

Toimitus suosittelee
Keskustan kahdet rattaat: Keskusta äänestää EU:ssa liittovaltion puolesta (video)
Keskusta esiintyy Suomessa eurokriittisenä puolueena, mutta käytännössä se toimii päinvastoin – vastoin äänestäjiensä kantaa. Keskusta edistää liittovaltiokehitystä, vaikka väittää toisin. Näin sanoo perussuomalaisten euroedustaja Sampo Terho, joka julkisti selvityksen Keskustan kahdet rattaat torstaina yhdessä Jussi Halla-ahon kanssa.
Perussuomalaisissa ja keskustalaisissa on yhteistä puolueiden kannattajien vahva eurokriittisyys. Mutta vain perussuomalainen puolue toimii käytännössä äänestäjiensä kannan mukaisesti varsinkin pimeyden ytimessä eli europarlamentissä.
– Tässä taulukossa, johon on koottu europarlamentin äänestyksiä, näkyy, että kaikki muut Suomen euroedustajat paitsi minä ja kristillisten Sari Essayah ovat äänestäneet sellaisten esitysten puolesta, jotka edistävät liittovaltiokehitystä. Muilla näkyy vihreä viiva, vain meillä kahdella punainen, Terho kertoi tiedotusvälineille perussuomalaisten päämajassa.
Mutta Essayah istuu konservatiivien EPP-ryhmässä, joka ajaa liittovaltiota.
Suomi rahoittaa kohta Ranskan maataloustukia
Puolueen työmies Matti Putkonen säestää mielityössään keskustan nuijinnassa.
– Keskusta toimii liberaalien ALDE-ryhmässä, jonka linjausten mukaan Suomi rahoittaa myös Ranskan viljelijöitä. Suomi joutuu maksajan rooliin tässäkin asiassa. Omia etuja ajavat kaikki muut maat paitsi Suomi, Putkonen soimi.
”Tarvitsemme Euroopalle kansallisvaltioiden jälkeisen tulevaisuuden. Emme tarvitse kansallisvaltioiden liittoa, vaan Euroopan kansalaisten liittovaltion”.ALDE:n kärkiehdokas Guy Verhofstadt
– Kun vaalit lähestyvät, liittovaltiota vastustavat kaikki. Impivaaraan onkin tunkua. Mutta jos haluatte kilpailla impivaaralaisuudessa meidän kanssamme, te häviätte. Me olemme aito tuote – älkää ostako jäljitelmää! Me olemme ainoa puolue, josta saa mitä tilaa, Terho hehkutti.
Mitä sitten keskustan eurokriittinen maamies saa, jos hän äänestää vaikkapa Paavo Väyrystä, joka on keskustan eurokriittinen keihäänkärki ja liittovaltion arkkitehdin Olli Rehnin vastakohta?
– ALDEn kärkiehdokas on Guy Verhofstadt, jonka mukaan ”tarvitsemme Euroopalle kansallisvaltioiden jälkeisen tulevaisuuden. Emme tarvitse kansallisvaltioiden liittoa, vaan Euroopan kansalaisten liittovaltion”.
”Euroopan Yhdysvallat”
Entäpä liittovaltiota nyt vastustavien kokoomuslaisten ryhmä EPP? Sitä johtaa Joseph Daul: ”…uudistan vetoomukseni poliiittisesti integroituneesta Euroopasta hallitusten välisen Euroopan sijaan”.
Selvää puhetta. Entäpä demarit? Sosialistien Hannes Swoboda: ”Me haluamme yhä tiiviimmän unionin niin talouden kuin ulkopolitiikan alalla. Tämä on ainoa tie eteenpäin, siksi minä uskon visioon Euroopan yhdysvalloista”.
Vihreät ja RKP ovatkin Terhon mukaan aidosti federalistisia puolueita.
Liittovaltio etenee vaiheittain
Mitä liittovaltiokehitys tarkoittaa? Terhon mukaan EU on jo osittain liittovaltio. Eikä voi määritellä täsmällistä rajaa, jossa siirrytään siihen täysin. Liittovaltiokehitys on prosessi, joka etenee osa kerrallaan, ellei sitä pysäytetä osa kerrallaan.
– Liittovaltion kiistäminen on kuin kiistäisimme rakennustyömaan – ettei tähän mitään taloa tehdä, vaikka elementtejä asennetaan parasta aikaa, Halla-aho vertaa.
Putkonen mainitsee yhteisen turvapaikkapolitiikan, jonka maksumieheksi Suomi voi joutua ja työvoiman vapaan liikkuvuuden kaksoislupadirektiivin.
– Jos se säilyy, voimme joutua pienentämään omaa sosiaaliturvaamme, jotta täytämme tämän direktiivin, Putkonen varoittaa.
Maahanmuutossa Suomi voisi joutua maksamaan muiden maiden siirtolaisuutta sen vuoksi, että meillä on ennestään vähän siirtolaisia, olemme vauras ja harvaan asuttu maa.
Lataa ”Keskustan kahdet rattaat”-tutkimus täältä >
Artikkelia korjattu 16.5.2014 klo 13.19.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Vanhat puolueet lähtevät vaaleihin sammutetuin lyhdyin
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









