

LEHTIKUVA
Mäenpää keskustan ja Liike Nytin välikysymyksestä: Keskustan kotimaisuus jäi puolitiehen
Eduskunnassa keskusteltiin viime viikolla keskustan ja Liike Nytin jättämästä välikysymyksestä liittyen hallituksen talouspolitiikkaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää muistutti puheenvuoroissaan, että Suomen raskaasti alijäämäisen julkisen talouden velkasuhde on erkaantunut merkittävästi muista Pohjoismaista. Siksi hallituksen täytyy ohjata Suomi-laiva oikealle kurssille.
Kansanedustaja Juha Mäenpää huomautti, että talous vaikuttaa kaikkiin jollain tavalla ja luo reunaehdot muulle elämälle.
Velkasuhteen taittaminen välttämätöntä
Perussuomalaisiakin edustava hallitus sai kehysriihipäätöksensä valmiiksi huhtikuussa. Tuloksena oli noin yhden miljardin euron verran veronkiristyksiä ja noin kahden miljardin euron verran menoleikkauksia. Vaalikauden aikana hallitus sopeuttaa julkista taloutta yhdeksällä miljardilla eurolla.
– Kokonaisveroaste ei kuitenkaan nouse. Olennaista on, että päätöksillä velkasuhteen kasvu saadaan tasatuksi, Mäenpää muistutti.
– Valtioneuvoston säästöpäätöksistä esimerkiksi nostettakoon hallinnosta saksiminen, yhdistymisavustusten tason alentaminen ja kehitysyhteistyön lisäsäästöt entisten päälle, hän luetteli.
Mäenpää huomautti Suomen olevan vaarallisesti velkaantunut maa. Viimeisten noin 16 vuoden aikana julkisen talouden velkasuhde on noussut huomattavasti. Ilman kehysriihen päätöksiä julkisyhteisöjen velkaisuusaste hipoisi 90 prosenttia vuonna 2028. Lisätoimilla vuoden 2028 velkaisuusasteen arvioidaan jäävän 84,4 prosenttiin.
Keskustan kotimaisuus jää puolitiehen
Mäenpään mukaan keskustan vaihtoehtoehdossa Suomen talouden suunnaksi pisti silmään lausahdus: ”Keskustan talouspoliittisen linjan ydin on: suunniteltu Suomessa, valmistettu Suomessa, omistettu Suomessa.” Hän huomautti, että tämä voisi olla ihan perussuomalaisten kynästä.
Iloa ei kestänyt kuitenkaan kovin pitkään.
– Keskustalainen vaihtoehtotodellisuus kuitenkin poikkeaa perussuomalaisista arvoista, kun saman julkaisun materiaaliin tutustuu tarkemmin: ”Suomen pitää asettaa tavoitteeksi työperäisen maahanmuuton kasvattaminen pysyvästi korkealle tasolle”, luki Mäenpää keskustan papereista.
– Keskustapuolue siis arvostelee hallituksen vastuullista maahanmuuttolinjaa. Keskusta, se kotimainen, paljasti jälleen todellisen karvansa. Suomi muistettiin kyllä, mutta suomalaiset sivuutettiin — kotimaisuus jäi puolitiehen, Mäenpää tylytti.
Emme voi elää lastemme laskuun
Mäenpään mukaan jokainen voi myös kysyä itseltään, haluaako isänmaansa vertautuvan talouspolitiikassaan Kreikkaan ja Portugaliin vai kenties juuri Pohjoismaihin.
– Me emme voi leikata niiltä, joille ei ole mitään annettu, emmekä missään tapauksessa voi elää velaksi lastemme laskuun, hän päätti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- julkisen talouden alijäämä velkasuhde säästötoimet menoleikkaukset veronkiristykset Pohjoismaat Kehitysyhteistyö Työperäinen maahanmuutto Juha Mäenpää Talouspolitiikka Kehysriihi Välikysymys Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kepu ja vihervasemmisto hinkuvat työn verukkeella Suomeen lisää maahanmuuttajia – valtiovarainministeri Purra: ”Maahanmuutto, mikä meille suuntautuu, ei vahvista julkista taloutta”

Perussuomalaiset: Hallituksen työn ja kasvun linja nostaa Suomea

Perussuomalaisten Koskela: Hallituksen politiikka vie Suomea oikeaan suuntaan

Riikka Purra: Laiton maahanmuutto ja massasiirtolaisuus on EU-politiikan tärkein kysymys

Piisinen: Hallitus suojelee julkista taloutta vahvistavaa työperäistä maahanmuuttoa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.