

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ministeri ei esitellyt lakiesitystä eduskunnalle – PS: Vaikuttaako tämä lääkäripulaan vai ei?
Perussuomalaiset olivat hereillä, kun eduskunta keskusteli tänään hallituksen esityksestä, jolla muutettaisiin työeläke- ja sairasvakuutuslakia. Esitys vaikutuksineen on hyvin laaja, joten perussuomalaiset halusivatkin sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekoselta (vas.) täsmennyksiä asiaan. Eduskuntaa hämmensi kuitenkin se, ettei Pekonen esitellyt lakia lainkaan, vaan saapui istuntoon myöhässä.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Arja Juvonen huomautti, että kun lausuntoja esitykseen on pyydetty, Hyvinvointiala HALI ry esitti, että lainvalmistelussa tulisi ottaa aikalisä, jolloin esityksen vaikutukset muun muassa lääkäripulaan selvitettäisiin.
– Onko tällä lääkäripulaa mahdollisesti lisäävä vaikutus vai sitä helpottava vaikutus? Haluamme lääkäreitä lisää emmekä sellaista lainsäädäntöä, joka ei näitä lääkäreitä toisi, Juvonen painotti.
Myös perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri halusi vastauksen samaan kysymykseen.
– Edustaja Juvosen kysymys oli erittäin oleellinen. Vähennetäänkö tällä esityksellä lääkäreitä vai lisätäänkö? Hyvä, että meidän perussuomalaisten kansanedustajat ovat hereillä, ettei tämäkin keskustelu mennyt nopeaan ”kloussiin”, Meri totesi.
Sdp ei tykännyt kysymyksistä
Sdp:n kansanedustaja Aki Lindén ei selvästikään pitänyt perussuomalaisten kysymyksiä aiheellisina, vaan alkoi puolustamaan uudistusta ja totesi, että muutokset ovat lähinnä teknisiä.
– Itse olen ammatinharjoittajana hoitanut ehkä 20 000 lääkärikontaktia, ja minun mielestäni HALI:n lausunnossa olevat asiat ovat täysin liioiteltuja, kun siellä todetaan, että esimerkiksi ammatinharjoittajana toimiminen tarkoittaa niin suurta byrokratiaa, että se vähentää lääkärien, esimerkiksi virkatyön lisäksi tekemää, ammatinharjoittajatyötä.
– Se on hyvin vähän byrokratiaa vaativaa työtä, eli tässä nyt ollaan kyllä minusta tehty näillä opposition kysymyksillä kärpäsestä härkänen, Lindén syytti.
Ministeri heitti vastuun edelliselle hallitukselle
Ministeri Aino-Kaisa Pekonen puolestaan väisti vastuuta toteamalla, että esitys on alun perin viime kaudelta, jonka tämä hallitus vain saattaa loppuun. Kysymykseen lääkäripulasta hän ei vastannut.
– Otan kritiikin vastaan siitä, että en ollut valmistautunut esittelemään tätä lakiesitystä eduskunnalle. Tässä on kuitenkin, kuten sanoin, kysymyksessä tekninen muutos, joka liittyy tähän isompaan kokonaisuuteen työtulouudistusta, Pekonen täsmensi ja lupasi, että valiokuntakäsittelyssä epäkohtia voidaan korjata.
”Ei täällä huvikseen epäkohtia nosteta esille”
Perussuomalaisten Juvonen ja Meri hämmästyivät Lindénin ja Pekosen puheenvuoroista.
– Ihmettelin edustaja Lindénin puheenvuoroa siitä, että oppositio täältä huvikseen nostaisi näitä teemoja esille. Tämä on ihan puhtaasti täältä asian valmistelusta tämä HALI:n lausunto liittyen mahdollisuuteen, lisääkö tämä esitys lääkäripulaa Suomessa. Juvonen huomautti.
– Olen myös sitä mieltä, että aina silloin, kun eduskuntakausi päättyy ja joku lakiesitys jää käsittelemättä, se raukeaa. Silloin seuraavalla hallituksella on mahdollisuus tehdä sinne mahdollisesti korjauksia ja viilauksia, mitkä siellä nähdään tarpeelliseksi.
Lausuntoja siteerattiin valikoivasti
Meri kommentoi Lindénin puheenvuoroa ja huomautti, että tuskin kellään on varaa sanoa perustelematta, että kenenkään lausunnot olisivat yksiselitteisesti väärässä.
– Toivoisin teiltä (Lindén) vähän enemmän argumentteja. Minäkin voisin sanoa, että minun mielestäni sitä sun tätä, mutta se ei ole silloin tutkittua tietoa, Meri sivalsi.
Meri huomautti Lindéniä, että hän jätti oleellisia osia Akavan lausunnosta pois.
– Luitte hyvin valikoivasti näitä teidän esimerkkejänne. Totesitte, että Akavalla ei ole esitykseen huomautettavaa. Valitettavasti vaan jätitte seuraavan lauseen lukematta: ”Akava kiinnittää kuitenkin huomiota siihen, että esitys on ongelmallinen verotuksen ja eläkkeen perusteeksi luettavien ansioiden tulkinnan osalta.”
– Voisitte lukea, niin kuin täällä on. Annoitte vääränlaisen käsityksen, että tämä on hyvin tekninen asia, Meri moitti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- HALI ry lääkäripula lainvalmistelu työeläke- ja sairasvakuutuslaki Aino-Kaisa Pekonen Leena Meri perussuomalaiset Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen HUS:n ongelmista: ”Pelolla johtamista ei opeteta missään”

Monikulttuurisuus rasittaa kouluterveydenhoitoakin – maahanmuuttajien terveystarkastuksista ei tingitä

Hallituksen lupaus hoitajamitoituksesta osoittautumassa suureksi bluffiksi – Juvonen: ”Nytkö te vasta laskitte rahat, pääministeri Rinne?”

Juvonen: Aluehallintoviraston epäkohtailmoitusten määrä räjähtänyt – ”Hallituksen reaktionopeus nolla”
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













