
Tynkkynen: Eurooppa on energian suhteen Venäjän armoilla, tavaroissa Kiinan armoilla, syntyvyydessä Afrikan armoilla ja puolustuksessa USA:n armoilla
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen summaa nasevaan tyyliinsä Euroopan riippuvuussuhteet.
Kun Kiinan omat merialueet oli kalastettu tyhjäksi, kommunistivaltio pystytti maailman suurimman kalastuslaivaston ja lähetti sen imuroimaan maailman merille. Valtavat uivat tehtaat tuhoavat kalakantoja kiihtyvällä vauhdilla. 3,3 miljardia ihmistä saa maailmassa huomattavan osan ravintoaan kalasta, mutta ennen pitkää yhä useammalle jää nälkä.
Kiinan kalastuslaivaston lukemattomat työntekijät vetävät troolia ympäri vuorokauden kaikilla maailman valtamerillä. Valtion tukeman kalastuslaivaston tarkka määrä on tuntematon, mutta valistuneen arvauksen mukaan aluksia on noin 6 000.
Kaiken taustalla on maapallon väestöräjähdys ja ravinnontarpeen jatkuva kasvu. Kalan ja merenelävien kysyntä on kasvanut samassa tahdissa ja moninkertaistunut muutamassa kymmenessä vuodessa.
Kala ja äyriäissaaliin arvo Kiinalle on vajaat 90 miljardia euroa vuodessa ja se kattaa 170 eri teollisuudenalaa. Voitot ovat suuria, sillä työntekijöille maksettava korvaus on nimellinen. Kyse on käytännössä usein orjuudesta. Kalojen käsittelyssä hyödynnetään puolestaan pohjoiskorealaisia orjia.
Kalastusalusten miehistöt kautta maailman ilmeisesti tietävät olevansa kestämättömässä tehtävässä, sillä vain neljännes laivoista ilmoittaa sijaintinsa AIS- tai muun vastaavan järjestelmän kautta. Käytännössä on mahdotonta selvittää, missä määrin maailman meriä tyhjennetään ja mistä eri lajeista alusten saalis koostuu.
Maailman suurin kalastuslaivasto on Kiinalla, se on kaksi kertaa suurempi kuin seuraavaksi eniten kalastusaluksia omaavilla Indonesialla ja Perulla.
– Kiina pistää silmään kahdella ratkaisevalla alueella. Sen kalastuslaivasto on maailman suurin ja toisaalta kiinalaiset syyllistyvät muita useammin laittomaan kalastukseen, toteaa Environmental Justice Foundationin (EJF) perustaja Steve Trent.
Hieman toivoa nykytilanteeseen antaa se, että YK:n yleiskokous hyväksyi joulukuussa päätöslauselman kestävästä kalastuksesta.
Itse kalastus tapahtuu siten, että yksi ainoa alus pyydystää vaikkapa 7 000 haita, joilta leikataan evät lähetettäväksi herkkusuille Kiinaan. Delfiinit pilkotaan syöteiksi muille pyydystettäville lajeille, olivat uhanalaisia tai ei. Käytössä ovat laittoman pienisilmäiset verkot.
Valtamerien kalastus– ja kalateollisuusalukset ovat 100–200 metriä pitkiä, Pienimpiinkin mahtuu yli 7 000 kuutiometriä kalaa. Suurimmat pystyvät prosessoimaan 550 000 tonnia kalatuotteita.
Toki paikalliseen lajikatoon päättynyttä ryöstökalastusta harjoitettiin jo 1800-luvulla, mutta vasta globaali tehokalastus on tehnyt ilmiöstä liki dystooppisen. Kalat loppuvat maailman meristä. Se on huono uutinen kalaravinnosta riippuvaisille 3,3 miljardille ihmiselle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen summaa nasevaan tyyliinsä Euroopan riippuvuussuhteet.
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoitti suurlähettiläskokouksessa pitämässään puheessa Suomea Kiina-riippuvuuden vaaroista. Kiina-riskin tietoisen kasvattamisen sijaan Suomelle olisi Purran mielestä luontevampaa tiivistää teknologista ja kaupallista yhteistyötä Itä-Aasian korkeasti kehittyneiden demokratioiden, kuten Etelä-Korean ja Japanin, kanssa.
Viikon suosituimmat
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.