

SUOMEN UUTISET
Juvonen: Digi ja vanhus eivät kuulu yhteen – ”Sipilän nuori hallitus elää väärää todellisuutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää pääministeri Juha Sipilän (kesk.) kolmen miljardin sote-säästöpuheita järjettöminä. Säästöjä haetaan muun muassa vanhustenhoidosta digipalveluja kehittämällä.
Hoitaja tulee lankoja pitkin
Sote-säästöt on nimetty ”kustannusten jarruttamispotentiaaliksi” (Iltalehti 24.5.2018).
– Sipilän ja hallituksen puheet ovat täysin vieraalta planeetalta. Vanhus ja digi eivät kuulu yhteen. Vanhustenhoidosta kaavaillut säästöt karmaisevat. Kotihoitajan fyysisen käynnin sijaan vanhukselle esitetään ”virtuaalihoitajaa”, joka kävisi puhelinlankoja pitkin vanhuksen luona.
– Sipilän nuori hallitus elää väärää todellisuutta, jossa vanhuuden vaivat ovat vieraita. Biologiaa vastaan ei voi taistella loputtomiin. Ihminen vanhenee, raihnaistuu, tarvitsee apua liikkumiseen ja jokapäiväiseen arkeen. Tulee sairauksia. Harva meistä kaatuu saappaat jalassa, Juvonen muistuttaa.
”Tilanne on täysin absurdi”
Vanhusten määrä kasvaa Suomessa päivä päivältä. Samalla yhä useampi ikääntynyt hoitaa läheistään omaishoitajana.
– Suomalaisissa kodeissa eletäänkin ikäihmisten hoiva-arkea, mutta valitettavasti se ei näy sote-laskelmien tekijöille, Juvonen kritisoi.
– Kotihoidon resurssit ovat jo nyt puutteelliset ja yhä huonokuntoisempi ikääntynyt ohjataan omaan kotiin asumaan. Paikkaan, jossa ei minkään järjen mukaan edes olisi mahdollisuuksia selvitä yksin. Ja tätä yksinäisyyttä ja raihnaisuutta korjaamaan Sipilän hallitus ja Hetemäen muistio tarjoaa virtuaalihoitajaa ja digikuntoutusta. Tilanne on täysin absurdi.
Juvosen mielestä kansanedustajien ei tule hyväksyä tällaista suuntaa, vaan heidän on ryhdyttävä digikapinaan vanhusten puolesta.
Taas pienipalkkaisimmilta leikataan
Hetemäen sote-muistion vision mukaan vanhustenhoidon säästöt haetaan tiedon ja teknologian saralta. Tämä vanhustenpalveluja ja kotikäyntejä virtuaalisesti, jossa hoitajien kotikäyntejä ja kuntoutusta korvataan puhelimella ja tietokoneella.
– Virtuaalikäynneillä korvataan 20-40 kotihoitajan kotikäyntiä vuorokaudessa eli suoraan sanottuna se tarkoittaa hoitajista eli niistä kaikkein pienipalkkaisimmista leikkaamista. Äkkiseltään laskettuna 20-40 kotikäyntiä vastaa 4 -8 hoitajaa. Millainen hallintohimmeli ja organisaatio johtohenkilöineen mahtaakaan rakentua kaiken muun soten ympärille? Voisiko tuon organisaatiokakkaran hintalappuineen esittää meille? Olisiko sieltä säästettävää? Juvonen kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS:n Arja Juvonen vanhusten surkeasta kotihoidosta: tarvitaan ministerin mahtikäsky

Juvonen: Haetaanko sote-säästöt ikääntyvistä ja vanhuksista?

Juvonen: Brutaalit säästöt tulossa vanhustenhoitoon – hoitajien kotikäyntien tilalle ”virtuaalihoitajat”

Juvonen: Oikeusasiamies ei riitä vanhustenhoidon valvontaan, tarvitaan alueelliset ja matalan kynnyksen vanhusasiamiehet

Perussuomalaiset Naiset: Turvalliset pankkipalvelut ikäihmisille ovat ihmisoikeuskysymys
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.