

Malesiassa pidätetyllä Timo Valtosella vakava sydänsairaus – Niikko: ”Montaa päivää ei ole aikaa odottaa”
Vakavasta sydänsairaudesta kärsivän Timo Valtosen tilanne on edelleen hämärän peitossa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko on yrittänyt kaikin käytettävissä olevin keinoin selvittää Malesiassa kristillisen materiaalin jakamisen vuoksi pidätetyn ystävänsä ja vaalipäällikkönsä Timo Valtosen ja kristillistä lähetystyötä tehneen suomalaisryhmän tilannetta.
Ennen kaikkea huolena on, onko ryhmän terveydenhoito kunnossa.
– Timollahan on vakava sydänsairaus, joka vaatii hyvin tarkan ja huolellisen lääkityksen. Samoin yhdellä toisella ryhmän jäsenellä on jatkuvaa lääkitystä vaativa sairaus. Sehän tässä on huolena, että jos kaikki lääkkeet on takavarikoitu, mikä on heidän vointinsa nyt? kysyy Niikko.
Tiedonsaantia rajoitettu
Suurlähetystöllä on ollut vaikeuksia hoitaa asiaa riittävän nopeasti ja oikeiden tahojen löytäminen on ollut haasteellista. Malesian viranomaiset päättävät jatkotoimista seitsemän päivän sisällä, mutta se tieto puuttuu, miten asia etenee ja missä kunnossa pidätetyt ovat.
– Kyllä tämä pitää mahdollisimman nopeasti hoitaa, montaa päivää ei ole aikaa odottaa. Tämän päivän aikana toivon saavani tietää lisää. Toiveena on, että joku kansainvälinen taho pystyisi käymään paikan päällä tarkistamassa pidätettyjen terveydentilan, jos Suomen ulkoministeriö ei sinne pääse.
– Tiedonsaantioikeutta on haluttu rajoittaa. Tässä vaiheessa on vain luotettava siihen prosessiin, että ulkoministeriö pystyy viemään asian maaliin saakka, Niikko sanoo.
Kristityt maailmalla vainottu ryhmä
Valtosen tapana on aina ollut kertoa avoimesti uskostaan ja hän on tehnyt paljon evankelioimistyötä myös Suomessa, koska se on hänen kuten Niikonkin mielestä paras tapa saada aikaan pysyvää muutosta yhteiskunnassa.
Niikko lähti ajamaan Valtosen asiaa ei vain ystävänä, vaan myös koska Malesian tapahtumat ovat osa paljon laajempaa kokonaisuutta.
– Kristityt ovat maailmalla hyvin vainottu ihmisryhmä pääosin islaminuskoisten taholta. Nyt on hyvä asia, että on tullut globaalisti esiin, kuinka suvaitsemattomia islaminuskoiset ovat. Jos he käyttäytyvät näin suvaitsemattomasti ulkomaalaisia kohtaan, voi vain kuvitella, miten suvaitsemattomia he ovat maissaan asuvia kristittyjä vähemmistöjä kohtaan. Ihmisiä vainotaan, kidutetaan ja tapetaan joka päivä, Niikko kertoo.
Islam ei ole rauhan uskonto
Niikon mielestä islam ei ole rauhan uskonto vaan valloittava uskonto, joka haluaa alistaa kaikki muut valtansa alle.
– Tästä on olemassa paljon faktaa, vaikka valtamedia Suomessa ei ole halunnut tuoda asiaa esille. Meidän olisi aika pikkuhiljaa havaita se, että islamisaatiota ei Euroopassa pysäytä mikään muu kuin järkevä lainsäädäntö tai Raamatun evankeliumi.
– Koska Euroopassa järkevää lainsäädäntöä ei ole välittömässä näköpiirissä, olisi toivottavaa, että kristilliset seurakunnat julistaisivat enemmän evankeliumia Raamatun Jumalasta, joka ainoastaan voi luoda rauhan eri ihmisryhmien välille, sanoo Niikko.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin yliopisto aloittaa islamilaisen teologian opetuksen – Halla-aho on huolissaan sivistysyliopiston heikentymisestä

Journalistiliitto ja Helsingin Sanomat lobbaavat sharia-lakia länsimaihin – perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Aivan sairasta ja absurdia vouhotusta”

Jussi Halla-aho ihmettelee, miksi muslimit loukkaantuisivat Suvivirrestä: Sanoissa kiitetään Jumalaa, jonka väitetään olevan kristityillä ja muslimeilla sama
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Ranskan kaaos levisi Belgiaan – autot tulessa ja poliisit kivisateessa Brysselin mellakoissa
Palava skuuttikasa, tuhoutuneet bussit ja kivisateessa kyyristelevät poliisit jäivät muistoksi Belgian protestiviikosta. Perjantaina poliisi otti kiinni 110 ihmistä epäiltynä mielenosoitusten yhteydessä tehdyistä väkivaltaisuuksista. Syytenimikkeistä löytyy muun muassa tuhopolttoja, vahingontekoja ja jopa aseellinen vastarinta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













