

LEHTIKUVA
Koronarajoitukset kampittavat palautuksia Kanariansaarilla – moni tulija pakenee ”maan alle”
Kansainvälisen siirtolaisuusjärjestö IOM:n mukaan alkuvuoden aikana Espanjan Kanariansaarille on saapunut noin kaksinkertainen määrä laittomia siirtolaisia viime vuoteen verrattuna. Suurin osa tulijoista on turvallisiksi luokitelluista maista, joten heidän mahdollisuutensa saada turvapaikkaa EU:sta ovat vähäiset. Palautuksia ei voida kuitenkaan järjestää koronarajoitusten vuoksi, Politico kirjoittaa.
Pelkästään viime vuoden aikana saarille rantautui noin 23 000 laitonta siirtolaista. Aluksi Espanjan hallitus majoitutti saapuneita koronapandemian vuoksi tyhjiksi jääneihin hotelleihin.
Viime vuoden loppupuolella paikallisilta asukkailta alkoi kärsivällisyys loppua. Lopulta Espanja otti vastaan unioninkin apua vastaanottoleirien perustamiseen.
Valtaosaa odottaa paluumatka
Politicon mukaan suuri osa laittomista siirtolaisista on marokkolaisia ja senegalilaisia. Maat on luokiteltu turvallisiksi, joten näiden maiden kansalaisilla on olemattomat mahdollisuudet saada turvapaikkaa EU:sta.
Tämän vuoksi Espanjan maahanmuuttoministeri José Luis Escrivá ei ole halunnut päästää kaikkia saarille saapuneita mantereen puolelle. Espanja on kuljettanut mantereelle ilman huoltajia saapuneita lapsia sekä naisia. Nuoret miehet ovat pääosin jääneet saarille.
Saarilla oleskelevat eivät tahdo virallisesti rekisteröityä turvapaikanhakijoiksi palautusten pelossa. He valitsevat ylläpidon sijaan pakenemisen maan alle.
Saarille on saapunut turvapaikanhakijoita myös islamistien terrorisoimasta Malista. Heitä on vajaa viidennes kaikista tulijoista.
Vapaaehtoisjärjestön leirille ei toimittajia
Vastaanottoleireistä suurin on vapaaehtoisjärjestö Accemin ylläpitämä. Siirtolaiset ja ihmisoikeusjärjestöt ovat kritisoineet leirin olosuhteita. Kriitikoiden mukaan leiri on ylikansoitettu ja epähygieeninen. Leirillä ei ole tarpeeksi lääkkeitä, eivätkä siirtolaiset saa oikeusapua.
Accem torjuu väitteet. Järjestö ei päästä toimittajia leirille arvioimaan tilannetta, joten leirin tilaa on mahdotonta arvioida. Pelkkä sana on sanaa vastaan.
Myös muiden leirien olosuhteita on kritisoitu. Espanjan hallituksen asiamies kertoo, että heidän ylläpitämiensä leirien olot paranevat asteittain.
Espanja haluaa uudelleensijoitusta
Espanja haluaa EU:lta apua laittomien siirtolaisten ja turvapaikanhakijoiden taakanjaossa. Vastaanotto on ollut nihkeää. Esimerkiksi Ranska on ilmoittanut palauttaneensa Dublin-sopimuksen nojalla Espanjaan marraskuu 2020 ja maaliskuu 2021 välisenä aikana 16 000 ihmistä takaisin.
Escrivá kertoo palautusten käynnistyvän uudelleen, kun koronapandemian vuoksi asetettuja rajoituksia voidaan purkaa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: Eurooppaan pyrkii elintasoperäisiä siirtolaisia – ”Ainoa keino tulijoiden pysäyttämiseen on se, että siirtolaisvirta pysäytetään Euroopan ulkopuolelle”

Immonen: EU ei saa sanella Suomen maahanmuuttopolitiikkaa – ”Komissio ajaa järjestelmää, jossa pakolaisleirin polttaminen palkitaan pääsylipulla Eurooppaan”

Kreikan maahanmuuttoministeri: Kansalaisjärjestöt auttavat somaleita Turkin kautta Kreikkaan laittomasti

Halla-aho: Turvapaikkajärjestelmämme pahimmat viat ovat avokätisyys ja hyväuskoisuus – ”Punavihreä hallitus pahentaa näitä ongelmia”

Maahanmuuttokortti paljastaa EU:n haavoittuvaisuuden – Ceutan laittomat siirtolaiset poliittisen valtapelin pelinappuloina

Valko-Venäjä myy pakettimatkoja turvapaikanhakijoille Liettuaan – lähdöt suoraan Lähi-idästä
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Strandman kritisoi OAJ:n kielilinjaa: Suomen koulussa ensisijainen tavoite on oppia suomen kieli
Perussuomalaisten kansanedustaja, rehtori ja erityisopettaja Jaana Strandman kritisoi vahvasti Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n eduskuntavaali- ja tulevan hallitusohjelman tavoitteita maahanmuuttajien oman äidinkielen opetuksen lisäämisestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












