
Tynkkynen: Eurooppa on energian suhteen Venäjän armoilla, tavaroissa Kiinan armoilla, syntyvyydessä Afrikan armoilla ja puolustuksessa USA:n armoilla
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen summaa nasevaan tyyliinsä Euroopan riippuvuussuhteet.
Kun Kiinan omat merialueet oli kalastettu tyhjäksi, kommunistivaltio pystytti maailman suurimman kalastuslaivaston ja lähetti sen imuroimaan maailman merille. Valtavat uivat tehtaat tuhoavat kalakantoja kiihtyvällä vauhdilla. 3,3 miljardia ihmistä saa maailmassa huomattavan osan ravintoaan kalasta, mutta ennen pitkää yhä useammalle jää nälkä.
Kiinan kalastuslaivaston lukemattomat työntekijät vetävät troolia ympäri vuorokauden kaikilla maailman valtamerillä. Valtion tukeman kalastuslaivaston tarkka määrä on tuntematon, mutta valistuneen arvauksen mukaan aluksia on noin 6 000.
Kaiken taustalla on maapallon väestöräjähdys ja ravinnontarpeen jatkuva kasvu. Kalan ja merenelävien kysyntä on kasvanut samassa tahdissa ja moninkertaistunut muutamassa kymmenessä vuodessa.
Kala ja äyriäissaaliin arvo Kiinalle on vajaat 90 miljardia euroa vuodessa ja se kattaa 170 eri teollisuudenalaa. Voitot ovat suuria, sillä työntekijöille maksettava korvaus on nimellinen. Kyse on käytännössä usein orjuudesta. Kalojen käsittelyssä hyödynnetään puolestaan pohjoiskorealaisia orjia.
Kalastusalusten miehistöt kautta maailman ilmeisesti tietävät olevansa kestämättömässä tehtävässä, sillä vain neljännes laivoista ilmoittaa sijaintinsa AIS- tai muun vastaavan järjestelmän kautta. Käytännössä on mahdotonta selvittää, missä määrin maailman meriä tyhjennetään ja mistä eri lajeista alusten saalis koostuu.
Maailman suurin kalastuslaivasto on Kiinalla, se on kaksi kertaa suurempi kuin seuraavaksi eniten kalastusaluksia omaavilla Indonesialla ja Perulla.
– Kiina pistää silmään kahdella ratkaisevalla alueella. Sen kalastuslaivasto on maailman suurin ja toisaalta kiinalaiset syyllistyvät muita useammin laittomaan kalastukseen, toteaa Environmental Justice Foundationin (EJF) perustaja Steve Trent.
Hieman toivoa nykytilanteeseen antaa se, että YK:n yleiskokous hyväksyi joulukuussa päätöslauselman kestävästä kalastuksesta.
Itse kalastus tapahtuu siten, että yksi ainoa alus pyydystää vaikkapa 7 000 haita, joilta leikataan evät lähetettäväksi herkkusuille Kiinaan. Delfiinit pilkotaan syöteiksi muille pyydystettäville lajeille, olivat uhanalaisia tai ei. Käytössä ovat laittoman pienisilmäiset verkot.
Valtamerien kalastus– ja kalateollisuusalukset ovat 100–200 metriä pitkiä, Pienimpiinkin mahtuu yli 7 000 kuutiometriä kalaa. Suurimmat pystyvät prosessoimaan 550 000 tonnia kalatuotteita.
Toki paikalliseen lajikatoon päättynyttä ryöstökalastusta harjoitettiin jo 1800-luvulla, mutta vasta globaali tehokalastus on tehnyt ilmiöstä liki dystooppisen. Kalat loppuvat maailman meristä. Se on huono uutinen kalaravinnosta riippuvaisille 3,3 miljardille ihmiselle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen summaa nasevaan tyyliinsä Euroopan riippuvuussuhteet.
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoitti suurlähettiläskokouksessa pitämässään puheessa Suomea Kiina-riippuvuuden vaaroista. Kiina-riskin tietoisen kasvattamisen sijaan Suomelle olisi Purran mielestä luontevampaa tiivistää teknologista ja kaupallista yhteistyötä Itä-Aasian korkeasti kehittyneiden demokratioiden, kuten Etelä-Korean ja Japanin, kanssa.
Viikon suosituimmat
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.
EU päätti vuonna 2021 massiivisesta 806,9 miljardin euron EU:n elpymisvälineestä, jossa Suomelle oli varattu maksajan rooli. Perussuomalaisten kansanedustajat Mikko Polvinen ja Rami Lehtinen ovat sitä mieltä, että Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella, ja vaativat elpymispaketin kohdentamista uudelleen italialaisten ikkunaremonttien sijaan Euroopan puolustuksen vahvistamiseen.
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.