antama lakiesitys liikkumisrajoituksista oli perustuslain vastainen esityksen tavoitteista ja perusratkaisusta alkaen.
Oikeuskansleri kiireisenä
Oikeuskanslerin tehtävänä on valvoa valtioneuvoston eli hallituksen ja ministeriöiden sekä tasavallan presidentin virkatointen lainmukaisuutta olemalla läsnä valtioneuvoston yleisistunnoissa ja tasavallan presidentin esittelyissä. Sen lisäksi oikeuskansleri valvoo valtioneuvoston toiminnan lainmukaisuutta myös ennakollisesti.
– Erityisesti nyt vallitsevissa poikkeusoloissa lakiehdotusten ennakollinen säädösvalvonta on nopeatempoista toimintaa ja pitää oikeuskanslerinviraston kiireellisenä. Oikeuskanslerinvirasto joutuu tiukalla aikataululla arvioimaan toimenpiteiden perustelut oikeudellisesta näkökulmasta. Poikkeukselliset olosuhteet voivat synnyttää korotettuja vaatimuksia laillisuusvalvonnalle, koska sellaisessa tilanteessa hallituksen valtaoikeudet ja rooli koko julkisen hallinnon ja yhteiskunnan ohjaajana voivat jopa laajentua tavanomaisesta, Juuso huomauttaa.
Kanteluiden määrä kasvussa
Valtioneuvostovalvonnan lisäksi oikeuskansleri tekee laillisuusvalvontaa käsittelemällä oikeuskanslerille tehdyt kantelut, tekemällä tarkastuksia, tekemällä laillisuusvalvontaan liittyviä aloitteita ja valvomalla asianajajakunnan toimintaa.
Oikeuskanslerinvirastoon saapuneiden kanteluiden määrä on jatkanut tasaista kasvuaan. Vuonna 2019 virastoon saapui 2 130 kantelua eli useita kymmeniä enemmän kuin vuotta aiemmin. Oikeuskanslerinvirastoon saapuneiden kanteluiden määrä on kaksinkertaistunut edellisen kahdenkymmenen vuoden aikana.
– Nykylainsäädäntö on varsin monimutkaista ja yhteiskunnassa asiat muuttuvat nopeasti. Ne ymmärrettävästi nostavat lainvalmistelulle asetettavia laatuvaatimuksia ja myös aikatauluvaatimuksia. Samalla kasvavat myös lainvalmistelun ennakkovalvontaan kohdistuvat vaatimukset. Ratkaisuna voisi olla ministeriöiden lainvalmisteluosaamisen kehittäminen ja parantaminen. Samalla voisi olla syytä vahvistaa oikeuskanslerinviraston organisaatiota ja siellä erityisesti lisätä valtioneuvostoasioiden osaston henkilöstöä, Juuso sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Hallitus yrittää maakuntauudistuksessa haukata liian ison palan – nyt tarvittaisiin malttia

Meri patistaa hallitusta keskittymään olennaiseen korona-aikana: Ei-kiireelliset lakihankkeet, kuten turvapaikanhakijoiden oikeusturvan parantaminen, on syytä jättää tekemättä

Juuso kysyy THL:n toimitusten tasapuolisuudesta: ”Mitään aluetta ei saa syrjiä”

Juuso esittää elintarvikkeiden tarkastuspistettä myös Sallan rajanylityspaikan Suomen puoleiselle raja-asemalle: ”Kasvumahdollisuuksia elintarviketeollisuudelle ja elintarvikkeiden tuottajille”
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.












