

Käräjäoikeuden kyltti. Kuvituskuvaa, / LEHTIKUVA
Viikon 20/2019 luetuin
Käräjäoikeus määräsi kohukansanedustajan lähisukulaiselle lähestymiskieltoa – huoritteli ja uhkasi leikata Hussein al-Taeen vaimolta pään irti
Käräjäoikeus katsoi, että Al-Taeen silloisella vaimolla oli perusteltu aihe olettaa, että hänen miehensä Hussein Al-Taeen lähisukulainen tulisi tekemään vaimoon kohdistuvan rikoksen tai muutoin vakavasti häiritsemään tätä.
Sdp:n uusi kansanedustaja Hussein al-Taee tunnetaan lähinnä siitä, että hän on kirjoittanut sosiaaliseen mediaan törkykirjoituksia seksuaalivähemmistöistä ja juutalaisista. Al-taee myös äskettäin tunnusti valehdelleensa medialle, kun häneltä oli kysytty kyseisistä vanhoista kirjoituksista eduskuntavaalien alla.
Voidaan olettaa, että al-Taee olisi jäänyt valitsematta eduskuntaan, jos äänestäjät olisivat tienneet paremmin etukäteen al-Taeen näkemyksistä.
Al-Taee on tällä hetkellä vetäytynyt julkisuudesta. Miehen ympärillä kohina ei silti ole päättymässä, koska äskettäin mediassa kerrottiin al-Taeen avioerokriisistä, jonka seurauksena al-Taeen silloinen vaimo joutui pakenemaan turvakotiin.
Sama uhkaus toistui
Al-Taeen erokriisiin liittyy yksi erikoinen sivujuonne: Vuoden 2010 lopussa käräjäoikeus määräsi al-Taeen lähisukulaiselle lähestymiskieltoa. Suomen Uutiset sai haltuunsa lähestymiskieltoasian tuomion, joka on karua luettavaa.
Lähestymiskiellon määräämisen taustalla oli al-Taeen lähisukulaisen al-Taeen vaimoon kohdistama hyytävä uhkaus: Lähisukulainen oli ensimmäisen kerran pelotellut vaimoa jo heinäkuussa 2010, jolloin sukulainen uhkasi leikata al-Taeen vaimolta pään irti. Al-Taeen vaimo teki välittömästi rikosilmoituksen ja hakeutui turvakotiin.
Uhkaus kuitenkin tapahtui uudelleen vielä saman vuoden lokakuussa. Tuolloin päänleikkauspuheet toistuivat. Lisäksi al-Taeen vaimoa kutsuttiin huoraksi, lutkaksi sekä muillakin halventavilla nimityksillä.
Näiden tapahtumien jälkeen ei ollut ihme, että al-Taeen vaimon pelko häneen kohdistuvasta rikoksesta oli kasvanut. Nainen päätyikin hakemaan lähestymiskieltoa ex-puolisonsa lähisukulaista vastaan.
Oikeus: Häirintä olisi jatkunut ilman lähestymiskieltoa
Hakemuksen mukaisesti käräjäoikeus määräsi Hussein al-Taeen lähisukulaisen perusmuotoiseen lähestymiskieltoon vuoden ajaksi. Kiellon sisällön mukaan lähisukulaisella ei ollut lupaa tavata al-Taeen vaimoa, eikä ottaa yhteyttä häneen tai edes yrittää yhteydenottoa. Lähestymiskiellossa määrättiin kielletyksi myös suojattavan henkilön seuraaminen ja tarkkaileminen.
Käräjäoikeus katsoi asiassa selvitetyksi, että al-Taeen vaimolla oli perusteltu aihe olettaa, että hänen ex-miehensä lähisukulainen tulisi tekemään vaimoon kohdistuvan rikoksen tai muuten vakavasti häiritsemään.
Tuomiossa käräjäoikeus toteaa pitävänsä todennäköisenä, että al-Taeen lähisukulainen jatkaisi häirintää tai tekisi al-Taeen vaimoon kohdistuvan rikoksen, ellei lähestymiskieltoa määrättäisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


RauhanTae olikin NyrkinTae? Seiska kertoo Hussein al-Taeen ex-vaimon paenneen turvakotiin

Demariehdokas jäi jälleen kiinni valehtelusta, tällä kertaa onneksi ennen vaaleja – Näkkäläjärven toiminta kauhistuttaa

Ei ole todellista: SDP myönsi Risto Rohkea -palkinnon ensin kissantappaja-Näkkäläjärvelle, sen jälkeen Hussein al-Taeelle

Lukiolaistyttö kritisoi islamia netissä – tappouhkauksia satelee eikä kukaan puolusta
Viikon suosituimmat

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”
Luonnonvarakeskus on aiemmin viestinyt, että Suomen metsät olisivat muuttuneet päästölähteeksi. Nyt uusien laskentojen ja menetelmäpäivitysten jälkeen metsät ovatkin osoittautuneet hiiltä sitoviksi. Tämä ei ole monille suomalaisille uusi tieto, sillä metsien kasvun ja hiilen sitoutumisen todellinen tila on ollut pitkään metsänomistajien ja alan toimijoiden tiedossa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman syyttää Luonnonvarakeskusta harhaanjohtavista laskelmista.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












