Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Kaisa Garedew: Vieraskielisten oman äidinkielen opiskelua ei tulisi maksattaa suomalaisilla

02.04.2025 |13:41

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew haluaa lakkauttaa vieraskielisten oman äidinkielen opiskelun rahoittamisen suomalaisten pussista.

– On täysin kestämätöntä, että yhteiskuntana rahoitamme maahanmuuttajien oman äidinkielen opiskelua samaan aikaan, kun useat tutkimustulokset hälyttävät maahanmuuttajien huolestuttavan heikosta kieli- ja lukutaidosta, Kaisa Garedew toteaa.

Tulijoiden heikko kielitaito heijastuu myös suomalaisiin

Suomalaiseen yhteiskuntaan kotoutumisen ja työelämässä menestymisen kannalta suomen tai ruotsin kielen osaaminen on ehdottoman tärkeää. Sen tulisi Garedewin mukaan olla ensisijaista oman kulttuurin ja kielen ylläpitämiseen nähden.

– Monet koko elämänsä Suomessa asuneet ja peruskoulun läpäisseet maahanmuuttajanuoret eivät ammattikoulujen opettajien mukaan ymmärrä edes peruskäsitteitä, Garedew ihmettelee.

– Kyse ei ole pelkästään kotouttamisesta, sillä maahanmuuttajavoittoisissa kouluissa enemmistön heikko kielitaito ja niin kutsuttu sekakielten käyttäminen, eli erikielisten sanojen yhdisteleminen puheessa, heijastuu väistämättä myös maahanmuuttajien kanssa opiskelevien suomalaislasten kielitaitoon, hän toteaa.

Vieraskielisten oman äidinkielen opetuksen järjestämisen kustannukset jakaantuvat valtiolle ja kunnille. Vuonna 2024 valtionavustukset vieraskielisten oppilaiden äidinkielen opetukseen sekä suomi tai ruotsi toisena kielenä -opetukseen ja muun opetuksen tukemiseen maksoivat suomalaisille yhteensä noin 22,5 miljoonaa euroa. Valtionavustus ei kata koko summaa, vaan sen ylittävän osuuden maksavat kunnat. Kustannukset vaihtelevat kunnittain riippuen oppilasmääristä ja opetuksen laajuudesta. Esimerkiksi Jyväskylässä kustannus on tänä vuonna noin 225 000 euroa.

Valtion ja kuntien taloustilanne on vaikea

Yleisimmät opetuskielet ovat venäjä, arabia ja somali. Garedewin mukaan suomen ja ruotsin ohella saamen kielen, romanikielen ja viittomakielen äidinkielenopetus on Suomessa perusteltua. Suomen valtion ja kuntien tehtävänä ei kuitenkaan tule olla Suomeen maahanmuuttajina tulleiden oman äidinkielen opiskelun rahoittaminen.

– Valtion ja myös useiden kuntien taloudellinen tilanne on hyvin vaikea. Säästöjä on jouduttu kohdistamaan kaikille sektoreille. Velkakehitys on saatava pysähtymään, Garedew muistuttaa.

– Vieraskielisten oman äidinkielen opiskelua ei tulisi maksattaa suomalaisilla. Sen kansallinen ja kunnallinen rahoitus olisi nyt aika lakkauttaa osana talouden sopeuttamistoimia sekä hallitusohjelman mukaista kotouttamisen vahvistamista, hän korostaa.

Garedew on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa ehdotetaan, että hallitus ryhtyisi toimenpiteisiin vieraskielisten oman äidinkielen opiskelun rahoituksen lakkauttamiseksi.

Aloitteen ovat Garedewin lisäksi allekirjoittaneet perussuomalaiset kansanedustajat Teemu Keskisarja, Tomi Immonen ja Anne Rintamäki.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Purra budjettikeskustelussa: Kun puhutaan työperäisestä maahanmuutosta, kannattaa katsoa pääkaupunkiseudun vieraskielisten työttömyysluvut

24.09.2024 |16:39

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää