

PS ARKISTO
Lulu Ranne Vapaan Pohjolan puheenjohtajaksi: ”Haittamaahanmuutosta ja pohjoismaiset rajat ylittävästä jengirikollisuudesta ei saa täälläkään enää vaieta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne on Vapaan Pohjolan ryhmäkokouksessa valittu yksimielisesti puolueryhmän puheenjohtajaksi. Eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ranne on edustanut perussuomalaisia Pohjoismaiden neuvostossa vuodesta 2019 asti ja toimii Pohjoismaiden neuvoston varapresidenttinä vuoden 2022.
Puolueryhmän varapuheenjohtajaksi valittiin ruotsidemokraattien kansanedustaja Angelika Bengtsson. Bengtsson on edustanut Pohjoismaiden neuvostossa ruotsidemokraatteja vuodesta 2018.
– Haluamme lisää pohjoismaista yhteistyötä, jossa keskitytään kansalaisten turvallisen, kohtuuhintaisen ja hyvän perusarjen suojelemiseen, puolustamiseen ja rakentamiseen, toteaa Lulu Ranne.
– Pohjoismaiden neuvostolle aikaisemmin tabuista aiheista kuten haittamaahanmuutosta ja pohjoismaiset rajat ylittävästä jengirikollisuudesta ei saa täälläkään enää vaieta. Puolueryhmämme ajaa myös yhdessä rintamassa järkevää ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa, jossa päästöjä vähennetään sitä mukaan kuin se on teknistaloudellisesti kestävää ja kansalaisten kukkarolle sopivaa.
Uudistumiselle luonteva hetki on nyt
– Pohjoismainen yhteistyö on kullan arvoista, ja sille on myös kansalaisten tuki. Organisaatio on kuitenkin jäänyt ajastaan jälkeen, ja sitä on välttämätöntä uudistaa. Kaikki pohjoismaista yhteistyötä tekevät voimat on valjastettava tehokkaasti Pohjolan kansalaisten käyttöön. Uudistamiselle luonteva hetki on nyt, kun olemme pian kaikki Natossa ja neuvosto täyttää 70 vuotta, lisää Bengtsson.
Pohjoismaiden neuvoston Vapaa Pohjola -puolueryhmään kuuluvat perussuomalaiset, ruotsidemokraatit ja Tanskan kansanpuolue. Kymmenen vuotta tänä vuonna täyttänyt Vapaa Pohjola haluaa vaalia pohjoismaalaista elämäntapaa ja kulttuuria ja mm. parantaa pohjoismaalaista yhteistyötä huoltovarmuuden, omavaraisuuden ja kriisivalmiuden osalta.
Pohjoismaisen yhteistyön tulevaisuus
Vapaa Pohjola kokousti eduskunnassa Pohjoismaiden neuvoston istuntojen alla. Pohjoismaiden neuvoston parlamentaarikot kokoontuvat vuotuiseen istuntoonsa 1.-3. marraskuuta. Pohjoismaiden neuvostossa istuu 87 parlamentaarikkoa Suomesta, Ruotsista, Tanskasta, Norjasta ja Islannista. Pohjoismaiden neuvosto täytti tänä vuonna 70 vuotta. Yhtenä teemana tämän vuoden istunnossa on pohjoismaisen yhteistyön tulevaisuus.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Angelika Bengtsson pohjoismainen yhteistyö kriisivalmius omavaraisuus Tanskan Kansanpuolue ympäristöpolitiikka haittamaahanmuutto Jengirikollisuus Pohjoismaiden neuvosto Ruotsidemokraatit Lulu Ranne ilmastopolitiikka Huoltovarmuus perussuomalaiset nato Vapaa Pohjola
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Lulu Ranne räväyttää: ”Jospa EU korvattaisiin Pohjolan Unionilla!”

Ranne: Pohjoismaiden neuvoston kahvikerhoilun ja halailun aika on ohi – ”Toimintaa on tehostettava ja lopetettava byrokratian taakse piiloutuminen”

Liberaali maahanmuuttopolitiikka kylvää tuhoa Pohjoismaissa – ”Ongelmat eivät poistu vaikenemalla”

Ranne: Meidän on vaadittava Pohjoismaiden hallituksilta toimia, jotka ratkaisevat yhteisiä ongelmia

Grönlantilaisten äänet ratkaisivat Tanskan parlamenttivaalit: Sosialidemokraatit voittoon – tanskademokraateille kelpo tulos

Vapaa Pohjola vaatii muutosta sähkömarkkinoiden toimintaan ja hinnoittelumekanismiin – Ranne: ”Meidän on lopetettava ideologinen energiapolitiikka!”

Pieni, mutta vaikutusvaltainen vähemmistö hyötyy yhteiskunnalle haitallisesta maahanmuutosta – kriittisesti suhtautuvan hiljaisen enemmistön on vaikeaa saada ääntään kuuluviin

Perussuomalaiset tekee välikysymyksen räjähdysmäisesti kasvavasta katurikollisuudesta

Vapaa Pohjola: Pohjola saatava irti Venäjän ja Kiinan riippuvuuksista
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää











