

LEHTIKUVA
Kohu kokoomuksen sananvapaudesta jatkuu – viestintäpäällikkö väittää Atte Kalevan valehdelleen
Kokoomuksen kaupunginvaltuutettu ja varakansanedustaja väitti, että hänen puolueensa kielsi häntä puhumasta monikulttuurisuuden ja humanitaarisen maahanmuuton ongelmista viime eduskuntavaalikampanjan keskustelutilaisuudessa. Kokoomuksen viestintäpäällikkö kiistää Kalevan väitteen täysin.
Suomen Uutiset kertoi eilen, että kokoomuksen Atte Kaleva kritisoi puolueensa johtoa sananvapauden rajoittamisesta maahanmuuttoon liittyen.
– Puoluetoimisto jopa kielsi minua puhumasta monikulttuurisuuden ja humanitaarisen maahanmuuton ongelmista viime eduskuntavaalikampanjan keskustelutilaisuudessa, Kaleva kirjoitti.
– Lienee tarpeetonta mainita, että puhuin silti.
Myöhemmässä twiitissään Kaleva tarkensi, että kielto tuli Helsingin piiritoimistolta.
– Kun ihmettelin asiaa, minulle kerrottiin, että käsky oli tullut puoluetoimistolta, Kaleva täsmentää.
Mäkelä: Voiko tämä olla totta?
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä twiittasi Kalevan kommentin uudelleen ja ihmetteli samalla, että onko kokoomus todellakin kieltänyt varakansanedustajaksi yltänyttä ehdokasta puhumasta maahanmuuton ja monikulttuurisuuden ongelmista.
– Voiko tämä olla totta? Mäkelä kysyi.
Kokoomuksen viestintäpäällikkö Kirsi Hölttä vastasi Mäkelän kysymykseen pikaisesti.
– Puoluetoimisto ei ohjeista, mistä saa puhua. Kokoomus on sananvapauden puolella, Hölttä kirjoitti.
– Kertoo paljon tämän aiheuttamasta hädästä, jos yleensä vastataan. Se on poikkeuksellista, kuittasi Mäkelä takaisin.
Ohjeistetaanko, mistä saa puhua, vai mistä ei saa puhua?
Eräs Twitter-kommentoija arveli, että kokoomus ei ohjeista, mistä saa puhua, vaan mistä ei saa puhua.
– Niinpä, teillä vain ohjeistetaan mistä EI saa puhua? Näinhän se Atte Kaleva juuri twiittasi.
Kokoomuksen viestintäpäällikkö Hölttä vastasi vielä tähänkin.
– Ei anneta myöskään ohjeita, mistä ei saa puhua, kirjoitti Hölttä hymiön kera.
Miksi Atte Kaleva valehtelisi?
Muut Twitter-kommentoijat arvelivat, että Atte Kalevan koulutuksella ja elämänkokemuksella varustettu ihminen ei huvikseen tai perättömästi lähde arvostelemaan puoluettaan.
– Eli väität, että Atte valehtelee? Miksi ihmeessä hän niin tekisi? kysyi eräs kommentoija.
Kokoomus sai myös pyyhkeitä yleisestä pyrkimyksestään rajoittaa sananvapautta. Kokoomuslaisen oikeusministeri Antti Häkkäsen viime vuonna perustama vihapuhetyöryhmä otettiin erikseen esille keskustelussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kirsi Hölttä vihapuhetyöryhmä Atte Kaleva Antti Häkkänen Jani Mäkelä Sananvapaus perussuomalaiset Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin kokoomus pyytää jo anteeksi maahanmuuttokriittisten vaientamista

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Kokoomus, vihreät ja keskusta alensivat työntekijöiden palkkoja Turussa – PS vastusti

Ruotsin kokoomus hylkää vanhat oppinsa: Stoppi työperäiselle maahanmuutolle!

Halla-aho: Media ja muut puolueet tietävät, että me olemme ainoa todellinen vaihtoehto vallitseville totuuksille
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.