

Käräjäoikeuden kyltti. Kuvituskuvaa, / LEHTIKUVA
Viikon 20/2019 luetuin
Käräjäoikeus määräsi kohukansanedustajan lähisukulaiselle lähestymiskieltoa – huoritteli ja uhkasi leikata Hussein al-Taeen vaimolta pään irti
Käräjäoikeus katsoi, että Al-Taeen silloisella vaimolla oli perusteltu aihe olettaa, että hänen miehensä Hussein Al-Taeen lähisukulainen tulisi tekemään vaimoon kohdistuvan rikoksen tai muutoin vakavasti häiritsemään tätä.
Sdp:n uusi kansanedustaja Hussein al-Taee tunnetaan lähinnä siitä, että hän on kirjoittanut sosiaaliseen mediaan törkykirjoituksia seksuaalivähemmistöistä ja juutalaisista. Al-taee myös äskettäin tunnusti valehdelleensa medialle, kun häneltä oli kysytty kyseisistä vanhoista kirjoituksista eduskuntavaalien alla.
Voidaan olettaa, että al-Taee olisi jäänyt valitsematta eduskuntaan, jos äänestäjät olisivat tienneet paremmin etukäteen al-Taeen näkemyksistä.
Al-Taee on tällä hetkellä vetäytynyt julkisuudesta. Miehen ympärillä kohina ei silti ole päättymässä, koska äskettäin mediassa kerrottiin al-Taeen avioerokriisistä, jonka seurauksena al-Taeen silloinen vaimo joutui pakenemaan turvakotiin.
Sama uhkaus toistui
Al-Taeen erokriisiin liittyy yksi erikoinen sivujuonne: Vuoden 2010 lopussa käräjäoikeus määräsi al-Taeen lähisukulaiselle lähestymiskieltoa. Suomen Uutiset sai haltuunsa lähestymiskieltoasian tuomion, joka on karua luettavaa.
Lähestymiskiellon määräämisen taustalla oli al-Taeen lähisukulaisen al-Taeen vaimoon kohdistama hyytävä uhkaus: Lähisukulainen oli ensimmäisen kerran pelotellut vaimoa jo heinäkuussa 2010, jolloin sukulainen uhkasi leikata al-Taeen vaimolta pään irti. Al-Taeen vaimo teki välittömästi rikosilmoituksen ja hakeutui turvakotiin.
Uhkaus kuitenkin tapahtui uudelleen vielä saman vuoden lokakuussa. Tuolloin päänleikkauspuheet toistuivat. Lisäksi al-Taeen vaimoa kutsuttiin huoraksi, lutkaksi sekä muillakin halventavilla nimityksillä.
Näiden tapahtumien jälkeen ei ollut ihme, että al-Taeen vaimon pelko häneen kohdistuvasta rikoksesta oli kasvanut. Nainen päätyikin hakemaan lähestymiskieltoa ex-puolisonsa lähisukulaista vastaan.
Oikeus: Häirintä olisi jatkunut ilman lähestymiskieltoa
Hakemuksen mukaisesti käräjäoikeus määräsi Hussein al-Taeen lähisukulaisen perusmuotoiseen lähestymiskieltoon vuoden ajaksi. Kiellon sisällön mukaan lähisukulaisella ei ollut lupaa tavata al-Taeen vaimoa, eikä ottaa yhteyttä häneen tai edes yrittää yhteydenottoa. Lähestymiskiellossa määrättiin kielletyksi myös suojattavan henkilön seuraaminen ja tarkkaileminen.
Käräjäoikeus katsoi asiassa selvitetyksi, että al-Taeen vaimolla oli perusteltu aihe olettaa, että hänen ex-miehensä lähisukulainen tulisi tekemään vaimoon kohdistuvan rikoksen tai muuten vakavasti häiritsemään.
Tuomiossa käräjäoikeus toteaa pitävänsä todennäköisenä, että al-Taeen lähisukulainen jatkaisi häirintää tai tekisi al-Taeen vaimoon kohdistuvan rikoksen, ellei lähestymiskieltoa määrättäisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


RauhanTae olikin NyrkinTae? Seiska kertoo Hussein al-Taeen ex-vaimon paenneen turvakotiin

Demariehdokas jäi jälleen kiinni valehtelusta, tällä kertaa onneksi ennen vaaleja – Näkkäläjärven toiminta kauhistuttaa

Ei ole todellista: SDP myönsi Risto Rohkea -palkinnon ensin kissantappaja-Näkkäläjärvelle, sen jälkeen Hussein al-Taeelle

Lukiolaistyttö kritisoi islamia netissä – tappouhkauksia satelee eikä kukaan puolusta
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.