

LEHTIKUVA
Kreikan saarilla mielenosoituksia täyttyvien vastaanottokeskusten aiheuttamien ongelmien vuoksi
Pohjoisen Egeanmeren suurimmilla saarilla protestoitiin saarten vastaanottokeskusten tilaa vastaan, kertoo kreikkalainen sanomalehti Kathimerini. Mielenosoittajat vaativat nopeaa ratkaisua keskusten ylikansoitukseen.
Pohjoisen Egeanmeren kuvernööri ja kolmen suurimman saaren pormestarit vetosivat pääministeri Kyriakos Mitsotakisiin tilanteen purkamiseksi. Käytännössä tämä tarkoittaa tuhansien turvapaikanhakijoiden siirtämistä mantereen puolelle.
”Haluamme saaremme takaisin!”
Protesteihin liittyi myös lakkoja. Kolmen suurimman saaren paikallishallinnot ja liikkeenharjoittajat aloittivat keskiviikkona lakon. Lesboksen saarella seitsemän tuhatta ihmistä osallistui mielenilmaukseen. Saarella asuu on noin 86 000 kreikkalaista.
Lesbosin, Chiosin ja Samosin saarilla asuu yhteensä noin 171 000 asukasta. Pelkästään viime vuonna näille saarille saapui YK:n pakolaisjärjestön mukaan yli 45 000 turvapaikanhakijaa.
Mielenosoittajat varustautuivat iskulauseella: ”Haluamme saaremme takaisin!”
Saarten vastaanottokeskuksissa on niiden kapasiteettiin nähden liikaa turvapaikanhakijoita. Esimerkiksi Morian leirissä turvapaikanhakijoita on viisinkertainen määrä keskuksen vastaanottomäärään nähden.
Protestit jatkuivat myös torstaina.
Suunnitteilla suljettuja palautusleirejä
Saarten johdon delegaatio ei päässyt täyteen yhteisymmärrykseen Kreikan hallituksen kanssa vastaanottokeskusten tilanteesta. Osapuolten välillä oli yhteinen näkemys suljettujen palautusleirien tarpeesta. Sen sijaan tällaisten leirien kapasiteetti ja toiminta jäivät sopimatta.
Kreikan hallitus lupasi jo viime vuonna purkaa saarten vastaanottoleirit ja perustaa tilalle palautuskeskukset. Paikallishallinto pelkää, että vanhoja leirejä ei kuitenkaan saada purettua.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikka muutti turvapaikkalakejaan – kansalaiset estivät maihinnousun Kosilla

Junnila onnittelee Kreikkaa turvapaikkajärjestelmänsä uudistamisesta: ”Lihapatojen perässä tulleet onnenonkijat lähetetään takaisin”

Tietotoimisto: Kreikka palauttaa pakolaisia Turkkiin maarajan kautta

Kreikka rakentaa kelluvia esteitä Egeanmerelle laittomien siirtolaisten kulun estämiseksi

Kreikkalaisella saarella tunteet kuumenevat – nyt protestoivat turvapaikanhakijat

Keskusta yrittää säilyttää lakkautettavan vastaanottokeskuksen – Simula: ”Härski temppu aluepolitiikan varjolla”

Hallituksen päätös 175 alaikäisen siirtämisestä Suomeen maksaa satoja tuhansia euroja viikossa – Purra: Eurooppaan haluavat ihmiset eivät näin vähene

Kreikan hallitus aikoo jatkaa suljettujen vastaanotto- ja palautuskeskusten rakentamista saarille protesteista huolimatta

Kreikka tehostaa rajavalvontaansa – maahanmuutto puheenaiheena niin hallinnossa kuin kaduillakin
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












